Dowiedz się więcej o stylowych, nowoczesnych rozwiązaniach, które możesz wykorzystać w swoim domu. Współczesna technologia pozwala na więcej, wykorzystaj to i zaopatrz się w produkty, które pomogą Ci w codziennym życiu.

Inteligentny dom, czyli jak podłączyć telewizor do innych urządzeń

Co to jest inteligentny dom?

Z pewnością spotkałeś się już z angielską nazwą Smart Home. To wszystkie urządzenia, z którymi jesteś w stanie zdalnie się porozumieć i wydawać im polecenia, nawet będąc w innym kraju. Teraz coraz więcej sprzętów ma dostępną tę funkcję. Jest niezwykle przydatna, ponieważ z poziomu swojego smartfona, możesz kontrolować wszystko to, co dzieje się w Twoim domu. Zaczynając od włączenia telewizora, a kończąc na ustawieniu świateł w łazience. Zdalnie sterować możesz na przykład czujnikami bezpieczeństwa, systemem oświetlenia lub monitoringiem. Natomiast inteligentne ogrzewania pozwoli Ci na szybką zmianę temperatury w cały domu.

Jak kontrolować inteligentny dom?

Wszystko dzieje się dzięki połączeniu inteligentnych sprzętów, poprzez sieci Wi-Fi, Bluetooth lub ZigBee. Są to technologie bezprzewodowe, dzięki którym możesz szybko transmitować dane. Protokół ZigBee różni się od klasycznego Wi-Fi mniejszym zużyciem energii i większym zasięgiem. To najpopularniejsze sposoby, aby mobilnie kontrolować dostępne urządzenia. Za pomocą tylko swojego smartfona, możesz połączyć się z telewizorem, włączyć lub wyłączyć różnego rodzaju urządzenia lub zmienić kolor i natężenie światła w pokoju. To otwiera przed Tobą masę możliwości, z których każdy członek Twojej rodziny będzie zadowolony. Inteligentny dom jest ogromnym ułatwieniem a wygoda, której zaznasz dzięki zdalnej kontroli sprzętów, to duży plus. Weź pod uwagę również oszczędności, które idą w parze z inteligentnym domem. Gniazdka, którymi możesz sterować, pozwolą Ci na całkowite wyłączenie urządzeń, z których akurat nikt nie korzysta. To z pewnością zmniejszy rachunki za prąd.

Kontrola telewizora za pomocą telefonu? To możliwe!

Co zrobić, żeby i Twój telewizor dało się kontrolować za pomocą telefonu? To naprawdę proste! Po pierwsze, zadbaj o to, aby telewizor był wyposażony w funkcję, która pozwoli mu na zdalne łączenie się ze smartfonem. Wiele nowych modeli ją posiada, ale starsze telewizory mogą nie być w nią wyposażone. Idealnym do tego zadania będzie telewizor Samsung 55 cali, który jest nowoczesnym modelem z wysokiej jakości ekranem. Pierwszym sposobem na prostą komunikację telefonu z telewizorem będzie skorzystanie z funkcji Wi-Fi Direct. Wystarczy, że w ustawieniach telewizora włączysz taką funkcję, a uruchomisz możliwość bezprzewodowego podłączenia smartfona lub tabletu. Na ekranie swojego urządzenia, zobaczysz komunikat o dostępnych do synchronizacji sprzętach. Z listy wybierz ten należący do Ciebie, a rozpoczniesz zdalną kontrolę swojego odbiornika. W ten sposób, dzięki Wi-Fi Direct, możesz zarządzać z telefonu wszystkim, co dzieje się na dużym ekranie. Warto zadbać, aby urządzenia smart były takiej samej marki. To potrafi znacznie uprościć ich parowanie. Jeżeli jednak Twój smartfon i telewizor są z innych firm, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyły współdziałający zespół.

Sprzęty jednej marki zwykle mają po prostu bardziej intuicyjny i mniej wymagający system połączenia. Dla osób mniej obytych z nowoczesną technologią będzie to prostsze, ale każde urządzenie można dostosować pod swoje wymagania. Na przykład dowolny Telewizor Samsung 50 cali będzie działał, niezależnie czy będzie podłączony pod tablet, czy telefon od Samsunga, LG czy Xiaomi. Tak samo bez znaczenia jest, pod kontrolą jakiego mobilnego systemu operacyjnego działa smartfon. Drugi sposób, aby zdalnie kontrolować swój odbiornik, jest dedykowany głównie pod starsze modele telewizorów. Przy pomocy kabla HDMI – USB typu C, jeżeli Twój telefon ma system operacyjny Android, lub w przypadku iPhone'ów HDMI – Lightning. Adapter MHL pozwoli na jednoczesne ładowanie telefonu oraz transfer dźwięku i obrazu w jakości Full HD. Podłącz końcówki do odpowiednich gniazd w urządzeniach, a wszystko, co dzieje się na ekranie telefonu, będziesz widział na swoim telewizorze. Wystarczy w telewizorze jako źródło wybrać wejście HDMI. Jeżeli jeszcze nie masz Smart TV, to koniecznie sprawdź telewizory LG 55 cali, które posiadają wszystkie niezbędne w XXI wieku funkcje i pozwolą Ci na proste i zdalne z nich korzystanie.

Artykuł Partnerax