Oświetlenie LED można śmiało uznać jako przyszłość. Aktualnie, w dużej mierze popularne "ledy" zepchnęły już ze sceny zwykłe żarówki wolframowe, jednak w dalszym ciągu ich udoskonalanie i prześciganie się przez różnych producentów w kontekście ich energooszczędności jest na porządku dziennym.

Rodzaje oświetlenia LED - które spisze się najlepiej w poszczególnych miejscach?

My jako konsumenci bacznie przyglądamy się postępem w tej sprawie i szukamy takich odmian danego oświetlenia, które pozwolą nam na stworzenie jasności w pomieszczeniach o różnych kształtach i rozmiarach. Jako że żarówki ledowe potrafią aktualnie przybierać wiele różnych form, każdy z pewnością będzie w stanie znaleźć dla siebie coś odpowiedniego.

Żarówki do żyrandoli i lamp

Najpopularniejszymi żarówkami LED jest typ gwintu E27, który z reguły stosowany jest w większości lamp nabytych w sklepach meblowych. Żarówki te są zdecydowanie formą oświetlenia punktowego, a nie dekoracyjnego. Zapewniają one wysoką energooszczędność, a także jak twierdzą producenci, wysoką żywotność.

Posiadamy wiele kształtów żarówek, co ma na celu dopasowanie ich estetycznie do wyglądów lampy. Pierwszym z nich jest standardowa świetlówka o wyglądzie przypominającym nieco żarówkę wolframową. To, co je różni to głównie nieprzezroczyste szkło, którego stosowanie ma na celu rozprzestrzenienie światła na cały obręb oraz nie rażenie w oczy po spoglądnięciu na lampę. Odmian tego kształtu jest naprawdę wiele. Kolejnym ciekawym kształtem przypominającym już nieco bardziej żarówkę futurystyczną jest walcowa świetlówka z przezroczystą bańką, na której dokładnie widać już wszystkie diody. Warto wspomnieć, że moc oraz barwa światła zależy już głównie od tego, jak sami czujemy się w towarzystwie poszczególnych kolorów. Przed zakupem świetlówki powinno się dokładnie sprawdzić odcień.

Rodzaje oświetlenia LED - które spisze się najlepiej w poszczególnych miejscach?

Oświetlenie dekoracyjne LED

Diody LED świetnie spisują się chociażby jako dekoracja. Do takich celów używamy głównie taśm led klejonych bezpośrednio bądź umieszczanych na przeznaczonych do tego profilach. Stosujemy je głównie jako pasowe podświetlenie obniżanych sufitów o różnych kształtach, czy chociażby jako dekorację do łazienkowego wystroju. Stworzenie pionowych pasów w obrębie ścian prysznicowych doskonale nada klimatu i pozwoli poczuć się nam bardziej zrelaksowanymi podczas kąpieli.

Takie paski również posiadają wiele odcieni barw. Aktualnie postęp jest już na takim etapie, że diody mogą świecić dokładnie tak, jak skorygujemy je za pomocą pilota. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o barwy ciepłą, zimną i neutralną, ale również dostępnych jest wiele kolorów z zakresu RGB.

Oświetlenie zewnętrzne

Często na froncie swojego domu wywieszamy lampki, których zadaniem jest samoczynne załączanie się w momencie przechodzenia przez kogoś. Czasami również potrzebujemy oświetlenia za domem, które pozwoli nam na dalsze przesiadywanie na zewnątrz podczas imprezy rodzinnej, nawet pomimo nadchodzącej nocy.

Do tych celów świetnie spiszą się halogeny led. Ich moc zależna jest głównie od wielkości, jednak halogenem o średniej wielkości możemy oświetlić nawet cały ogród niewielkich rozmiarów. Takie naświetlacze spełniają swoją rolę również na budowach, a ich zdecydowanym plusem jest niski pobór energii nawet przy mocnym naświetlaniu.

Artykuł Partnerax