Dobra ocena ofert na zakup fotowoltaiki to podstawa sukcesu. Sukcesem jest wybór takiej oferty, za którą po pierwsze nie przepłacimy, a dodatkowo będzie ona wykonana z najlepszych modułów oraz inwertera w akceptowalnym przez nas zakresie cenowym. Pomocne w tym będzie z pewnością dobre operowanie w narzędziach online, które dostępne są na niezależnych serwisach. Te na stronach sprzedawców czy firm instalacyjnych często sugerują jakieś rozwiązanie, które finalnie nie musi okazać się dla nas najlepsze.

Gdzie szukać informacji o ofertach?

Najlepszym miejscem na szukanie informacji o ofertach jest oczywiście Internet. Bardzo mało osób i firm, szczególnie w latach pandemicznych, wybiera się na różnego rodzaju targi czy pokazy. To domowy komputer jest podstawowym źródłem informacji na temat firm i ich ofert. To tutaj szukamy informacji od kogo, za ile i w jakim czasie możemy zakupić instalacje fotowoltaiczną. Na dzień dzisiejszy wiemy, że:

  • firmy z danego regionu najlepiej szukać w wyszukiwarce Google lub w obiektywnych rankingach
  • ile szacunkowo zapłacimy za instalacje dowiemy się z zakładki o nazwie fotowoltaika kalkulator
  • czas montażu to obecnie najmniejszy problem. Liczba ekip montażowych i sprzętu na rynku jest tak duża, że w kilka dni po podpisaniu umowy mamy już gotową instalację na swoim dachu

Te te trzy podstawowe kroki pozwolą nam na pozyskanie informacji, które w dalszych rozmowach z przedstawicielami innych firm będziemy mogli precyzować, tak aby otrzymać wiążącą ofertę zakupu instalacji fotowoltaicznej.

Dodatkowo przed podjęciem decyzji o wysłaniu zapytania do takiej czy innej firmy warto sprawdzić różnego rodzaju fora na Facebooku, a także odwiedzić najbardziej popularne kanały na YouTube.

Jak w poprawny sposób kalkulować cenę fotowoltaiki?

Jeśli jesteśmy już zdecydowani na skorzystanie z konkretnego rozwiązania, które pomoże nam oszacować koszty instalacji pamiętajmy, że:

  • Kalkulatory do obliczania cen instalacji znajdują się zarówno na stronach konkretnych firm, jak również na niezależnych porównywarkach. Warto korzystać z tych drugich, które w żaden sposób nie będą nam sugerowały danego rozwiązania.
  • Im bardziej dokładne dane wpiszemy, tych lepszy wynik otrzymamy. Tego typu narzędzia zawsze będą chciały nas zapytać o położenie, wysokość rachunków czy też miejsce montażu paneli. Dlaczego? Dlatego, że na podstawie tych informacji możemy sobie odpowiedzieć na pytanie jakiej mocy instalacja będzie nam potrzebna, a także jaki typ montażu zastosować. Montaż na dachu płaskim, skośnym czy też na gruncie oznacza różne ceny instalacji.

W kolejnych krokach, ale to już najczęściej w rozmowie z profesjonalnym doradcą będziemy pytani o położenie miejsca instalacji paneli fotowoltaicznych względem południa czy w jaki sposób i gdzie zamontować inwerter. Wracając jednak do naszego kalkulatora pamiętajmy o tym, żeby wprowadzać do niego maksymalnie dokładne dane. Tylko wtedy już na etapie korzystania z takiego narzędzia będziemy mogli otrzymać wiążące wyniki.

Inne praktyczne porady przed podjęciem decyzji zakupowej

Na koniec kilka wskazówek jak wybrać najlepszą dostępną ofertę. Dużo więcej jest ich na stronie optimalenergy.pl, my tutaj wymienimy kilka podstawowych. Statystyki mówią, że osoby zainteresowane instalacją fotowoltaiczną wysyłają ok. 10 zapytań. To bardzo dużo. Czynnikiem decydującym w podjęciu decyzji zakupowej jest w większości przypadków niestety cena. Dlaczego niestety? Dlatego, że powinien być to ostatni czynnik, który bierzemy pod uwagę przy porównywaniu ofert. Cena ma znaczenie wtedy, kiedy porównujemy dokładnie takiej samej klasy inwertery, a także panele. Bez tego nie jesteśmy w stanie w dobry sposób podjąć decyzję o tym czy tańsze rozwiązanie w ofercie X jest na tym samym poziomie to inne rozwiązanie od firmy Y.

Pamiętajmy także, żeby nie podpisywać umowy przy pierwszej wizycie handlowca. Każda oferta powinna przez nas zostać dokładnie przeanalizowana. Czytajmy umowy! Niestety, ale coraz większa liczba firm wpisuje do nich różnego rodzaju zapisy, które zmuszają klienta to np. płacenia za regularne przeglądy instalacji lub jej czyszczenie. Pamiętajmy, że mycie paneli możemy wykonać we własnym zakresie.

Artykuł Partnerax