Zima jest okresem relatywnego przestoju w branży budowlanej. Przez niesprzyjające warunki pogodowe zmniejsza się liczba prowadzonych inwestycji. Wiele firm nie podejmuje wówczas nowej działalności albo koncentruje się na wykańczaniu wnętrz budynków. Część przedsiębiorców z branży budowlanej mimo gorszych warunków decyduje się na kontynuowanie prac na zewnątrz, w tym prac na wysokościach. Czy jednak można rozkładać rusztowanie zimą? Jakie warunki muszą zostać spełnione, by praca na wysokościach w czasie najchłodniejszej z pór roku była bezpieczna?

Czy można rozkładać rusztowanie zimą?

Rozkładanie rusztowania zimą – czy to dozwolone?

Mróz, opady śniegu, osadzający się szron i oblodzenia zwiększają ryzyko poślizgnięcia się i upadku ze znacznej wysokości. Wspomniane czynniki mogą też wpływać negatywnie na działanie sprzętu używanego na terenie budowy. Według obowiązujących przepisów zabrania się rozkładania, demontowania i korzystania z rusztowania przy opadach śniegu lub deszczu.

Nie wolno wykonywać wymienionych czynności również w przypadku gęstej mgły, gołoledzi oraz prędkości wiatru przekraczającej 10 metrów na sekundę. Odpowiedź na pytanie, czy można rozkładać rusztowanie zimą, zależy więc od panujących w danym dniu warunków pogodowych.

Zasady rozkładania rusztowań zimą

W trakcie najzimniejszej z pór roku w przypadku prac prowadzonych na zewnątrz występują dodatkowe wymogi związane z bezpieczeństwem pracowników budowy i osób z zewnątrz. Dotyczy to zwłaszcza prac na wysokości, w tym rozkładania, składania i korzystania z rusztowań.

Rozkładanie rusztowania zimą wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Ziemia powinna zostać należycie odśnieżona. Trzeba też usunąć nagromadzoną warstwę lodu. Jeżeli rusztowanie ma stać na zamarzniętym gruncie, należy wyrównać jego powierzchnię i pokryć ją rozmarzniętym piaskiem. Wymagana warstwa piasku musi mieć grubość ok. 5 cm.

Jak zabezpieczać rusztowania zimą i przygotować je do prac na wysokościach?

Zimą specjalne wymogi związane z zapewnianiem bezpieczeństwa na placu budowy dotyczą także dokonywania przeglądów rusztowań. Konstrukcja powinna zostać przygotowana do pracy na wysokościach poprzez odśnieżenie drabinek i pomostów. W przypadku gołoledzi konieczne jest usunięcie warstwy lodu ze wspomnianych elementów rusztowania.

W zależności od rodzaju konstrukcji zimą można stosować różne środki minimalizujące ryzyko poślizgnięcia się i upadku z wysokości. Dopuszczalne są środki chemiczne, posypywanie piasku albo wykorzystywanie metod termicznych. Usuwanie lodu i śniegu powinno być systematycznie powtarzane w trakcie dnia.

Korzystanie z rusztowań zimą wymaga też dbania o bezpieczeństwo osób przechodzących w pobliżu konstrukcji. Przed usuwaniem lodu albo odśnieżaniem koniecznie trzeba wygrodzić strefę ochronną.

Czy można rozkładać rusztowanie zimą? Montaż, demontaż i korzystanie z konstrukcji są dozwolone, jeśli panują sprzyjające warunki pogodowe i należycie zadba się o bezpieczeństwo pracowników i osób przebywających w pobliżu terenu budowy. Po spełnieniu wyżej omówionych wymagań można kontynuować prace na wysokościach mimo zakończenia sezonu największej aktywności w branży budowlanej.

Postaw na solidne rusztowania od marki Arad

Prace z pomocą rusztowań w okresie zimowym są możliwe – należy pamiętać jednak o opisanych powyżej wymogach i postawić na solidny, niezawodny sprzęt. Chciałbyś wiedzieć, jakie rusztowania sprawdzą się w trudniejszych warunkach? Skontaktuj się ze specjalistami firmy Arad, którzy pomogą Ci dobrać najbardziej odpowiednie wyposażenie.

Artykuł Partnerax