Solidarni z UKRAINĄ!

Zabezpieczenie urządzeń przed awariami jest jednym z najważniejszych elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania i montażu nowego wyposażenia. Coraz więcej osób decyduje się na montaż na swoich posesjach pomp głębinowych, które to mogą zostać uszkodzone podczas awarii osprzętu czy pracy na sucho. Aby zapobiec tego typu niechcianym sytuacjom, zamontować można wyłącznik ciśnieniowy. Jak działa tego typu urządzenie? Jak dobrać odpowiedni? O tym przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Wyłącznik ciśnieniowy – wszystko, co musisz wiedzieć
  1. Czym jest wyłącznik ciśnieniowy
  2. Rodzaje wyłączników ciśnieniowych
  3. Jak dobrać urządzenie do wyłączania pompy?

Czym jest wyłącznik ciśnieniowy

Wyłącznik ciśnieniowy, czyli inaczej presostat, to element niezbędny do bezpiecznej i efektywnej pracy pompy głębinowej. Może stanowić także część domowej instalacji wodociągowej. Jego zadaniem jest sterowanie pracą pompy, zapewnianie odpowiedniego ciśnienia pracy i ochrona poszczególnych elementów przed wzrostem ciśnienia. Mówiąc prosto, presostat załącza i wyłącza pompę przy zadanych wartościach ciśnienia. Przykłady tego typu urządzeń można znaleźć na stronie https://ogrody24.pl/akcesoria/wlaczniki-cisnieniowe.

Rodzaje wyłączników ciśnieniowych

Na najbardziej podstawowym poziomie, wyłączniki ciśnieniowe dzieli się na takie przeznaczone do pompy trójfazowej, oraz takie, które są przystosowane do pracy z pompami jednofazowymi (zasilanymi ze zwykłego gniazdka). Innym podziałem jest ten zwracający uwagę na rodzaj budowy danego wyłącznika. Klasyczne presostaty są zbudowane w oparciu o zjawiska elektromechaniczne, a ich główny element stanowi sprężyna, której napięcie zmienia się wraz ze zmianą ciśnienia w instalacji. Przykładem takiego typu jest włącznik ciśnieniowy typu LCA 2 Hydro-Vacuum, dostępny pod adresem https://ogrody24.pl/wlaczniki-cisnieniowe/wylacznik-cisnieniowy-lca-2-hydro-vacuum.html.

Nowoczesne urządzenia są już budowane w oparciu o technologię cyfrową, dzięki czemu zapewniają znacznie większą funkcjonalność, a także łatwość obsługi. Jeśli decydujemy się na wybór wyłącznika ciśnieniowego, warto zwrócić uwagę także na funkcje dodatkowe takie jak monitor czasu pracy, czy wbudowany system alarmowy.

Jak dobrać urządzenie do wyłączania pompy?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, na rynku są dostępne urządzenia dedykowane dla pomp trójfazowych oraz jednofazowych. Rodzaj prądu nie jest jednak jedynym parametrem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania naszego presostatu. Kolejnym jest minimalne i maksymalne ciśnienie, przy jakim następuje włączenie i wyłączenie pompy. Te dane należy odczytać ze spisu parametrów samej pompy. Warto także pamiętać, że na rynku występują urządzenia z bardzo różnymi średnicami przyłączy. Nawet jeśli nie uda się dostać modelu, który dokładnie pasuje do zastosowanych rur, można skorzystać z redukcji w miejscach połączeń. Co prawda wyłączniki kompletnie pozbawione regulacji są dużo mniej popularne od tych, w których możemy ustawiać parametry, jednak i na ten aspekt warto zwrócić uwagę.

Aby móc się cieszyć jak najdłużej z zakupionego sprzętu, warto znaleźć sklep, który posiada renomę, wskazującą na to, że zakupiony w nim produkt spełni wszystkie nasze wymagania. Jednym z często polecanych przez klientów miejsc w internecie jest sklep Ogrody24, który znajdziesz pod adresem https://ogrody24.pl/. W swojej ofercie posiadają oni pompy, zbiorniki hydroforowe, silniki pomp, oraz inne akcesoria ułatwiające działanie tego typu urządzeń. Sklep posiada także bardzo wygodny system doboru pomp, które są proponowane przez pracownika po wypełnieniu dokładnej ankiety dotyczącej studni i wymagań przyszłego użytkownika.

Artykuł Partnerax