Instalacja pompy ciepła chodzi po głowie coraz większej liczbie Polaków. Być może i ty masz taki pomysł, skoro jesteś teraz tutaj i czytasz ten artykuł. To dobrze, ponieważ z nami dowiesz się kilku najważniejszych rzeczy związanych z pompą ciepła w swoim domu.

Pompy ciepła: jak działają i dlaczego warto w nie zainwestować

Jak działa pompa ciepła?

To bardzo proste. Instalując pompę ciepła, zaczynasz korzystać z odnawialnych źródeł energii. Powietrze, woda, a nawet pokłady samego gruntu są w stanie oddać ci swoje ciepło za sprawą systemu urządzeń mechanicznych. System ów pobiera ciepło z otoczenia, a następnie rozprowadza je po twoim domu lub biurze, podczas gdy schłodzone zasoby wracają do źródła, gdzie mogą uzupełnić swoje właściwości.

W zależności od źródła, pompy ciepła różnią się pod względem budowy i zasady działania. Powietrze to najbardziej rozpowszechnione źródło. Funkcją pompy ciepła korzystającej z powietrza jest zasysanie materiału z zewnątrz budynku za sprawą specjalnego wentylatora. Ten materiał jest odpowiednio filtrowany, tak więc żadne alergeny czy pył nie dostaje się do środka. Pozyskane ciepło jest puszczane w dalszy obieg, a zimne powietrze wypuszcza się poza budynek. Jeśli chodzi natomiast o wodę lub grunt, w grę wchodzi roztwór glikolu, który nieustannie przemierza rury układu, pochłaniając ciepło, które wykorzystywane jest w instalacji centralnego ogrzewania. W ten sposób możesz również uzyskać produkcję ciepłej wody użytkowej.

Zestaw ekologicznych rozwiązań do ogrzewania domu

Efektywność pompy ciepła ma wymiar nie tylko użytkowy, co przede wszystkim ekologiczny. Bez względu na to, jakie rodzaje pomp ciepła cię interesują, możesz być pewnym, że nie zaszkodzisz środowisku naturalnemu. Choć instalacje wodne i gruntowe wymagają wykopów, nie oddają żadnych spalin. To samo systemy powietrzne.

Ekologiczne korzyści pompy ciepła wynikają również i stąd, że jest to mechanizm energooszczędny. Cały układ wymaga energii elektrycznej w bardzo ograniczonym zakresie, a brak konieczności korzystania z paliw kopalnych czy drewna opałowego tylko podkreśla eko-pozytywy takiego rozwiązania. Oczywiście, z tego względu twój portfel również będzie pozytywnie zaskoczony ;)

Ile kosztuje pompa ciepła?

To zależy. Powietrzne pompy ciepła są najtańsze, ponieważ nie wymagają wykopów ani badań terenowych. Pozostałe typy systemów już niestety tak. Montaż pompy ciepła z udziałem wody nie odbędzie się bez budowy stawu lub chociaż przydomowej studzienki. To tak naprawdę kwestia dosyć indywidualna, więc każdy przypadek trzeba konsultować z fachowcami zajmującymi się pompami ciepła.

Artykuł Partnerax