Każdy kierowca doskonale wie, że akumulator zawsze może odmówić posłuszeństwa i najczęściej dzieje się to z zaskoczenia. Zwykle problem z akumulatorem pojawia się zimą. Niskie temperatury przyczyniają się bowiem z dużym stopniu do rozładowania akumulatora. W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak go naładować. Do tego celu wykorzystać należy prostownik. Warto zatem wiedzieć, jak prawidłowo naładować akumulator samochodowy za pomocą prostownika.

W jaki sposób ładować akumulator prostownikiem?

Zasada działania prostownika samochodowego

Prostownik jest urządzeniem służącym do ładowania akumulatorów samochodowych. Sam sposób jego działania nie jest skomplikowany. Urządzenie wystarczy podłączyć w prawidłowy sposób do akumulatora i do gniazdka elektrycznego. Prostownik zamienia prąd zmienny w prąd stały. Dzięki temu po zakończeniu ładowania akumulator znów może zapewnić odpowiednie zasilanie w samochodzie. Dlatego prostownik samochodowy jest świetnym urządzeniem, które zawsze przydaje się, a wręcz jest niezbędne w przypadku rozładowania się akumulatora w aucie. Jak jednak wspomniano, aby prostownik spełnił swoje zadanie, musi być prawidłowo podłączony. Jak to zrobić?

Odpięcie i wyjęcie akumulatora z samochodu

Przede wszystkim zacząć należy od tego, że akumulatora nie można ładować prostownikiem, jeśli ten jest cały czas zamontowany w samochodzie. Akumulator koniecznie należy odpiąć i wyjąć z auta. Na szczęście jest to bardzo proste. W tym celu w pierwszej kolejności należy wyłączyć silnik i odczekać kilkanaście minut. Konieczne jest także wyłączenie wszystkich elementów w aucie, które pobierają prąd (radio, oświetlenie itp.). Następnie należy wyłączyć zapłon, czyli po prostu wyjąć kluczyki ze stacyjki.

Teraz można już bezpiecznie przejść do odpięcia akumulatora, mając pewność, że urządzenie nie ulegnie uszkodzeniu. Najpierw odpiąć należy klemę z minusem, w drugiej kolejności z plusem. Taka kolejność nie jest przypadkowa. Odpięcie akumulatora z odwrotnej kolejności tworzy ryzyko pojawienia się iskier, co może być dość niebezpieczne. Po odpięciu klem nie pozostaje nic innego jak wyjęcie akumulatora z samochodu.

Podłączenie prostownika do akumulatora

W tym momencie możliwe jest już podłączenie prostownika samochodowego do akumulatora. Jeśli na celach akumulatora znajdują się korki, to należy je odkręcić i zdjąć. Następnie za pomocą końcówek prostownika, czyli tzw. krokodylków należy podłączyć urządzenie do akumulatora. W tym przypadku kolejność również jest bardzo istotna. Najpierw podłączyć należy biegun dodatni, a następnie biegun ujemny. Teraz wystarczy podłączyć prostownik do prądu i włączyć go. Urządzenie rozpocznie ładowanie akumulatora.

Czas trwania ładowania akumulatora prostownikiem

Ładownie akumulatora prostownikiem trwa najczęściej kilkanaście godzin. Średnio jest to ok. 12 godzin. Wszystko jest tu jednak uzależnione od stanu akumulatora, jego typu oraz od rodzaju prostownika. Pamiętać jednak trzeba, że zawsze trwa to trochę czasu. Innymi słowy, jeśli potrzebuje się sprawny akumulator na rano, to do prostownika należy go podłączyć już wieczorem. Co ważne, w przypadku większości modeli prostowników, po zakończeniu ładowania urządzenie wyłącza się automatycznie. Każdy dobry akumulator samochodowy może ulec rozładowaniu. Dlatego ważne jest, aby posiadać na wyposażeniu dobrej jakości prostownik. Dzięki temu taka sytuacja nigdy nie będzie stanowić bardzo dużego problemu.

Artykuł Partnerax