Lodówka jest jednym z najważniejszych sprzętów AGD w domu. O ile zapewne wyobrażasz sobie życie bez zmywarki czy piekarnika, tak kuchnia bez lodówki nie może istnieć. Jeżeli planujesz zakup tego urządzenia, postaraj się zwrócić uwagę na pewne szczegóły tak, aby Twój nowy nabytek dumnie spełniał swoją funkcję. Nie wiesz, co jest ważne podczas kupna lodówki? Zapoznaj się z tym artykułem.

Na co zwrócić uwagę kupując lodówkę?

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej lodówki nie jest aż tak prosty. Osoby zainteresowane jej zakupem, często błądzą jak we mgle, nie wiedząc, na co zwrócić uwagę w sklepie. Czy lepiej wybrać lodówki 200 cm wysokości, a może postawić na mniejsze urządzenia? Co jest naprawdę istotne podczas zakupu nowego sprzętu, a czym lepiej nie zaprzątać sobie głowy? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Ekonomiczna lodówka - klasa energetyczna i zużycie prądu

Przeznaczenie lodówki jest niezwykle ważne - dzięki temu urządzeniu masz możliwość znacznie przedłużyć świeżość potraw i produktów. Z racji zastosowania tego sprzętu musi być on podłączony do prądu przez całą dobę, dlatego warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną lodówki oraz jej zużycie prądu.

Od jakiegoś czasu klasę energetyczną określa się za pomocą liter od A do G. Popularna niegdyś klasa A+++ dziś odpowiada literze C. Mimo że wcześniej klasa A+++ była tą najwyższą, aktualnie jako klasa C, ma przed sobą jeszcze dwie dodatkowe pozycje - B i A. Jest to celowe działanie Unii Europejskiej, która zakłada, że w przyszłości powstaną jeszcze bardziej energooszczędne urządzenia i dzięki temu nie trzeba będzie znowu zmieniać tej klasyfikacji.

Im wyższa klasa energetyczna lodówki, tym niższe zużycie prądu. Niemniej za takie lodówki zapłacisz więcej. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na urządzenie w klasie C, a w zamian za to stać się na to określane literą E lub F, postaraj się umieścić lodówkę z dala od źródła ciepła, np. piekarnika lub grzejnika. Dzięki temu nieznacznie zmniejszysz ilość pobieranego przez nią prądu.

Lodówka No Frost czy zwykła?

Jeszcze kilkanaście lat temu standardem było systematyczne odłączanie lodówki, w celu usunięcia z jej środka zlodowaceń. Na szczęście technologie stosowane w urządzeniach AGD poszły znacznie do przodu. Lodówka 200 cm No Frost posiada system cyrkulacji powietrza, który nie dopuszcza do osadzania się szronu. Ponadto, No Frost zapewnia optymalny poziom wilgotności w urządzeniu, co sprawia, że jedzenie pozostaje dłużej świeże.

Poradnik zakupowy: sprawdź jak wybrać najlepsze AGD do swojego domu. Kliknij tutaj

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?

Wśród plusów lodówki do zabudowy z pewnością znajdzie się fakt, iż można wkomponować ją w meble tak, że nie będzie wyróżniała się na ich tle. Sporym minusem jest za to utrudniony dostęp do mechanizmu chłodzącego urządzenia, co może być utrudnieniem podczas jego awarii. Obecnie dostępnych jest wiele modeli lodówek wolnostojących, które są bardzo estetyczne. Takie urządzenie daje swobodę podczas zmiany aranżacji w kuchni oraz ułatwia naprawę usterek.

Artykuł Partnerax