Kinkiety ścienne to rodzaj lamp, który pojawia się w naszych wnętrzach od wieków. Stanowią bezpośrednią kontynuację wykorzystywanych niegdyś uchwytów ściennych na świece, zaś obecnie przyjmują najróżniejsze formy. Dostępne są między innymi stylowe kinkiety kute, jak również nowoczesne i proste formy. Czym kierować się dopasowując kinkiet do wnętrza? Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę?

Jak dopasować kinkiety do wnętrza?
  1. Wysokość montażu
  2. Solo czy w grupie? Komponowanie kinkietów
  3. Ku górze czy do dołu - jak skierować kinkiet?

Oczywiście, odrębną, ale bardzo ważną kwestią jest styl kinkietu. Kinkiety kute wewnętrzne znakomicie sprawdzają się w aranżacjach tradycyjnych, retro czy glamour. Czarny matowy model świetnie wkomponuje się także we wnętrza industrialne i nowoczesne. Przykłady takich lamp znajdziesz na https://kultowelampy.pl/.

Wysokość montażu

W pierwszej kolejności trzeba ustalić, jak wysoko zostanie zawieszona lampa. Wszystko zależy tu od wysokości samego pomieszczenia oraz od charakteru mebli, jakie się w nim znalazły. Duże znaczenie ma także funkcja, jaką spełnia dany pokój. Za poziom wyjściowy przyjmuje się przeważnie 2 metry wysokości, później zaś - w zależności od potrzeby - zwiększa go lub obniża.

W przypadku pomieszczeń o wysokości 2,5 metra standardem jest lampa zawieszona na ok. 1,9 - 2 metra. Co do zasady, kinkiet nie powinien znajdować się bliżej niż 30 centymetrów do sufitu i dalej niż 90 centymetrów od niego.

Solo czy w grupie? Komponowanie kinkietów

Nastrój w pomieszczeniu najłatwiej budować właśnie poprzez dopasowanie oświetlenia. Kinkiety są o tyle specyficznym rodzajem lampy, że świetnie prezentują się skupione w kilka sztuk. Istnieją jednak również i takie strefy, gdzie sprawdzi się pojedyncza sztuka, na przykład efektowny kinkiet kuty w korytarzu, wiatrołapie czy przy biurku. Ciekawym miejscem do takiego montażu są również wszelkiego rodzaju wnęki ścienne.

Jeśli natomiast zależy ci na uzyskaniu wrażenia symetrii i porządku, a wymiary przestrzeni na to pozwalają, warto umieścić dwa kinkiety po dwóch stronach łóżka. Grupa kinkietów sprawdzi się także wzdłuż schodów czy w jadalni.

Ku górze czy do dołu - jak skierować kinkiet?

W tym przypadku wszystko zależy od oczekiwań klientów. Kinkiet skierowany w dół mocniej doświetla przestrzeń, dlatego sprawdzi się wszędzie tam, gdzie to właśnie dopływ światła jest priorytetem, jako oświetlenie zadaniowe, pomagające w czytaniu czy wykonywaniu obowiązków domowych. Z kolei wiązka światła skierowana ku górze oznacza większą subtelność i nastrojowość. Sprawdzi się chociażby w sypialni.

Artykuł Partnerax