Odpowiednia wentylacja we wnętrzu jest kwestią niezwykle ważną nie tylko pod kątem technicznym, jak również dla samej wygody i dobrego samopoczucia mieszkańców. Dzisiaj w pomieszczeniach często stosowane są kurtyny powietrzne. Czym są takie kurtyny i jak działają? Czym jest GWC i na czym polega jego działanie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Czym jest GWC i kurtyna powietrzna?

Czym jest gruntowy wymiennik ciepła?

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) to rodzaj systemu wymiany ciepła, który wykorzystuje temperaturę powierzchni ziemi jako źródło lub pochłaniacz ciepła. Jest to popularna technologia stosowana w systemach grzewczych, chłodniczych i klimatyzacyjnych w budynkach. GHE wykorzystuje stabilną temperaturę gruntu, która jest zwykle niższa niż temperatura powietrza otaczającego budynek zimą i wyższa latem. Woda lub chłodziwo jest przepuszczane przez system rur zwanych pętlami, które są zatopione na znaczną głębokość w ziemi. W kontakcie z gruntem płyn termiczny pochłania lub oddaje ciepło w zależności od potrzeb pory roku. Zimą, gdy temperatura powietrza jest niższa od temperatury gruntu, GWC wykorzystuje zmagazynowaną w gruncie energię cieplną i zasila nią budynek do ogrzewania. Czynnik chłodniczy przepływający przez obiegi pobiera ciepło z gruntu i przekazuje je do pompy ciepła lub systemu grzewczego budynku. Latem, gdy temperatura powietrza jest wyższa od temperatury gruntu, GWC może działać odwrotnie. Czynnik chłodniczy usuwa nadmiar ciepła z budynku i oddaje go do gruntu, gdzie jest usuwany i skutecznie schładzany.

Jak działają kurtyny powietrzne?

Kurtyny powietrzne są urządzeniami tworzącymi skuteczną barierę powietrzną między np. drzwiami czy otworami wejściowymi. W efekcie ich działania, nie jest możliwa wymiana powietrza, temperatura czy np. wnikanie zanieczyszczeń. Kurtyna powietrzna złożona jest z wentylatora i wylotu powietrza. Powietrze, które jest wyrzucane, zostaje schłodzone bądź ogrzane, by możliwe było późniejsze utrzymanie temperatury.

Hurtownia wentylacyjna

Podstawowym elementem każdej instalacji są oczywiście, przewody wentylacyjne. Ważnym elementem wentylacji są także wentylatory. Tutaj należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia. Do średnich pomieszczeń wybierzemy raczej średni wentylator łazienkowy czy wentylator kanałowy. Szeroki asortyment kształtek, wszelkich elementów klimatyzacji i wentylacji, jakie oferuje hurtownia wentylacyjna, pozwala klientom skompletować pełne wyposażenie. Współpraca z czołowymi producentami gwarantuje, że wszystkie produkty są najwyższej jakości.

Artykuł Partnera
x