Niskie koszty eksploatacji i bezawaryjność to domena pomp ciepła, jednak należy mieć na uwadze pewien fakt. Nawet najbardziej nowoczesna i ekologiczna instalacja grzewcza nie będzie działać wydajnie, jeśli jest zanieczyszczona. Jakie rozwiązania zastosować, aby zapewnić systemowi pełną ochronę? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Ulepszanie przestrzeni wewnętrznych: kreatywne pomysły na toczone drewniane panele ścienne

Zanieczyszczenia w wodzie, czyli potencjalne zagrożenie dla instalacji

Problem występowania zanieczyszczeń dotyczy praktycznie każdego systemu grzewczego czy chłodniczego. Z tego powodu już na etapie montażu instalacji należy zapewnić jej odpowiednie zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami.

Zanieczyszczenia mogą przybierać różne formy, takie jak: osady mineralne, cząstki pochodzące z sieci wodociągowej, resztki po konserwacji urządzenia, piasek czy produkty korozji tlenowej. To tylko niektóre z nich – zagrożeń występujących w postaci zanieczyszczeń jest więcej, o czym możesz przeczytać w artykule pt. Jak chronić instalacje grzewcze i chłodnicze przed zanieczyszczeniami?

Reasumując, woda w układzie może ulec zanieczyszczeniu zarówno na etapie montażu źródła ciepła, jego późniejszej konserwacji czy podczas normalnej pracy systemu. To znacząco obniża sprawność i wpływa negatywnie na działanie pozostałych elementów, w które została wyposażona pompa ciepła, co przekłada się na wyższe rachunki za energię.

Separatory marki Caleffi – nowoczesne rozwiązanie na rynku instalacyjnym

Wśród urządzeń dla systemów grzewczo-chłodniczych istnieją rozwiązania w pełni chroniące instalację przed zanieczyszczeniami. Marka Calefii w swojej ofercie posiada separatory zanieczyszczeń oraz separatory powietrza, które rozwiążą problem z gromadzeniem się zanieczyszczeń oraz powietrza w układzie. Wyposażenie instalacji z pompą ciepła w oba urządzenia to gwarancja wysokiego poziomu sprawności systemu. Przyjrzyjmy się więc bliżej urządzeniom marki Caleffi - czym się charakteryzują i jakie mają zalety?

Separatory zanieczyszczeń z serii Dirtmag®

Jeśli zastanawiasz się, na jaki separator zanieczyszczeń do pompy ciepła warto się zdecydować, zwrócić uwagę na serię separatorów 5453 Dirtmag®. Urządzenia charakteryzują się najwyższą skutecznością w eliminacji zanieczyszczeń – nawet tych najdrobniejszych, dzięki czemu utrzymują optymalną sprawność instalacji. Poniżej przedstawiamy charakterystykę urządzeń:

  • Separatory zabezpieczają wymiennik pompy ciepła przed zanieczyszczeniami, dzięki zdolności do separacji cząsteczek o średnicy nawet do 5 μm.
  • Zapewniają pełną ochronę instalacji przed zanieczyszczeniami ferromagnetycznymi. Wkład magnetyczny usuwa zgromadzone cząsteczki, wykorzystując zjawisko wytrącania pod wpływem grawitacji.
  • Cechuje je maksymalnie uproszczony proces czyszczenia wkładu filtracyjnego, który sprowadza się jedynie do otwarcia zaworu spustowego – przeważnie na etapie pracy instalacji.
  • Minimalny opór przepływu wpływa na niski poziom zużycia energii zasilającej, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne pompy.

Separator zanieczyszczeń należy zamontować na przewodzie powrotnym przed źródłem ciepła. Umożliwia to separację zanieczyszczeń przy pierwszym uruchomieniu, zanim dotrą one do kotła. Urządzenie powinno być zainstalowane w pozycji pionowej – najlepiej po stronie ssącej pompy. Separatory zanieczyszczeń marki Caleffi występują w wersji do montażu na rurociągach pionowych i poziomych.

Separatory powietrza z serii DISCAL®

Separatory powietrza są przystosowane do ciągłego odprowadzania powietrza z instalacji – dzięki specjalnej konstrukcji, urządzenia skutecznie oddzielają mikropęcherzyki z przepływającego medium.

Zawór składa się z elementu, który wywołuje turbulencje przepływu, co ułatwia uwalnianie się mikropęcherzyków łączących się ze sobą, które w ten sposób zwiększają swoją objętość. Następnie unoszą się do góry separatora, gdzie są gromadzone, aby ostatecznie zostać uwolnionymi przez automatyczny zawór odpowietrzający. Dlatego separatory powietrza należy instalować na przewodzie zasilającym system, tuż za źródłem ciepła – gdzie znajduje się największe nagromadzenie mikropęcherzyków. Poniżej znajdziesz dodatkowe informacje na temat separatorów powietrza z serii DISCAL®:

  • Eliminują powietrze w każdej formie w sposób automatyczny – już po 25 cyrkulacjach z maksymalną zalecaną prędkością prawie całe powietrze wprowadzone do obiegu zostaje usunięte, a jego niewielka ilość w systemie jest stopniowo usuwana podczas normalnej pracy instalacji.
  • Już na samym początku procesu eliminacji mikropęcherzy powietrza w układzie płynie jedynie woda nienasycona.
  • Zawór cechuje się dużymi zdolnościami upustowymi.
  • Urządzenia chronią instalację przed negatywnymi zjawiskami, takimi jak: hałas, korozja czy nieprawidłowa eksploatacja systemu.

Pompy ciepła jako jedne z najczęściej wybieranych źródeł grzewczych, wymagają wyższej świadomości inżynieryjnej, aniżeli tradycyjne źródła ciepła. Aby zachować optymalną sprawność systemu, należy zdecydować się na rozwiązania zabezpieczające instalację przed zanieczyszczeniami od marki Caleffi.

Artykuł Partnera




x