Przede wszystkim świadectwo energetyczne - https://energov.pl/ zawiera podstawowe informacje o nieruchomości, która poddawana jest ocenie.
Zaliczane są do nich poniższe dane:
Na podstawie podanych informacji przygotowuje się ocenę efektywności energetycznej budynku. Ocena ta przedstawiana jest w jednostce kWh/m2/rok.
Ocena ta podawana jest na podstawie poniższych elementów:
Także certyfikaty zawierają informacje o szacunkowej emisji dwutlenku węgla (CO2) z nieruchomości związanej ze zużyciem przez nią energii. Wskaźnik ten pomaga zrozumieć wpływ nieruchomości na środowisko.
Także świadectwo energetyczne może szacować roczne koszty energii do ogrzewania, ciepłej wody, oświetlenia i innych odpowiednich zastosowań energii. Informacje te pomagają mieszkańcom i potencjalnym nabywcom zrozumieć potencjalne koszty bieżące związane z nieruchomością.
Na podstawie oceny certyfikat może zawierać zalecenia dotyczące poprawy efektywności energetycznej. Sugestie te mogą obejmować zarówno proste, tanie środki, jak i bardziej kosztowne inwestycje w technologie oszczędzające energię. Mają one na celu pomóc właścicielom domów w poprawie charakterystyki energetycznej nieruchomości.
Na dokumencie podawana jest data wystawienia oraz okres ważności certyfikatu. Świadectwa energetyczne są ważne przez 10 lat, po upływie których jest wymagana nowa ocena.
Dokument musi zawierać informacje na temat rzeczoznawcy energetycznego, który przeprowadził ocenę, w tym jego numer wpisu do wykazu.
Artykuł Partnera