Elektryk to coś więcej niż zawód. To jasno wytyczona ścieżka kariery i bezpieczna przyszłość. Są zawody, które w najbliższym czasie znikną z rynku pracy, ale na pewno nie dotyczy to elektryków. Oni zawsze będą potrzebni.

Brak monotonii i duża odpowiedzialność: jak zdobyć zawód elektryka?

Co robi elektryk?

Zawód elektryk nie ma przypisanej jednej określonej specjalizacji. Kto pracuje jako elektryk, ten wie, że można tu robić naprawdę wiele rzeczy, od prostych napraw instalacji elektrycznych (wymiana gniazdka, montaż dodatkowego) aż po zaawansowane projekty instalacji na potrzeby domów, obiektów użyteczności publicznej lub przemysłowych.

Nieco trudniej byłoby odpowiedzieć na pytanie, co w przyszłości będą robili elektrycy. Branża technologiczna stale się rozwija i dotyczy to także instalacji elektrycznych. Dziś elektryk to monter, projektant, diagnosta i serwisant w jednym. Zapewne w przyszłości nadal będzie pełnił podobne funkcje, jednak ich charakter może być inny. To, o co elektrycy mogą być spokojni, to zapotrzebowanie na ich usługi.

Kto może zostać elektrykiem?

Teoretycznie każdy. Bezpłatna szkoła branżowa I stopnia jest otwarta na wszystkich absolwentów szkół podstawowych. Jednak w praktyce do tego zawodu trzeba mieć szczególne predyspozycje.

Dobry elektryk nie musi być w szkole podstawowej asem z chemii i historii, ale podstawy fizyki i matematyki jednak powinien znać.

Wybierz zawód elektryk, jeśli:

  • Nie masz problemu z pracą w sytuacjach stresowych – awarie prądu to zawsze problem, często o bardzo dużym zasięgu.
  • Masz duże pokłady cierpliwości, a twoją największą zaletą jest dokładność – przy instalacjach elektrycznych, zarówno na etapie projektów, jak i ich realizacji nie ma miejsca na swobodę, tu wszystko musi być dobrze zaplanowane, wyliczone i tak samo wykonane.
  • Masz dużą łatwość czytania rysunków technicznych i znasz przynajmniej podstawy ich tworzenia – nie każdy ma taką zdolność, a w pracy elektryka jest ona niezbędna.
  • Masz zdolność do analitycznego myślenia, a problemy to dla ciebie jedynie wyzwania.
Brak monotonii i duża odpowiedzialność: jak zdobyć zawód elektryka?

Jak się zostaje elektrykiem?

Szkoła branżowa przygotowująca do zawodu elektryka to specyficzna placówka. Tu nie tylko będziesz siedzieć w ławce i się uczyć. Przyszli elektrycy już od początku nauki odbywają zajęcia z praktycznej nauki zawodu. Dostają normalną umowę o pracę (rodzice muszą wyrazić na nią zgodę), a jej czas zostanie wliczony do późniejszego stażu pracy i wpłynie na wysokość emerytury. Za pracę uczniowie otrzymują wynagrodzenie.

Dzięki zajęciom praktycznym uczniowie od początku zapoznają się ze wszystkimi nowinkami technologicznymi, metodyką pracy elektryków, używanymi na co dzień narzędziami (wbrew pozorom to nie tylko śrubokręt i miernik). Mogą też liczyć na wsparcie zawodowych elektryków, którzy dzielą się z nimi tajnikami zawodu.

Brak monotonii i duża odpowiedzialność: jak zdobyć zawód elektryka?

Czy elektryk z Polski może pracować za granicą?

Różne kraje mają różne wymogi odnośnie do zaświadczenia o przydatności do konkretnego zawodu, dlatego zawsze warto sprawdzić, jak wygląda to w kraju, który masz na myśli.

Ile zarabia elektryk?

Średnie zarobki elektryków wynoszą około 6000 zł brutto, ale trzeba pamiętać, że to tylko średnia. Wynagrodzenie zależne jest od stażu pracy, zajmowanego stanowiska, zakresu obowiązków itp. Są elektrycy, których średnia miesięczna pensja oscyluje w granicach kilkunastu tysięcy złotych.

Źródło: cosinusyoung.pl
x