Finder przedstawia System MasterIN – technologię, która reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych „sprężynowych” zaciskach, oferujących szybką instalację, a także – w porównaniu do zacisków śrubowych – lepsze trzymanie przewodów w warunkach ruchu i wibracji.

Fot. 1. System Push-in z akcesoriami Fot. 1. System Push-in z akcesoriami

System MasterIN bazuje na istniejących seriach przekaźnikowych modułów sprzęgających produkcji Finder – 39, 48, 4C i 58 i jest przeznaczony do szerokiej gamy zastosowań wliczając w to automatykę przemysłową i szafy sterownicze.
W ostatnim czasie Finder wprowadził nową rodzinę wąskich modułów interfejsowych, co zapewnia niedrogie, ergonomiczne rozwiązanie do wielu zastosowań przemysłowych. Przekaźniki Serii 39 MasterINTERFACE wykorzystują innowacyjny, wymienny bezpiecznik dla ochrony obwodu wyjściowego, plus szynę busbars i zaciski, które ułatwiają okablowanie wejścia i wyjścia. Zmieszczone w kompaktowej obudowie szerokości 6,2 mm przekaźniki serii 39 oferują zintegrowaną ochronę obwodu cewki, oraz bezpieczną blokadę przekaźnika i wyrzutnik. Seria posiada pięć dedykowanych typów modułów by sprostać różnym wymaganiom – podstawowy, rozszerzony, wejście, wyjście i timer. Dostępne w wersjach z przekaźnikami elektromechanicznymi lub półprzewodnikowymi, MasterBASIC cechują się równymi pozycjami terminali, pozwalającymi na użycie 16-polowych mostków łączeniowych. Rozszerzona wersja MasterPLUS posiada opcję szybkiego wpięcia wymiennego bezpiecznika od strony wyjścia i wersję specjalną z bocznikiem rezystancyjnym do niwelowania wpływu indukowania się napięcia na obwodzie wejściowym.

Fot. 2. Grupy przekaźników serii 39 Fot. 2. Grupy przekaźników serii 39

Wersje MasterINPUT i MasterOUTPUT są wyposażone w dodatkowe zaciski pozwalające na instalację szyny busbar i terminale potrzebne do pełnego podłączenia 2- lub 3-przewodowego urządzeń na wejściu lub wyjściu odpowiednio zmniejszając koszty komponentów niezbędnych do takiej instalacji oraz czas i przestrzeń w szafi e sterowniczej.
MasterTIMER jest wielofunkcyjnym i wielozakresowym przekaźnikiem czasowym z DIP-switch do wyboru 4 skal czasowych i 8 funkcji, z łatwo dostępnym pokrętłem nastawy czasu na górze obudowy.
Dostępny jest szeroki wybór akcesoriów ułatwiających instalację i użytkowanie serii 39, takich jak: czerwone, niebieskie i czarne 16-polowe mostki łączeniowe, a także separatory o podwójnym zastosowaniu (1,8 mm lub 6,2 mm) dla wizualnej lub ochronnej separacji grup przekaźników interfejsowych pracujących pod różnymi napięciami oraz dla ochrony odciętych końców mostków łączeniowych. MasterADAPTER pozwala na łatwe połączenie zacisków A1/A2 aż do 8 modułów MasterINTERFACE do wyjść PLC poprzez 14-przewodową taśmę, plus proste 2-przewodowe podłączenie zasilania skutkujące znacznymi oszczędnościami przewodów.

Fot. 3. Przekaźnik interfejsowy serii 39 z modułem bezpiecznikowym Fot. 3. Przekaźnik interfejsowy serii 39 z modułem bezpiecznikowym

Najnowszym udogodnieniem wprowadzonym do oferty są zaciski typu PUSH-IN. Nowy produkt pozwala na szybkie i proste podłączenie przewodów poprzez wciśnięcie ich w zacisk, bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Dla użytkownika oznacza to oszczędność czasu bez żadnych kompromisów, ponieważ rozwiązanie Push-in zwiększa także odporność na drgania.
Dostępna jest cała gama rozwiązań zarówno w wersjach elektromechanicznych, jak i półprzewodnikowych.
x