Szafki podtynkowe KLV dostępne są w czterech różnych modelach, oznaczonych kolejno symbolami UPS HWS, UPM oraz HWM.

druga generacja mieszkaniowych rozdzielnic podtynkowych klv

Szafki KLV – wstęp

Szafki podtynkowe KLV dostępne są w czterech różnych modelach, oznaczonych kolejno symbolami UPS HWS, UPM oraz HWM. Wszystkie z nich to wzory klasyczne: z metalowymi białymi, płaskimi drzwiami (F) lub super płaskimi drzwiami (SF), idealnie harmonizującymi się z powierzchnią tynku, wykonanymi.z blachy stalowej fosforyzowanej i lakierowanej proszkowo. Standardem jest kolor z palety RAL o oznaczeniu 9016 – biały, na specjalne zamówienie można otrzymać rozdzielnice w kolorze srebrnym, antracytowym, czarnym, szarym, białym, brązowym lub czerwonym. Wersja UPS to standardowa najpopularniejsza szafka podtynkowa z szynami TH znana z pierwszej generacji rozdzielnic KLV pochodzących z serii Global Line. Montowana w ścianach murowanych. Wersja HWS to nowość – technicznie posiadająca funkcje takie same jak wersja UPS, przeznaczona jednak do zastosowania w ścianach zbudowanych z karton-gipsu.

Funkcje i cechy serii KLV

Szafki KLV wytwarzane są z tworzywa sztucznego w drugiej klasie izolacji. Posiadają stopień ochrony IP 30. Dostępne są w wersjach od 1 do 4 rzędów. W każdym rzędzie można zmieścić 12 standardowych Fot. 1. Multimedialne i elektryczne rozdzielnice KLV 2. generacji maja takie same obudowy, które można ze sobą łączyć tworząc zintegrowane centra rozdzielcze. Druga generacja mieszkaniowych rozdzielnic podtynkowych KLV PROMOCJA modułów z możliwością rozszerzenia o dalsze dwa, w sumie do 14 modułów. Szafki KLV, jak wspomniano, mogą być montowane w ścianach murowanych oraz kartonowo-gipsowych. Istnieje możliwość zniwelowania (zamaskowania) nierówności tynku rzędu kilkunastu mm. Przewody mogą być wprowadzane do wnętrza kasety zarówno z dołu, jak i z góry. Kaseta charakteryzuje się łatwo wyjmowanym stelażem, z szynami TH, przeznaczonym do montowania aparatury modułowej oraz znaczną przestrzenią służącą do prowadzenia przewodów elektrycznych. Nowością jest osadzana w górnej ścianie kasety podtynkowej poziomica. Listwy zaciskowe mogą być zamontowane na dwóch różnych głębokościach, na dole i górze kasety.

Przewidziano również montaż listew zaciskowych N i PE przy bocznych ścianach. Pokrywa, przysłaniająca zaciski aparatury elektrycznej, jest montowana za pomocą zatrzasków błyskawicznie mocowanych przy użyciu wkrętaka i jest przystosowana do plombowania. Wszystkie typy KLV są wyposażone w zamek obrotowy DV-KLV, który nie wystaje ponad powierzchnię drzwi rozdzielnicy. Konstrukcja szafek umożliwia montaż drzwi z lewej lub z prawej strony. W wyposażeniu dodatkowym znajduje się zamek z kluczykiem typu LOCK-KLV do wszystkich typów drzwi. Szafki są dostarczane w specjalnym opakowaniu kartonowym, elementy zabezpieczone są dodatkowo folią. W ten sposób zapobiega się ewentualnym uszkodzeniom elementów, które są widoczne po końcowym montażu.

NOWOŚĆ – rozdzielnice multimedialne

Istotną nowością w drugiej generacji rozdzielnic KLV są rozdzielnice multimedialne. Dnia 23.02.2013 rozpoczął się obowiązek przestrzegania nowelizacji rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Dokument dotyczy warunków technicznych jakie powinny spełniać budynki. Zmiany dotyczą wprowadzenia w budynkach mieszkalnych wymogu budowy kompletnej instalacji multimedialnej (antenowej, infrastruktury IT) doprowadzającej media do każdego mieszkania. Wymóg ten naturalnie determinuje potrzebę zainstalowania odpowiedniej rozdzielnicy. W odpowiedzi na te wymogi w 2. generacji rozdzielnic KLV znalazły się również rozdzielnice multimedialne. W zakresie szafek tego rodzaju wyróżniamy 2 linie produktów KLV-UPM oraz HWM. Wersja UPM odnajduje zastosowanie w ścianach murowanych, natomiast wykonanie HWM w ścianach kartonowo-gipsowych.

druga generacja mieszkaniowych rozdzielnic podtynkowych klv2

Rozdzielnice te w ofercie występują jako trzy lub czterorzędowe. Zewnętrznie wspomniane wersje multimedialne posiadają wszystkie cechy wersji UPS czy HWS, czyli tradycyjnych elektrycznych wersji szafek KLV. Wyjątkiem są tutaj perforowane drzwi (dwa rzędy otworów na górze i dole drzwi), ułatwiające odprowadzenie ciepła, charakterystycznego dla infrastruktury IT. Obowiązuje tutaj też podział na wersje płaską oraz super płaską. Różnice można dostrzec w wyposażeniu wewnętrznym rozdzielnic. Każda szafka multimedialna posiada jeden rząd zawierający szynę TH oraz płytę montażową (rozmiar zależny od wielkości rozdzielnicy) przystosowaną do montażu aparatury IT. Akcesoria z tego zakresu występujące w ofercie to m. in uchwyty montażowe przystosowane pod switch lub router, gniazdo 230 V, gniazdo RJ45 czy uchwyty kablowe. Rozdzielnice te są wolne od związków halogenu oraz zostały wykonane zgodnie z normami IEC/ EN 60670-24 oraz IEC/EN 62208.

Uzupełnienie

Uzupełnieniem oferty firmy Eaton w zakresie rozdzielnic modułowych są rozdzielnice płytkie BF oraz hermetyczne obudowy natynkowe z serii IKA. Płytkie rozdzielnice (BF-...) charakteryzują się prądem znamionowym do 160 A. Zostały one zaprojektowane z myślą o budownictwie mieszkaniowym oraz obiektach użyteczności publicznej i właśnie temu podporządkowano ich estetykę i funkcjonalność Rozdzielnice tego typu mogą być wykorzystywane do montażu na ścianach gipsowych, przez co producent wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku. Wersja podtynkowa przystosowana jest do montażu w ścianach o grubości powyżej 127 mm i posiada osłabienia na obudowie do wprowadzenia przewodów.

Oprócz zabudowania rozdzielnic aparaturą modułową (mieszczącą od 72 do 144 standardowych modułów), istnieje również możliwość zastosowania w nich wyłącznika kompaktowego NZM1/LZM1. Szafki IKA zostały wykonane w trzech wariantach. Podziału dokonać można w zależności od materiału wykonania oraz dostępnych akcesoriów. IKA-…UV – przemysłowe, IKA-…ST – profesjonalne oraz IKA-…OT – standardowe. Każdy wariant dostępny jest z różną ilością szyn TH, od jednej do trzech. Niezależnie od wariantu wykonania, rozdzielnice dzielą się na wersje, które pomieszczą dwanaście lub osiemnaście modułów w od 1 do 3 rzędów. Ponadto w każdej wersji wykonania istnieje linia Mini czyli obudowy jednorzędowe, które pomieszczą 4, 6 lub 8 modułów.

Podsumowanie

Przedstawione rozdzielnice KLV wraz z aparaturą modułową firmy Eaton stanowią harmonijną, wzajemnie uzupełniającą się grupę wyrobów będących ciekawą propozycją dla polskiego rynku elektroinstalacyjnego. Wszystkie wspomniane rozdzielnice są dostępne w większości hurtowni elektrycznych na terenie kraju.