Spółki Nissan, Eaton i The Mobility House opracowały system magazynowania energii, dzięki któremu zarządzanie energią w przypadku obiektu Amsterdam ArenA będzie bardziej wydajne, zrównoważone i niezawodne.

Amsterdam ArenA nocąAmsterdam ArenA nocą

O stadionie Amsterdam ArenA

Amsterdam ArenA należy do pierwszej ligi międzynarodowych, wielofunkcyjnych stadionów. Odbywają się na nim mecze Ajaxu, holenderskiej drużyny narodowej oraz najgłośniejsze koncerty, pokazy taneczne i spotkania biznesowe. Jednorazowo obiekt może pomieścić na trybunach 55 tysięcy widzów. Rocznie stadion gości ponad dwa miliony osób. Wiosną 2014 r. na dachu stadionu (na jego częściach nieruchomych i nieprzezroczystych) zamontowano 4 200 paneli PV o łącznej powierzchni 7 000 m2. Roczna produkcja energii elektrycznej wynosi ok. 930 MWh energii elektrycznej. Stanowi to 10% rocznego zapotrzebowania obiektu na energię.

W systemie wykorzystuje się przetwornice dwukierunkowe firmy Eaton oraz zespół rozmieszczonych na stojakach zregenerowanych 280 akumulatorów stosowanych wcześniej w samochodach elektrycznych Nissan LEAF. System zapewnia awaryjne zasilanie podczas najważniejszych wydarzeń, w przyszłości zaś zastąpi stosowane dotychczas generatory prądotwórcze z silnikami Diesla. Ponadto to rozwiązanie wspomoże miejską sieć energetyczną w okresach wzmożonego poboru prądu i będzie świadczyć usługi stabilizacji sieci. Nowy system to solidne i wszechstronne rozwiązanie dla odbiorców zużywających duże ilości energii elektrycznej, pozwalające na bardziej inteligentnie zasilanie.
Spółki Nissan, Eaton oraz The Mobility House podpisały w tym celu przełomową, 10-letnią umowę z Amsterdam ArenA, siedzibą klubu piłkarskiego Ajax i światowej sławy obiektem rozrywkowym.
System xStorage Buildings będzie wydajnie magazynował energię oraz udostępniał ją w razie potrzeby. Dzięki niemu na słynnym stadionie nigdy nie zgasną jupitery.
System pracuje buforowo. Może pobierać z sieci energię elektryczną w czasie, gdy jej produkcja przekracza zapotrzebowanie na nią (szczególnie korzystne jest magazynowanie energii pochodzącej z przyłączonych do sieci nierytmicznie pracujących źródeł OZE, a warto wiedzieć że stadion w Amsterdamie ma własną instalację PV) i gromadzić ją w akumulatorach litowo-jonowych. Gdy zapotrzebowanie na energię przekroczy czasowo możliwości systemu elektroenergetycznego – zmagazynowana energia może trafić do sieci lub przyłączonego do tej sieci, zadekretowanego odbiorcy, zmieniając przeznaczenie akumulatorów używanych w oryginalnym zastosowaniu do samochodów elektrycznych. Zapewnia to przedsiębiorstwom większą kontrolę, lepszą wartość i bardziej zrównoważony wybór w zakresie zasilania energią elektryczną.
Wdrażany w Amsterdamie system ma moc znamionową 4 MW. To największy system magazynowania energii z akumulatorami pochodzącymi z sektora motoryzacyjnego wprowadzony do użytku w europejskim przedsiębiorstwie.
System xStorage Buildings będzie pracował nie tylko na potrzeby wewnętrzne Amsterdam ArenA, z którym jest zintegrowany. Umożliwia również, w razie konieczności, przesyłanie energii do sąsiednich budynków i ochronę sieci. Operatorem systemu xStorage Buildings jest spółka technologiczna The Mobility House. Będzie ona świadczyć rozmaite usługi energetyczne wzmacniające stabilność lokalnej sieci, generując jednocześnie wartość dodaną dla Amsterdam ArenA.
Firmy Nissan i Eaton ogłosiły jednocześnie, że można już wstępnie zamawiać oferowaną przez nie xStorage Home – jednostkę magazynowania energii dla budownictwa mieszkalnego. Zamówienia można obecnie składać w Wielkiej Brytanii, Norwegii i Niemczech, a w następnych miesiącach zapewne również na kolejnych rynkach europejskich.
Henk Markerink, dyrektor generalny Amsterdam ArenA, powiedział:
– Mówimy tu o dużych zyskach w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wkrótce będziemy w stanie przechowywać energię wygenerowaną przez nasze panele słoneczne i wiatraki i w razie potrzeby wykorzystywać ją. To doskonała innowacja – w przyszłości Amsterdam ArenA stanie się pierwszym stadionem na świecie, który nie będzie już korzystać z paliw kopalnych.
Spółka The Mobility House promuje transformację w dziedzinie energetyki i działa na rzecz przyszłości wolnej od emisji. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w zakresie ładowania i magazynowania energii pomaga upowszechniać mobilność elektryczną. Technologie, jakimi dysponuje spółka, umożliwiają integrowanie pojazdów elektrycznych w sieci jako połączonego „roju” akumulatorów, a także konstruowanie z nich stacjonarnych urządzeń magazynujących.

Redakcja FE
na podstawie materiałów prasowych Eaton