Stworzony z myślą wykorzystania w zaawansowanych systemach UPS, telekomunikacji, systemachStworzony z myślą wykorzystania w zaawansowanych systemach UPS, telekomunikacji, systemachbaterii centralnej oraz rozwijającej się branży magazynów energii.

inteligentny system monitorowania baterii cover pbatFot.1. Czujnik pomiaru pojedynczego akumulatora z sygnalizacją prawidłowej pracy i stanu alarmowego.

Największym problemem związanym z eksploatacją baterii akumulatorów jest zagwarantowanie ich pełnej dostępności i niezawodności. Aby to osiągnąć, wymagane jest wykonywanie okresowych testów obciążeniowych takiego systemu oraz czasochłonna obsługa, związana z pomiarami poszczególnych elementów składowych. W przypadku systemu składającego się z dużej liczby akumulatorów, obsługa jest czasochłonna, kosztowna i jednocześnie może zakłócać normalną pracę systemu. Co więcej, nawet prawidłowo wykonywana eksploatacja i obsługa nie gwarantuje uniknięcia awarii w przypadku wystąpienia zwarcia jednego lub kilku ogniw w okresach między-przeglądowych np. rocznych. Aby wyeliminować ryzyko awarii akumulatorów, należy zastosować System Monitorowania Baterii COVER PBAT, który wykonuje w czasie rzeczywistym pomiary parametrów akumulatorów:

  • napięcie,
  • napięcie,
  • prąd ładowania i rozładowania,
  • rezystancja wewnętrzna,
  • temperatura wewnętrzna na klemie „-”akumulatora,
  • stan naładowania (SOC)
  • aktualna żywotność (SOH)
  • inteligentny system monitorowania baterii cover pbat2Fot.2. Czujnik pomiaru napięcia i prądu całego łańcucha baterii.

Pomiary są wykonywane niezależnie na każdym, pojedynczym akumulatorze, a umieszczony na nim czujnik sygnalizuje stan akumulatora. Jest to szczególnie przydatne w przypadku dużej ilości akumulatorów, gdzie bardzo szybko możemy ocenić stan systemu i jednocześnie zlokalizować ewentualne wadliwe ogniwa. System może również monitorować prądy w poszczególnych łańcuchach baterii akumulatorów, a specjalny czujnik jest jednocześnie wizualnym sygnalizatorem informującym o sprawności danego łańcucha.

inteligentny system monitorowania baterii cover pbat3Fot.3.Rozkład napięć na poszczególnych akumulatorach przed i po włączeniu funkcji „Battery Ballance”.

Oprócz pomiarów parametrów baterii, których akceptowalne wartości są również elementami kalibracji w interfejsie zarządzającym pracą całego systemu, system COVERPBAT posiada dodatkową zaletę: funkcję tzw. „Battery Ballance”, która pozwala na wyrównanie napięć poszczególnych ogniw/ akumulatorów. Jak wiadomo pomiędzy poszczególnymi akumulatorami połączonymi szeregowo, tworzącymi łańcuchy baterii składające się często nawet z 60 sztuk akumulatorów 12 V, pojawiają się dość znaczne różnice w napięciach poszczególnych bloków. Nie trzeba tłumaczyć, że cały łańcuch baterii jest tak sprawny jak jego najsłabsze ogniwo, dlatego też włączenie funkcji „Battery Ballance” wyrównuje napięcia na wszystkich akumulatorach podczas ładowania powodując optymalizację i wyrównanie parametrów eksploatacyjnych. Wizualizacje pomiarów są możliwe lokalnie za pomocą dedykowanego wyświetlacza dotykowego o przekątnej 7’’ lub zdalnie za pośrednictwem przeglądarki internetowej, dowolnego systemu wykorzystującego protokół Modbus TCP (np. BMS) jak również z dowolnego systemu wykorzystującego protokół SNMP.

inteligentny system monitorowania baterii cover pbat4Fot.4.Architektura systemu PBAT.

System zapewnia maksymalną łatwość instalacji i konfiguracji. System COVER PBAT automatycznie rozpoznaje i numeruje poszczególne akumulatory wchodzące w skład łańcucha baterii. Użytkownik ma możliwość zadeklarowania minimalnych i maksymalnych wartości parametrów napięcia, rezystancji czy temperatury ogniwa, których przekroczenie na dowolnym ogniwie będzie skutkować natychmiastową wizualizacją zmiany stanu czujnika umiejscowionego na danym ogniwie oraz informacją w systemie zarządzania. System umożliwia jednoczesny pomiar do czterech łańcuchów baterii składających się maksymalnie ze 120 sztuk akumulatorów o napięciu nominalnym 2, 6 lub 12 V. Wszystkie parametry są automatycznie zapisywane i utrzymywane przez 12 miesięcy zapewniając pełny dostęp do historii. Wieloletnie doświadczenia w branży zasilania gwarantowanego pokazały, że częstą przyczyną awarii systemu są właśnie baterie akumulatorów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów mających świadomość tego ryzyka, proponujemy zastosowanie rozwiązania inteligentnego monitoringu baterii w czasie rzeczywistym jako uzupełnienie posiadanego systemu UPS.

  Podstawowe parametry pracy czujników pojedynczych akumulatorów:  
Moduł PBAT61-02 PBAT61-12
Wyświetlacz Kolorowy wskaźnik stanu akumulatora Kolorowy wskaźnik stanu akumulatora
Napięcie nominalne / zakres zasilania 2 VDC / 1,6 ÷ 2,6 VDC 12 VDC / 7,5 ÷ 15,6 VDC
Moc zasilania praca / czuwanie 170 mW / 12 mW 120 mW / 10 mW
Zakres pomiaru rezystancji wewn. 0,1 ÷ 100 mΩ 0,1 ÷ 100 mΩ
Zakres pomiaru temperatur -20°C ÷ 85°C -20°C ÷ 85°C
Komunikacja 2x RJ11, sonda pomiary napięcia i temperatury 2x RJ11, sonda pomiary napięcia i temperatury
Wymiary SxDxW / masa 65 mm x 65 mm x 29 mm / 50 g 65 mm x 65 mm x 29 mm / 50 g
inteligentny system monitorowania baterii cover pbat5Fot.5. Przykładowe zrzuty ekranu z interfejsu zarządzającego.

Więcej na temat: