Nagły zanik napięcia w sieci elektroenergetycznej to ogromny problem dla odbiorców biznesowych i indywidualnych. Bez dostępu do stałego źródła zasilania nie pracuje większość sprzętu i urządzeń elektronicznych. Na szczęście można temu zaradzić poprzez zakup agregatu prądotwórczego, który będzie stanowił dodatkowe źródło zasilania na wypadek nagłego zaniku napięcia. Pozostaje jednak pytanie, jak wybrać dobry generator prądu? W końcu sprzęt tego typu wydaje się dosyć mocno skomplikowany. Na szczęście po przeczytaniu tego artykułu, dowiesz się wszystkiego w tym temacie.

Częste zaniki napięcia? Postaw na awaryjnie źródło zasilania!

Czym jest i jak działa agregat prądotwórczy?

O tym, do czego służą agregaty prądotwórcze, zapewne większość z nas wie. To najczęściej przenośne źródła energii elektrycznej, która wytwarzana jest za pomocą prądnicy, napędzanej przez silnik spalinowy. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. To oznacza, że agregat prądotwórczy może zasilać nie tylko obiekty przemysłowe, ale również gospodarstwa domowe. Bez względu jednak na rodzaj agregatu, jego zakup powinien być dobrze przemyślany. W tym celu należy bezwzględnie zwrócić uwagę na jego kluczowe parametry.

Parametry agregatów prądotwórczych

W pierwszej kolejności istotna będzie maksymalna moc generowana przez agregat i nie należy mylić jej z mocą osiąganą przez silnik. W przypadku zastosowań domowych będzie to kilka kilowatów (kW), podczas gdy generatory dla biznesu mogą wytwarzać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia jeszcze bardziej specjalistycznych i mocniejszych narzędzi, np. betoniarki. Pamiętajmy jednak, aby wartość ta była o ok. 30% wyższa, niż spodziewane obciążenie agregatu. Dobrze mieć chociaż niewielki zapas, ponieważ urządzenia w momencie rozruchu pobierają nieco więcej energii elektrycznej.

Kolejnym, istotnym parametrem jest rodzaj agregatu: jednofazowy lub trójfazowy. Na rynku znaleźć można oba te rozwiązania. W przypadku zastosowań domowych wystarczy klasyczny agregat wytwarzający prąd elektryczny o przebiegu jednofazowym. Jeżeli z kolei mamy bardziej wygórowane wymagania, a sprzęt zasilać będzie mocniejsze, trójfazowe urządzenia, wtedy musimy zdecydować się na zakup agregatu trójfazowego.

Przy zakupie agregatu, warto również zwrócić uwagę na łączny czas pracy na pełnym zbiorniku paliwa, generowany hałas, wagę oraz stopień ochrony. Należy dostosować te cechy w zależności od naszych wymagań i miejsca użytkowania agregatu. Dla przykładu jeśli szukamy czegoś do awaryjnego zasilania domu, szukajmy raczej sprzętu wyróżniającego się cichą pracą i niewielką wagą, która pozwoli na łatwy transport urządzenia.

Rodzaje silników w agregatach prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze mogą być wyposażone w jeden z dwóch rodzajów silników spalinowych: benzynowy lub diesla. Jakie są między nimi różnice? Przede wszystkim silniki benzynowe są lżejsze, co przekłada się na ogólną wagę agregatu. Ponadto pracują ciszej i lepiej odpalają w skrajnie niskich temperaturach otoczenia. Są przy tym tańsze niż silniki diesla.

Silniki o zapłonie samoczynnym są z kolei cięższe, droższe i bardziej skomplikowane w budowie niż silniki benzynowe, ale spalają za to mniejsze ilości paliwa i są bardziej wytrzymałe. Generują niestety większy hałas podczas pracy, a za agregaty dieslowskie musimy zapłacić odczuwalnie więcej.

Czym jest SZR i AVR?

Na koniec warto wspomnieć o dodatkowych systemach, w jakie mogą być wyposażone współczesne agregaty prądotwórcze. Pierwszym z nich jest AVR, czyli system stabilizacji napięcia. Dzięki niemu możemy bezpiecznie podłączyć pod działający generator nawet bardzo wrażliwe urządzenia elektroniczne, dla których wszelkie wahania napięcia są bardzo szkodliwe. Nie ma potrzeby jednak inwestować w tego rodzaju system, jeżeli planujemy wykorzystać agregat do zasilania np. sprzętu budowlanego, takiego jak szlifierki czy betoniarki.

Innym i polecanym systemem jest SZR (Samoczynne Załączanie Rezerwy). Dzięki niemu generator uruchomi się automatycznie w momencie zaniku napięcia w głównej sieci elektroenergetycznej. Nie ma więc konieczności ręcznego rozruchu agregatu. Ponadto urządzenie wyłączy się samoczynnie z chwilą powrotu napięcia. Wraz z zastosowaniem specjalnych zasilaczy UPS, możliwe staje się zatem płynne podtrzymywanie zasilania w momencie awarii sieci.

Więcej na temat: