Urządzenia bezprzewodowe, zasilane za pomocą baterii czy akumulatorów wielokrotnego ładowania, stały się powszechne w życiu codziennym każdego z nas. Jednak korzystanie z nich nastręcza pewnych problemów. Po rozładowaniu baterię należy wymienić, akumulator doładować, a zużyte ogniwo zutylizować w bezpieczny dla środowiska sposób. Jest to kłopotliwe gdyż wymiana niejednokrotnie wiąże się z wykonaniem zabiegów technicznych czy konserwacyjnych i postojem urządzenia.

Fot. 1. Przycisk nożny bezprzewodowy. Fot. 1. Przycisk nożny bezprzewodowy.

Dzięki ścisłej współpracy z firmą Comepi, Spółdzielnia Elektrotechniczna POKÓJ wprowadziła do swojej oferty bezprzewodowe i nie wymagające zasilania bateryjnego wyłączniki krańcowe, przyciski i stacje sterujące (kasety sterownicze) oraz wyłączniki nożne wraz z niezbędnym osprzętem (nadajnikami, odbiornikami i antenami). Nowa linia produktów bezprzewodowych charakteryzuje się niezawodnością, wytrzymałością, prostotą i elastycznością w działaniu. Modułowa konstrukcja nadająca się do każdego zastosowania czy możliwość ustawienia różnych konfiguracji zadziałania, zapewnia większy komfort dla operatora. Swoboda przesuwania w trakcie używania, brak kabli i oprzewodowania nadajników, brak baterii, zminimalizowany pobór energii czy szybka konfiguracja, zmniejszają koszty i czas instalowania osprzętu, który charakteryzuje się wysoką trwałością mechaniczną i stopniem ochrony, jednocześnie zapewniając brak ryzyka uszkodzenia przewodów.

Fot. 2. Łącznik krańcowy bezprzewodowy. Fot. 2. Łącznik krańcowy bezprzewodowy.

Zasada działania w/w osprzętu jest bardzo prosta. Każde urządzenie wyposażone jest w mikroprzełącznik, o częstotliwości roboczej 868 MHz, gdzie energia kinetyczna wytwarzana przez ruch (kątowy bądź liniowy) jest zamieniana na energię elektryczną. Do wygenerowania i zakodowania sygnału wystarcza minimalny impuls. Ponadto każdy nadajnik posiada swój jed - noznaczny 32-Bitowy numer ID i wysyła impuls trzykrotnie aby zmaksymalizować niezawodność transmisji. Mikroprzełączniki mają trwałość na poziomie 1 000 000 zadziałań, a pewność transmisji jest stała przez cały czas przewidzianego okresu użytkowania.

Fot. 3. Odbiornik bezprzewodowy. Fot. 3. Odbiornik bezprzewodowy.

Sygnał bezprzewodowy przesyłany jest najlepiej i bez zakłóceń gdy przestrzeń pomiędzy odbiornikiem i nadajnikiem jest wolna. Dlatego należy w tej przestrzeni eliminować możliwe przeszkody, zwłaszcza gdy są wykonane z metalu. Nadajniki były testowane w warunkach przemysłowych wewnątrz pomieszczeń. Osiągany zasięg to ok. 30 metrów. Zakres działania w wolnej przestrzeni to 70-80 metrów. Należy pamiętać o ustawieniu w najmniejszej możliwej odległości między nadajnikiem i odbiornikiem tak, aby uniknąć możliwości wnikania sygnału zakłócającego.

Fot. 4. Przycisk bezprzewodowy. Fot. 4. Przycisk bezprzewodowy.

Brak przewodów, możliwość mocowania w dowolnym miejscu i ustawienie w najwygodniejszej dla operatora pozycji to tylko niektóre z zalet całej linii bezprzewodowych i bezbateryjnych produktów, które ułatwiają pracę projektantom i użytkownikom, przyspieszają czynności sterownicze i instalacyjne, minimalizują ryzyko uszkodzenia w obszarze roboczym, a ich uniwersalność i elastyczność pozwala na zamontowanie w niemożliwy do tej pory sposób. Operator może mieć przycisk przy sobie przez co zmniejsza się czas uruchomienia, a także związane z tym ryzyko. Stacja kontrolna może być umieszczona np. na wózku widłowym co umożliwia zdalne otwieranie automatycznych drzwi oraz przyspieszenie czynności załadunku i rozładunku. Przycisk nożny może być przestawiony i umieszczony w najwygodniejszej pozycji dla operatora a brak konieczności instalowania przewodów upraszcza i czyni instalowanie i instalacje dużo tańszymi.

Szczegółowe informacje znajdują się naszej na stronie internetowej www.pokoj.com.pl

„POKÓJ” S.E.
91-202 Łódź, ul. Warecka 1, tel. (42) 25 47 850, 870
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., www.pokoj.com.plx