Szpitale, lotniska, zakłady produkcyjne czy oczyszczalnie ścieków to jednostki, które muszą mieć zapewnione awaryjne zasilanie na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej. Z myślą o nich powstały duże agregaty prądotwórcze 3 fazowe. To jednak niejedyne modele dostępne na rynku. Zapraszamy na przegląd rodzajów agregatów prądotwórczych.

Rodzaje agregatów prądotwórczych – wyjaśniamy, co je wyróżnia

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze przydają się w wielu sytuacjach życiowych. Chętnie korzystają z nich właściciele domków letniskowych, do których nie dociera infrastruktura przesyłowa. Urządzenia elektromechaniczne sprawdzą się także do zastosowań mobilnych, na przykład w przyczepach campingowych, kamperach czy wyjazdach pod namiot.

Agregaty prądotwórcze stanowią też wyposażenie stacji benzynowych, banków, marketów czy hoteli, zapewniając im bezpieczeństwo energetyczne. Tak szeroka gama zastosowań sprawia, że producenci urządzeń opracowali szereg typów agregatów, różniących się między sobą:

  • rodzajem paliwa,
  • liczbą faz,
  • sposobem zabudowy,
  • dostępnością,
  • rodzajem sterowania,
  • wyciszeniem – dużym zainteresowaniem cieszą się np. produkty z dodatkową izolacją z pianki, która jest umieszczona po wewnętrznej stronie maszyny, np. FOGO F2001 iS.

Agregaty prądotwórcze a rodzaj silnika napędowego

Typ silnika napędowego decyduje o kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych maszyny, jej emisyjności, wydajności oraz awaryjności. Wyróżniamy:

  • Agregaty prądotwórcze benzynowe – powszechnie dostępne w różnych mocach (od 1 do 15 kW). Są one tańsze i łatwiejsze w naprawie oraz cichsze. Po stronie zalet należy wskazać też na to, że cewka jest niezwykle trwała i psuje się bardzo rzadko.
  • Agregaty prądotwórcze napędzane silnikiem diesla – w tym segmencie nie ma rozgraniczenia na przenośne i stacjonarne. Przenośne mogą być napędzane dieslem lub benzyną, a stacjonarne zazwyczaj bazują na silniku Diesla. Wspólnym mianownikiem jest jednak to, że są to agregaty dużej mocy od ok 30kW. Są to maszyny tanie w eksploatacji. Agregaty prądotwórcze na gaz płynny – dostępne w pełnym zakresie mocy, cechują się niską emisyjnością.

Agregaty prądotwórcze a liczba faz

Agregaty prądotwórcze dzielimy także ze względu na liczbę faz. Wyróżniamy modele jedno- i trójfazowe. Te pierwsze to urządzenia 230-watowe. Modele trójfazowe mają 400W. Szeroki wybór zarówno jednych jak i drugich agregatów prądotwórczych znajdziesz w Gotex.

Agregaty prądotwórcze a sposób zabudowy

Kolejnym rozróżnieniem jest sposób zabudowy agregatów prądotwórczych. Honda, Daewoo, Fogo, Pezal – wszyscy najwięksi producenci na rynku oferują produkty w jednym (lub więcej) z trzech typów:

  • nieobudowane – przeznaczone do zabudowy w pomieszczeniach, pod wiatami czy w kontenerach. Pamiętaj, że w przypadku tych maszyn musisz zabezpieczyć odpowiedni odpływ dla spalin,
  • obudowane – obudowane (agregaty wyciszone) mogą być użytkowane na podwoziach jezdnych, stanowiąc mobilne źródło energii.
Agregat prądotwórczy Fogo FH 8000 TR Honda generatorAgregat prądotwórczy Fogo FH 8000 TR Honda generator

Inne rodzaje agregatów prądotwórczych

Wskazane podziały nie wyczerpują dostępnych typów agregatów prądotwórczych. Z punktu widzenia użytkownika może być też istotna informacja czy takie urządzenie cechuje się mobilnością, czy należy używać ich wyłącznie w miejscu składowania. Nie bez znaczenia jest także sposób rozruchu. Ręczny wymaga użycia szarpaka, z kolei elektryczny pobiera energię startową z akumulatora.

Każda decyzja dotycząca zakupu agregatu prądotwórczego powinna być dokładnie przemyślana i musi odpowiadać na nasze indywidualne potrzeby.

Artykuł Partnerax