Dynamiczny rozwój nowych technologii sprawia, że praski elektrohydrauliczne cieszą się coraz większym uznaniem wśród elektromonterów – o wyborze tych urządzeń decydują nie tylko ich doskonałe parametry, ergonomia, jak i niezawodność działania ale również coraz bardziej przystępne ceny, które sprawiają, że taki zakup szybko się zwraca, zapewniając przy tym użytkownikom znacznie większy komfort pracy niż tradycyjne narzędzia instalacyjne.

Fot. 1. Praski akumulatorowe kolumnowe serii EK.Fot. 1. Praski akumulatorowe kolumnowe serii EK.

W porównaniu do modeli znanych starszemu pokoleniu energetyków, współczesne praski akumulatorowe przeszły prawdziwą rewolucję nie tylko pod względem gabarytów, ale przede wszystkim w zakresie zastosowanych w nich rozwiązań technicznych.

Pierwsze modele ręcznych urządzeń elektrohydraulicznych do zagniatania końcówek kablowych cechowały się dużą wagą, sporymi wymiarami i krótkim czasem pracy, co w zestawieniu z ich wysoką ceną nie sprzyjało ich szerokiemu stosowaniu w branży elektroinstalacyjnej, jednak z czasem konstruktorzy skutecznie wyeliminowali większość tych mankamentów, otwierając przed tą grupą urządzeń szerokie możliwości zastosowań.

Fot. 2. Praska akumulatorowa z otwartą
głowicą typu EK-400C.Fot. 2. Praska akumulatorowa z otwartą głowicą typu EK-400C.

Przykładem udanego procesu miniaturyzacji są praski kolumnowe Energotytan serii EK (fot. 1), które pomimo niewielkich rozmiarów i niskiej wagi (poniżej 3 kg) z powodzeniem radzą sobie z końcówkami kablowymi o przekroju do 300 mm2, zagniatając je z siłą do 62 kN. Zasilane bateriami Li-on 18 V, pozwalają na wykonanie nawet do 100 operacji na jej jednym ładowaniu. Możliwość swobodnej obsługi jedną ręką, obrotowa głowica 180°, ergonomiczny uchwyt oraz LED-owe podświetlenie miejsca pracy sprawiają, że urządzenia kolumnowe zyskują coraz większe uznanie wśród instalatorów, dowodząc swojej przydatności zwłaszcza w wąskich przestrzeniach roboczych.

Fot. 3. Wskaźniki diodowe kluczowych
parametrów pracy prasek.Fot. 3. Wskaźniki diodowe kluczowych parametrów pracy prasek.

Kolejnym istotnym usprawnieniem było wprowadzenie podwójnej prędkości pracy napędu hydraulicznego – szybszy tryb pozwala na przytrzymanie końcówki, po czym urządzenie przechodzi automatycznie w wolniejszy tryb zaciskania, przy wysokim ciśnieniu, co skraca czas operacji, zwiększając wydajność pracy. Przykładem takiej dwubiegowej praski elektrohydraulicznej o wszechstronnym zastosowaniu jest oferowany przez nas model EK-400C (fot. 2). Urządzenie zasilane akumulatorem Li-on 18 V i otwartą, obrotową głowicą typu „C” pracuje z siłą 130 kN, która pozwala na obróbkę końcówek kablowych Cu do 400 mm2.

Fot. 4. Praska elektrohydrauliczna APE 622.Fot. 4. Praska elektrohydrauliczna APE 622.

Wprowadzenie wielofunkcyjnego sterowania elektronicznego umożliwiło nie tylko sygnalizację kluczowych parametrów pracy za pomocą wskaźników LED (fot. 3), ale również komunikację z samym urządzeniem. Wprowadzona przez nas w ubiegłym roku do sprzedaży praska APE 622 (fot. 4) dysponuje siłą 60 kN, pozwalającą na zagniatanie końcówek do 300 mm2 i dostarczana jest ze specjalnym oprogramowaniem, które po zainstalowaniu na komputerze PC pozwala użytkownikowi za pomocą umieszczonego w obudowie złącza USB na transmisję i analizę danych eksploatacyjnych i diagnostycznych zapisanych w pamięci urządzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dostępnego do niedawna jedynie w autoryzowanych punktach serwisowych, poznamy dokładną ilość wykonanych cykli, ich szczegółowe parametry, ogólny stan techniczny narzędzia, a także zaplanujemy termin jego następnego przeglądu serwisowego. W przypadku problemów, wygenerowany na podstawie takich danych raport może zostać przesłany bezpośrednio do serwisu. APE 622 posiada jeszcze jedną użyteczną funkcję – w razie potrzeby może być zasilana za pośrednictwem adaptera bezpośrednio z sieci 230 V (fot. 5), co eliminuje konieczność wymiany lub doładowywania akumulatorów przy długotrwałej pracy.

Fot. 5. Adapter do podłączenia narzędzia bezpośrednio do sieci 230 V.Fot. 5. Adapter do podłączenia narzędzia bezpośrednio do sieci 230 V.

Najnowszy trendem jaki możemy obecnie zaobserwować wśród ręcznych urządzeń akumulatorowych jest łączenie dwóch funkcji: zaciskania końcówek i tulejek oraz cięcia kabli i przewodów w jednym narzędziu. Oferowany przez nas model AUW 6 (fot. 6), składa się z pistoletowej obudowy z napędem o mocy 62/130 kN, zasilanym akumulatorem 14,4 V. Narzędzie wyposażone może zostać w głowicę prasującą do 300 mm2 (fot. 7), głowicę tnącą do kabli o zakresie O 65 mm (fot. 8), oraz głowicę tnącą do przewodów AFL O 45 mm (fot. 9). Ze względu na swoją uniwersalność praski akumulatorowe stanowią bardzo interesującą alternatywę dla urządzeń zasilanych tradycyjnie, czego dowodzi znaczący wzrost ich sprzedaży na polskim rynku.

Fot. 6. Praska uniwersalna w wymiennymi
głowicami. Fot. 7. Głowica prasująca o zakresie pracy
6-300 mm2.Fot. 6. Praska uniwersalna w wymiennymi głowicami.
Fot. 7. Głowica prasująca o zakresie pracy 6-300 mm2.

Mamy nadzieję, że chociaż skrótowo udało nam się przybliżyć Państwu tą ciekawą grupę urządzeń – w przypadku pytań jak zwykle pozostajemy do Państwa dyspozycji i zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na www.energotytan.pl.

Fot. 6. Głowica tnąca do kabli o zakresie
pracy O 65 mm. Fot. 7. Głowica tnąca do przewodów
AFL O 45 mm.Fot. 6. Głowica tnąca do kabli o zakresie pracy O 65 mm.
Fot. 7. Głowica tnąca do przewodów AFL O 45 mm.

Adrian Zając
www.energotytan.pl

 




x