Wycinanie otworów w rozdzielnicach, pulpitach, obudowach urządzeń służących do mocowania dławic kablowych, przycisków sterowniczych, lampek sygnalizacyjnych oraz przyrządów pomiarowych przysparza nam często dużo kłopotów oraz powoduje niepotrzebną stratę cennego dla nas czasu, a co za tym idzie i pieniędzy. Firma Energotytan wychodząc naprzeciw tym problemom postanowiła wprowadzić udoskonalone urządzenia otworujące dzięki którym prace te staną się tylko formalnością.

Fot. 1.
Przykład otworowania.Fot. 1. Przykład otworowania.

Procedura wycięcia właściwego otworu każdym z prezentowanych poniżej urządzeń akumulatorowych, hydraulicznych oraz ręcznych polega na wywierceniu w obrabianym elemencie otworu O 10 mm służącego do przełożenia trzpienia pociągowego tzw. „pilota”, a następnie umieszczenie na nim właściwego rozmiaru stempla i matrycy (fot. 1). Wciąganie trzpienia pociągowego powoduje wycięcie idealnego otworu. Wycinaki firmy Energotytan służą do wycinania otworów okrągłych PG i ISO, kwadratowych, prostokątnych, oraz specjalnych w blachach stalowych St37 do grubości 3 mm, oraz w stali nierdzewnej VA do grubości 2 mm (fot. 2).

Wycinaki do otworów ENERGOTYTAN 2014
Fot. 5.
Proces otworowania.Fot. 5. Proces otworowania.

Rozwój nowych technologii sprawił iż do pierwszej grupy takich urządzeń należy kolumnowy wycinak akumulatorowy E-20014 (fot. 3 i 4). Urządzenie to cechuje się nie tylko doskonałymi parametrami pracy, ergonomią, niezawodnością działania ale również przystępną ceną, która sprawia że taki zakup szybko się zwraca, zapewniając przy tym użytkownikom znacznie większy komfort pracy. Obrotowa głowica, oraz podświetlanie miejsca otworowania sprawia iż użytkowanie w wąskich przestrzeniach roboczych nie stanowi żadnego problemu (fot. 5). Wycinak zasilany jest 18 V akumulatorami Li-ion Makita, a zintegrowana pompa elektrohydrauliczny kontrolowana jest przez układy elektronicznie z zewnętrznym zaworem bezpieczeństwa ustawionym fabrycznie na 60 kN. Kolejną grupą urządzeń służących do otworowania przemysłowego są wycinaki hydrauliczne z napędem ręcznym E-21016 (fot. 6 i 7.) oraz głowice otworujące zintegrowane z hydraulicznym napędem nożnym (fot. 8).

W przypadku hydrauliki cały proces wycinania otworu zostaje uproszczony do założenia matrycy i paru ruchów rączką napędową urządzenia.

Wycinaki do otworów ENERGOTYTAN 2014

Ostatnią grupą urządzeń są zestawy wycinaków ręcznych. Do napędy służy specjalnie utwardzana i łożyskowana śruba pociągowa która jak trzpień pociągowy w urządzenia hydraulicznych stanowi przeniesienie siły na stempel (fot. 9 i 10). Zestawy te ze względu na swoją funkcjonalność i bardzo niską cenę stały się bardzo popularne wśród elektroinstalatorów.

Mamy nadzieję, że chociaż skrótowo udało nam się przybliżyć Państwu tą ciekawą grupę urządzeń do wycinania otworów. W przypadku pytań jak zwykle pozostajemy do Państwa dyspozycji i zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na www.energotytan.pl.

Adrian Zając
www.energotytan.pl

 




x