Wprowadzanie przewodów w rury osłonowe, przepychanie kabli pod drogami, prowadzenie instalacji w sufitach podwieszanych, a także przeciąganie przewodów pomiędzy studzienkami teletechnicznymi zawsze sprawiało trudność i zajmowało dużo cennego czasu. Problemy te jednak zostały rozwiązane dzięki wprowadzeniu najnowszej serii włókien szklanych o wyjątkowej sprężystości i wytrzymałości na zagięcia oraz innowacyjnej końcówce początkowej RUNPOGLEITER.

System wprowadzania przewodów z zastosowaniem prętów z włókna łączy w sobie solidność wykonania, łatwość obsługi i niezawodność w każdych warunkach. Zwiększa także wydajność prac kablowych w kanałach, rurach i trudnodostępnych przepustach. Doskonale nadaje się także do czyszczenia i przepychania kanalizacji. Włókna pozwalają na przeciągnięcie liny tzw. „pilota” lub bezpośrednio lżejszych i krótszych odcinków kabli na maksymalnym odcinku do 400 m. Zastosowany pręt pokryty jest najwyższej jakość tworzywem sztucznym wzmocnionym oplotem zapewniającym długoletnie użytkowanie i ochronę przed ścieraniem, a zastosowane tworzywo jest niezwykle śliskie i podczas prac nie ma potrzeby stosowania żeli poślizgowych. Rdzeń wykonany jest z niezwykle wytrzymałych kompozytów zapewniających dużą sprężystość i odporność na zrywanie.
Stojaki z Energotytanu charakteryzują się wytrzymałą konstrukcją, przy bardzo niskiej wadze. Każdy stojak wyposażony jest w ręczny hamulec bębna, a także innowacyjny podwójny (wolny i szybki) system odwijania włókna. Rozmiar stojaka dobierany jest do objętości włókna i indywidualnych potrzeb Klienta.
Najnowszy system przeciągania kabli z zastosowaniem prętów z włókna szklanego został podzielony na sześć zasadniczych kategorii użytkowych:

Fot. 1., 2. Zestawy PROFI-SETFot. 1., 2. Zestawy PROFI-SET

1. Zestawy PROFI-SET w skład których wchodzi pręt z włókna szklanego Ø=4,5 lub 6 mm o długości 30, 40, 50, 60, 80 m umieszczony na ultralekkim stojaku z rozsuwanymi stopami pozycjonującymi, oraz zintegrowany schowek z akcesoriami (głowica Runpogleiter, końcówki oczkowe, szekla, rolka prowadząca, tulejka łączeniowa oraz klej) (fot.1)
2. Zestawy STANDARD-SET w skład których wchodzi pręt z włókna szklanego Ø=4,5 lub 6 mm o długości 30, 40, 50, 60, 80 m umieszczony na ultralekkim stojaku z rozsuwanymi stopami pozycjonującymi. (fot.2)

Fot. 3. Zestaw BIG-SETFot. 3. Zestaw BIG-SET

3. Zestawy BIG-SET w skład których wchodzi pręt z włókna szklanego Ø=7,5/ 9/ 11/ 15 mm o długości od 40 do 400 m umieszczony na stojaku wraz z końcówkami początkowymi. (fot.3)

Fot. 4. Pręt z włókna szklanegoFot. 4. Pręt z włókna szklanego

4. Pręty z włókna szklanego Ø=7,5/9/11/15 mm o długości od 40 do 400 m wraz z końcówkami początkowymi. (fot.4)

Fot. 6. Zestaw POWER REXFot. 6. Zestaw POWER REX

5. Zestaw RUNPOSTICKS w skład którego wchodzi dziesięć gwintowanych prętów z włókna szklanego o podwyższonej wytrzymałości i długości 1m oraz pokrowiec z akcesoriami w postaci końcówki oczkowej, końcówki magnesowej, latarki, haka, łańcuszka. Zestaw ten idealnie nadaje się do przeprowadzania przewodów w sufitach podwieszanych. (fot.5)

Fot. 5. Zestaw RUNPOSTICKSFot. 5. Zestaw RUNPOSTICKS

6. Zestawy POWER REX – czyli włókno szklane Ø=3 o długości 20, 30, 40, 50 m umieszczone w tworzywowej kasecie z akcesoriami (złączki, końcówki, opończa, klej) (fot.6)

Automatyczny popychacz RT 2008 do spirali metalowychFot. 5. Automatyczny popychacz RT 2008 do spirali metalowych

Przy przeciąganiu przewodów na krótkich dystansach lecz w bardzo krętym i trudnym przepuście przydatnym wyposażeniem dodatkowym jest automatyczny popychacz RT 2008 do spirali metalowych (rys.7). Urządzenie to wyposażone jest w adaptery prowadzące 20/25/32/40 oraz walizkę transportową. Umożliwia ono wprowadzanie specjalnej spirali metalowej do kanału w sposób ciągły na odległość do 30 m. (np. wprowadzenie przewodu do zwiniętego 30m odcinka rury karbowanej bez rozwijania jej).
Gdy przepusty przekraczających długość poszczególnych prętów z włókna szklanego zalecane jest użycie koszy łączeniowych dzięki którym możliwe jest połączenie wewnątrz kanału dwóch prostych odcinków przewodu wprowadzanych z przeciwnych stron. Połączone włókna mogą być następnie wyjęte z jednej strony.
Ze względu na dostępność wielu różnych typów wymiennych końcówek, zestawów naprawczych oraz innych dodatkowych akcesoriów paleta zastosowań włókien jest bardzo szeroka, od przeciągania przewodów lub linek wciągarek, poprzez sprawdzanie ciągłości kanałów kablowych po ich czyszczenie i udrażnianie (rys.8). Jak zwykle zapraszamy do kontaktu z naszym Działem Handlowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. tel. 33/8427538, który pomoże dobrać najbardziej odpowiedni do danego zastosowania rodzaj przewodu oraz oprzyrządowanie.

AdrianZając
www.energotytan.com