Zimą, pogoda jest bardzo zróżnicowana.Może być zarówno sucha i mroźna, jak też wilgotna, obfitująca w deszcz, śnieg i błoto. Zimowe buty robocze muszą być odporne na tak różnorodne warunki i jednocześnie zapewniać stopom bezpieczeństwo, ciepło i suchość.

na co zwrocic uwage wybierajac zimowe obuwie robocze

Aby tak się stało wszystkie warstwy buta powinny posiadać konkretne cechy. Jako warstwę wierzchnią rekomenduję skórę licową, wytrzymałą i odporną na trudne warunki panujące na budowach oraz chroniącą przed zimnem i przenikaniem wilgoci. Wewnętrzna membrana Gore Tex® zabezpiecza przed wodą pozwalając równocześnie stopom oddychać. Zadaniem wyściółki, która może być wykonana z wełny, szczotkowanej bawełny lub materiałów syntetycznych, jest zachowanie ciepła wewnątrz buta i odprowadzanie wilgoci wytworzonej przez stopę na zewnątrz. Kolejny ważny element butów zimowych to podeszwy. W wysokiej jakości obuwiu wykorzystuje się między innymi podeszwy gumowo-kompozytowe, które zabezpieczają stopy przed wilgocią i zimnem, ale są też bezpieczne – antypoślizgowe, odporne na oleje, wysoką temperaturę, przebicia oraz uszkodzenia. Palce stóp powinien zabezpieczać podnosek, wykonany najlepiej z włókna szklanego wzmocnionego tworzywem sztucznym. Takie połączenie sprawia, że podnosek jest równie wytrzymały jak kompozytowy, ale jest od niego cieńszy oraz lepiej izoluje ciepło niż podnoski metalowe. Przekłada się to na lepszy design buta oraz większą wygodę podczas chodzenia. Na rynku dostępne są zarówno buty zimowe do kostki, jak i wysokie. W tym przypadku wybór zależy od rodzaju wykonywanej pracy oraz indywidualnych preferencji użytkownika. Na koniec warto zauważyć, że niezbędnym uzupełnieniem obuwia zimowego są oddychające skarpety. Najlepiej wykonane z wełny lub materiałów z dodatkiem aktywnego węgla, co pozwala usunąć wilgoć ze stopy i przekazać ją na zewnątrz.

na co zwrocic uwage wybierajac zimowe obuwie robocze2

 

W wysokiej jakości obuwiu wykorzystuje się między innymi podeszwy gumowo-kompozytowe, które zabezpieczają stopy przed wilgocią i zimnem, ale są też bezpieczne – antypoślizgowe, odporne na oleje, wysoką temperaturę, przebicia oraz uszkodzenia.

Zimowe buty robocze muszą być odporne na różnorodne warunki i jednocześnie zapewniać stopom bezpieczeństwo, ciepło i suchość.

Więcej na temat: