Dzięki specjalnym bębnom kablowym zyskuje się nie tylko szybkie i łatwe rozwijanie przewodu ale i możliwość jego sprawnego transportowania na placu budowy. Zapewnia to bezpieczne a zarazem profesjonalne podejście do prac instalacyjnych oraz mobilność elektryka

rozwijamy kableFot. 1.Niezastąpionym ułatwieniem podczas układania tras kablowych są akcesoria pozwalające na szybkie i bezproblemowe odwijanie potrzebnej ilości kabla.

Zintegrowane bębny kablowe są gwarancją profesjonalnego transportowania, przechowywania i rozwijania kabli w miejscu pracy. Ze względu na to, że urządzenia tego typu mają kształt wózka to zyskuje się zarówno łatwe manewrowanie jak i przewożenie między wszelkimi przeszkodami. W efekcie nie ma potrzeby transportowania nieporęcznych i ciężkich bębnów drewnianych. Eliminowane jest więc ryzyko przeciążenia kręgosłupa i stawów z jednoczesnym spełnieniem wymagań BHP i komfortem transportu.

rozwijamy kable2Fot.2.Bęben na kabel z możliwością natychmiastowego przestawienia na inną średnicę kręgu.

Łatwa obsługa

Do obsługi oferowanych na rynku bębnów kablowych wystarczy jedna osoba, co nie jest wykonalne w przypadku drewnianych bębnów o tradycyjnej konstrukcji. Zintegrowany bęben można łatwo zmienić w wózek, który przyda się chociażby podczas transportu kabli z palety na miejsce pracy. W niektórych bębnach na potrzeby jazdy wystarczy pociągnąć rączkę oraz obrócić ją pod kątem 90° a następnie skierować wózek w kierunku jazdy. Z kolei w miejscu pracy bęben ustawia się w pozycji pionowej i z niej można już rozwijać kable. Wraz z zakończeniem rozwijania kabla jego końcówka jest umieszczana w specjalnym gnieździe po czym bęben można swobodnie przetransportować w inne miejsce. Rozpoczynając prace ponownie wyjmuje się końcówkę i można kontynuować rozwijanie.

rozwijamy kable3Fot.3.Stojak do odwijania kabli z bębnów posiadający regulację położenia łożyska bębna, co umożliwia obsługę standardowych bębnów kablowych o różnej wielkości.

Stojaki do rozwijania bębnów

Osobną grupę urządzeń stanowią specjalne stojaki do rozwijania bębnów. Trwałość konstrukcji uzyskano dzięki zastosowaniu materiału wykonania w postaci stali. Zmieniając położenie łożyska bębna można obsługiwać szeroką gamę bębnów kablowych o standardowych rozmiarach do 1200 mm średnicy. Można wprowadzić korektę osi 90, 150, 240, 300 oraz 330mm. Dzięki specjalnym uszczelnieniom łożyska mają zapewnioną ochronę przed korozją i zabrudzeniami, co zdecydowanie wydłuża trwałość wałków. Należy mieć na uwadze ergonomiczny kształt oraz części antypoślizgowe po to aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas używania. Urządzenie sprawdza się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Maksymalna masa bębna wynosi 1000 kg. Jest możliwe zablokowanie przedniej rolki na czas wtaczania i wytaczania bębna.

rozwijamy kable4>Fot.4.Zintegrowany bęben kablowy łączy w sobie bęben kablowy,stojak ułatwiający odwijanie przewodu i wózek

Obrotowe stojaki do odwijania kabli z krążków

Przydatnym rozwiązaniem są również obrotowe stojaki przeznaczone do odwijania kabli z krążków. Ich konstrukcja jest tak zaprojektowana aby urządzenie można było łatwo dostosować do różnego rodzaju średnic rdzenia. Należy podkreślić, że rodzaj opakowania kabli nie ma znaczenia. Mogą być one zafoliowane, w wiązkach czy luzem. Obrotowe stojaki sprawdzą się nie tylko na budowie ale również na warsztacie czy w magazynie. Stojak ma gumowe nóżki lub skrętne kółka z blokadą, co pozwala na sprawne obsługiwanie wszystkich kształtów kabli. Warto nadmienić, że stojak jest bezobsługowy i z powodzeniem może być stosowany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Specjalne stojaki są dostępne z myślą o odwijaniu nie tylko kabli ale i peszli z krążków.

rozwijamy kable5Fot.5.Rozwijaki X-BOARD zwiększają wydajność prac podczas rozwijania bębnów kablowych oraz kabli i peszli z krążków.

Podsumowanie

Dzięki oferowanym na rynku zintegrowanym bębnom kablowym, w porównaniu z tradycyjnym bębnem drewnianym, zapewniony jest o około 3 razy szybszy transport kabli z miejsca rozładunku na miejsce pracy. Wszystko to przekłada się na optymalną organizację pracy i fachowe wykonanie instalacji elektrycznej. W efekcie instalator może skupić się wyłącznie na swojej pracy a nie tracić energię na męczącym transportowaniu ciężkich kabli. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy wymagającej precyzji – np. łączenie przewodów.

Damian Żabicki

Więcej na temat: