Większość urządzeń i maszyn przemysłowych oraz sprzętów codziennego użytku zasilana jest na energię elektryczną. Nikogo nie dziwi więc dzisiaj przenośna bateria, która stanowi doskonały magazyn energetyczny. Wśród wykorzystywanych ogniw szczególną popularnością cieszą się baterie litowe. Aby jednak w pełni korzystać z ich funkcjonalności oraz zadbać o bezpieczeństwo swojego zakładu, należy wyposażyć się w ognioodporną szafę do składowania baterii litowych.

Ognioodporne szafy do składowania baterii litowych – co warto wiedzieć?

Akumulatory litowe – doskonałe źródło energii

Baterie litowe niewątpliwie są obecnie jedynymi z najwydajniejszych sposobów magazynowania energii. O ich wyjątkowości świadczy wysokie napięcie ogniw oraz bardzo niskie straty energii związane ze zjawiskiem samorozładowywania. W efekcie akumulatory litowe można dziś spotkać w urządzeniach elektrycznych i narzędziach, a także maszynach przemysłowych oraz w pojazdach. Warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej wydajne źródło energii wymaga właściwego składowania. Dlaczego? Baterie litowe na skutek niewłaściwego użytkowania, ładowania lub przechowywania mogą powodować niekontrolowane wydzielanie magazynowej energii. Fakt ten stanowi istotne ryzyko pożaru, które na szczęście można zminimalizować.

Związki litu są łatwopalne, jednak to niejedyna rzecz, którą każdy użytkownik baterii powinien wiedzieć. Specjaliści apelują, że materiał ten jest również niezwykle czuły na wilgoć, dlatego akumulatory powinny być przechowywane w suchym, wentylowanym miejscu. Co więcej, w razie pożaru płomieni nie należy próbować gasić wodą, co może jedynie pogorszyć sytuację. Wymienione parametry sprawiają, że akumulatory litowe powinny być przechowywane w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach. Doskonałym rozwiązaniem będzie więc ognioodporna szafa.

Bezpieczne przechowywanie baterii litowych

Istnieje kilka sprawdzonych metod na bezpieczne przechowywanie baterii litowych. W zakładach, które korzystają z dużej ilości akumulatorów, często wybieranym rozwiązaniem są specjalnie przystosowane pomieszczenia. Ich wyposażenie oraz materiały wykończeniowe wykonane są z ognioodpornych tworzyw, a prawidłowa wentylacja i wilgotność powietrza stwarzają optymalne warunki magazynowe. Jeśli jednak na co dzień wykorzystuje się mniej baterii tego typu, lepszym rozwiązaniem będzie ognioodporna szafa do przechowywania.

Profesjonalne szafy do składowania baterii litowych wykonane są z ognioodpornych materiałów, które nie chłoną wilgoci. Zapewnienie optymalnych warunków magazynowania ułatwia również wentylacja u góry szafy oraz uziemienie, które minimalizuje ryzyko zapłonu baterii. Bardziej zaawansowane modele wyposażone zostały w automatyczny system zamykania drzwi w przypadku pożaru, co dodatkowo zabezpiecza pomieszczenie przed pożarem powstałym na skutek wyładowań elektrostatycznych. Co więcej, konstrukcja uwzględnia również stabilne przechowywanie baterii. Dzięki specjalnym, wannowym półkom akumulatory ułożone są we właściwej pozycji, a perforacja zabezpiecza je przed wysunięciem się na podłogę podczas otwierania szafy.