Fach w ręku w przypadku elektryków i elektromonterów to coś więcej niż tylko wiedza, doświadczenie i wysokie kwalifikacje zawodowe. To także... narzędzia, które umożliwiają wykorzystanie tych umiejętności i zmianę dowolnego projektu budowlanego w sprawnie działającą instalację. Sprawdzamy, jak dużą wagę należy przyłożyć do odpowiedniego wyposażenia na budowie i jakie są największe konsekwencje zaniedbań w tym obszarze.

Fot. 1. Uporządkowane wnętrze nowej walizki XXL IIIFot. 1. Uporządkowane wnętrze nowej walizki XXL III

Czas to pieniądz

A dobrze skompletowana walizka narzędziowa to...oszczędność czasu. Zachowanie płynności podczas wykonywania konkretnych zadań w ciągu dnia umożliwia dotrzymanie wynikających z harmonogramu terminów prac w skali tygodnia, miesiąca a nawet całego projektu. Zestaw narzędzi dostosowany do różnych potrzeb, wymogów i obszarów zastosowań to najlepsza inwestycja w jakość, szybkość i porządek pracy – bez niepotrzebnych mikroprzerw związanych z szukaniem odpowiedniego narzędzia, czy dłuższych przestojów związanych z jego brakiem. Gdzie jeszcze można szukać oszczędności, które płyną z inwestycji w dobry sprzęt? Profesjonalne narzędzia wykonane według precyzyjnego projektu z najlepszych jakościowo materiałów w znacznym stopniu zapobiegają uszkodzeniu montowanych elementów oraz ograniczają ilość ewentualnych poprawek i przeróbek do minimum. Wysoka jakość to także inwestycja w trwałość. Dobre narzędzia to takie, które nie zużyją się i nie zdeformują w ciągu najbliższych kilku lat, więc pracodawca nie będzie zmuszony do cyklicznych wydatków związanych z ich przedwczesną eksploatacją. Ostatni i najważniejszy aspekt to ochrona zdrowia pracownika przed następstwami długotrwałego posługiwania się wadliwymi narzędziami, rozumiana nie tylko jako zabezpieczenie przed wypadkami, ale też przed długotrwałymi zwolnieniami spowodowanymi chorobami zawodowymi.

Fot. 2. Nowość w walizce XXL III- zestaw narzędzi z rodziny ElectricVario Family w poręcznej torbieFot. 2. Nowość w walizce XXL III- zestaw narzędzi z rodziny ElectricVario Family w poręcznej torbie

Zmiany? Tylko na lepsze!

Błędem byłoby sądzić, że branża budowlana stoi w miejscu i rozwiązania, które sprawdzały się 10 lat temu w pełni odpowiadają aktualnym normom i standardom. Ciągły i niemal skokowy rozwój nowoczesnych technologii oraz postępująca miniaturyzacja elementów konstrukcyjnych zmusza rynek narzędziowy do dopasowywania się do rodzaju i tempa tych zmian. Oprócz nowych wyzwań natury technicznej, zmienia się też całościowe podejście do projektowania, które staje się bardziej zorientowane na pracownika i traktuje jego zdrowie oraz komfort pracy jako priorytet. Z tej perspektywy dobra walizka narzędziowa to nie tylko kompletny zestaw narzędzi ręcznych w postaci wkrętaków, szczypiec, narzędzi do obróbki kabli czy urządzeń pomiarowych. Wyznacznikiem profesjonalizmu przestaje być szeroki wybór narzędzi, a staje się nim jakość i stopień optymalizacji każdego z nich. Gdyby rozbić ogólnie pojętą jakość na poszczególne korzyści, można by wskazać kierunki zmian, którym podlegają narzędzia. – Współczesne projekty nowoczesnych rozwiązań dla elektryków obejmują zagadnienia związane np. z redukcją ciężaru pojedynczych narzędzi, możliwością zastąpienia poszczególnych zestawów narzędziami wielozadaniowymi, czy dostosowywaniem poszczególnych elementów np. rękojeści do różnego typu prac – w miejscach wilgotnych, zaolejonych czy przy urządzeniach szczególnie wrażliwych na uszkodzenia – wylicza Maja Sikorska z Działu Marketingu firmy Wiha. W praktyce rozwiązania Wiha to szereg innowacji takich jak np. specjalna linia wkrętaków SoftFinish® umożliwiająca m.in. lepsze przenoszenie siły z ręki na narzędzie, minimalizujące obciążenie mięśni podczas wkręcania i wykręcania, czy wielozadaniowe szczypce instalacyjne TriCut®, gdzie poszerzane grzbiety rękojeści ze zintegrowanymi twardymi i miękkimi strefami oraz wygiętymi końcami zapobiegają ześlizgiwaniu się palców podczas prac w trudno dostępnych miejscach, a sam projekt został pomyślany tak, żeby łączyć 3 funkcje w 1 narzędzie, zmniejszając objętość potrzebnego dotychczas zestawu o 60% i redukując jego ciężar o 50%. Drobne zmiany w obrębie znanych rozwiązań sprawiają, że w efekcie praca przebiega sprawniej i wydajniej, a pracodawca może być pewny, że pracownik nie nabawi się w najbliższym czasie urazów, które uniemożliwią mu dalsze wykonywanie obowiązków zawodowych.

Fot. 3. Nowość w walizce XXL III – Tester napięcia w zakresie 12 – 1000 V ACFot. 3. Nowość w walizce XXL III – Tester napięcia w zakresie 12 – 1000 V AC

Walizka jeszcze bardziej gotowa do pracy

Tak jak w modelu Wiha XXL II, w nowej wersji walizki z narzędziami Wiha III rdzeń stanowi sprawdzona, doceniona przez elektryków zawartość – ponad 100 ergonomicznych, atestowanych i izolowanych, specjalistycznych narzędzi. Nowością w porównaniu do poprzedniej edycji jest poręczny zestaw narzędzi z serii ElectricVario Family obejmujący wkrętak z uchwytem na bity slimVario® electric czy rękojeść SoftFinish electric slimVario®, które gwarantują nieograniczony i w pełni izolowany dostęp do głęboko położonych śrub. Zestaw został uzupełniony o wkrętak precyzyjny PicoFinish® z długą, smukłą rękojeścią i strefą szybkiego obrotu, która dzięki kapturkowi obrotowemu poruszającemu się bez oporu idealnie nadaje się do wykonywania prac przy delikatnych elementach z dziedziny mechaniki precyzyjnej. Na uwagę zasługuje także nowość 2020- VoltTester – jednobiegunowy, bezdotykowy próbnik napięcia ze zintegrowaną, jasną latarką LED umożliwiający szybką kontrolę dzięki bezkontaktowym pomiarom w zakresie 12 – 1000 V AC oraz specjalistyczny, odpowiednio wyważony młotek dla elektryków z U-kształtną powierzchnią bijaka zapewniający optymalny dostęp do ciasnych miejsc. Całości dopełniają znane już fluorescencyjne bity oparte na innowacyjnej koncepcji Wiha, klucze trzpieniowe z opcją MagicRing®, która utrzymuje bez zastosowania magnesu wszystkie wkręty z łbem sześciokątnym, poręczna piłka oraz precyzyjna poziomica. Nowości w środku to jednak nie wszystko, czym zaskakuje nowa odsłona walizki XXL. – Kolejna wersja naszego bestsellerowego już produktu uwzględniła rozbudowę systemu w stronę kompletnego warsztatu pracy. Wprowadziliśmy nowe funkcjonalności, które mają za zadanie umożliwić jeszcze większą mobilność i wielofunkcyjność proponowanych rozwiązań – o kierunku zmian opowiada Maja Sikorska. Do najważniejszych modyfikacji w zakresie ergonomii i podnoszenia wydajności pracy należy zaliczyć wyposażenie pokrywy skrzynki w prowadnice umożliwiające przycinanie na długość materiałów oraz zastosowanie rozwiązań pozwalających uzyskać aż 6 wysokości pracy w 4 siedzących i 2 stojących pozycjach. Walizka Wiha XXL III z powodzeniem może posłużyć za drabinę, stołek lub podest, mając przy tym udźwig 150 kg i zapewniając komfort pracy w każdych warunkach – teraz można na niej stanąć, usiąść i się o nią oprzeć. Kiedy trzeba działać szybko i nierzadko w chaotycznych warunkach placu budowy, wielozadaniowość produktu czyni z walizki idealnego partnera, który rozwiązuje część logistycznych problemów – od ręki, a udoskonalony skład narzędziowy przygotowuje nas jeszcze lepiej na niemal na każdą, instalacyjną ewentualność.

Ergonomia w rozmiarze XXL, czyli jak usprawnić pracę elektryka

Ergonomia pracy na budowie powinna dbać o komfort wykonywania poszczególnych zadań od A do Z ze szczególnym ukłonem w stronę zasad BHP, dlatego wszystkie rozwiązania – nie tylko te dla elektryków i elektromonterów – powinny być dostępne w rozmiarze XXL. Walizka z narzędziami Wiha XXL III to zdecydowanie dobry początek zmian na lepsze.

Więcej na stronie www.wiha.com/plx