Nie możesz pozwolić sobie, by przerwa w dostawie energii lub awaria sieci przeszkodziły Ci w pracy lub codziennym życiu? Potrzebujesz zasilania dla narzędzi w miejscu, w którym nie ma dostępu do energii elektrycznej? Zatem przyszedł czas na zakup agregatu prądotwórczego. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze generatora prądu, by jak najlepiej spełnił Twoje oczekiwania.

Wybieramy agregat prądotwórczy – na co zwrócić uwagę?

W jakich sytuacjach będzie Ci potrzebny agregat prądotwórczy?

Funkcją generatora prądu jest produkcja energii elektrycznej do zasilania urządzeń w miejscach, w których nie ma dostępu do prądu albo wystąpiły awaria sieci lub dłuższa przerwa w dostawie energii. Z tą ostatnią sytuacją najczęściej mamy do czynienia w gospodarstwach domowych lub obiektach, w których mieszczą się biura czy inne miejsca pracy.

Agregat prądotwórczy w plenerze wykorzystuje się do zasilania urządzeń na placach budowy lub podczas organizowania imprez plenerowych. Wówczas wymaga się od nich większej wydajności niż w przypadku urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach domowych lub biurowcach.

Wybierz dostateczną moc agregatu

Moc generatora prądu powinna być wyraźnie wyższa niż suma mocy wszystkich urządzeń, które mają być z jego pomocą zasilane. Ważne jest to, aby wziąć pod uwagę ich moc maksymalną, a nie moc znamionową. Jest to niezwykle istotne, ponieważ urządzenia elektryczne w zdecydowanej większości przy rozruchu pobierają nawet czterokrotnie więcej mocy niż przy regularnej pracy.

Jedno- czy trójfazowy generator prądu?

Generatory jednofazowe wytwarzają prąd o napięciu 230 V. Jest to napięcie charakterystyczne dla prądu, który płynie z gniazdek elektrycznych w każdym domu. Jeśli zatem szukasz generatora prądu do domu lub do biura, odpowiednim wyborem będzie generator jednofazowy.

Agregaty prądotwórcze trójfazowe generują prąd o napięciu 400 V. Jest on wykorzystywany do zasilania elektronarzędzi o dużej mocy, maszyn rolniczych czy budowlanych.

Rodzaj paliwa a przeznaczenie generatora prądu

Generatory prądu mogą być zasilane olejem napędowym, benzyną lub gazem LPG. W zależności od rodzaju paliwa lepiej sprawdzają się przy innym zastosowaniu.

  • Agregaty z silnikiem diesla – są droższe, jednak charakteryzują się bardziej ekonomicznym spalaniem. Dlatego też są bardziej opłacalnym rozwiązaniem przy ciągłej, długotrwałej pracy, np. w pracy na budowie czy w przy imprezach plenerowych. Silniki te również bardziej trwałe i wymagają przeglądu co około 200 godzin pracy.
  • Generatory prądu z silnikami benzynowymi – ich zakup to wydatek niższy niż agregatów z silnikiem diesla. Spalają jednak więcej paliwa, w związku z czym są mało opłacalne do ciągłej pracy. Znacznie lepiej sprawdzają się przy zasilaniu awaryjnym w gospodarstwach domowych lub biurowcach.
  • Agregaty prądotwórcze na LPG – również są droższe niż benzynowe, jednak zasilane są paliwem niemal o połowę tańszym niż benzyna czy olej napędowym. W związku z tym są opłacalną inwestycją w przypadku intensywnej eksploatacji. Ponadto gaz jest paliwem bardziej ekologicznym niż benzyna czy diesel.

Producent

Warto postawić na urządzenia sprawdzonych producentów, np. generatory prądotwórcze Makita, Könner & Söhnen, Adler lub Fogo.x