Funkcją generatora prądu jest produkcja energii elektrycznej do zasilania urządzeń w miejscach, w których nie ma dostępu do prądu albo wystąpiły awaria sieci lub dłuższa przerwa w dostawie energii. Z tą ostatnią sytuacją najczęściej mamy do czynienia w gospodarstwach domowych lub obiektach, w których mieszczą się biura czy inne miejsca pracy.
Agregat prądotwórczy w plenerze wykorzystuje się do zasilania urządzeń na placach budowy lub podczas organizowania imprez plenerowych. Wówczas wymaga się od nich większej wydajności niż w przypadku urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach domowych lub biurowcach.
Moc generatora prądu powinna być wyraźnie wyższa niż suma mocy wszystkich urządzeń, które mają być z jego pomocą zasilane. Ważne jest to, aby wziąć pod uwagę ich moc maksymalną, a nie moc znamionową. Jest to niezwykle istotne, ponieważ urządzenia elektryczne w zdecydowanej większości przy rozruchu pobierają nawet czterokrotnie więcej mocy niż przy regularnej pracy.
Generatory jednofazowe wytwarzają prąd o napięciu 230 V. Jest to napięcie charakterystyczne dla prądu, który płynie z gniazdek elektrycznych w każdym domu. Jeśli zatem szukasz generatora prądu do domu lub do biura, odpowiednim wyborem będzie generator jednofazowy.
Agregaty prądotwórcze trójfazowe generują prąd o napięciu 400 V. Jest on wykorzystywany do zasilania elektronarzędzi o dużej mocy, maszyn rolniczych czy budowlanych.
Generatory prądu mogą być zasilane olejem napędowym, benzyną lub gazem LPG. W zależności od rodzaju paliwa lepiej sprawdzają się przy innym zastosowaniu.
Warto postawić na urządzenia sprawdzonych producentów, np. generatory prądotwórcze Makita, Könner & Söhnen, Adler lub Fogo.