Z pracą elektryka mamy do czynienia wszędzie tam, gdzie do czynienia mamy z prądem – obejmuje instalację systemów elektrycznych, naprawę linii oraz urządzeń elektrycznych, wykonywanie pomiarów, ocenę stanu technicznego maszyn oraz wiele innych czynności. To praca pod napięciem, która często wykonywana jest na wysokości oraz w trudnych warunkach. Bezpieczeństwo jest zatem kwestią kluczową, a elektrykom przydadzą się niezawodne rozwiązania! Jaka drabina dla elektryka zapewni bezpieczeństwo podczas pracy, czym wyróżniają się drabiny dielektryczne oraz na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Jaka drabina dla elektryka? O drabinach dielektrycznych i nie tylko

Praca pod napięciem – kilka słów o zabezpieczeniach

Podczas obsługi urządzeń i instalacji elektrycznych elektryk narażony jest na porażenie prądem elektrycznym – z tego względu konieczne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu ochronnego. Zaliczamy do niego sprzęt izolujący, chroniący przed pojawieniem się napięcia, zabezpieczający przed działaniem łuku elektrycznego i obrażeniami mechanicznymi, pozwalający na stwierdzenie napięcia oraz pomocniczy. To właśnie do sprzętu pomocniczego zaliczają się drabiny dla elektryków umożliwiające bezpieczną pracę na wysokości. Profesjonalne środki ochrony osobistej to nie wszystko. Bardzo często awarie lub prace instalacyjne muszą być prowadzone na konkretnej wysokości, dlatego do podstawowego wyposażenia elektryka zalicza się drabina dielektryczna. Sprzęt ochronny elektroizolacyjny podlega okresowym próbom i badaniom zgodnie z zaleceniami producenta. KRAUSE to renomowany producent profesjonalnych drabin do pracy na wysokościach. Czy w jego ofercie produktowej znajdziemy także propozycje dla elektryków?

Drabina drewniana – tradycyjne lecz niezawodne rozwiązanie

Drabina drewniana to już przeżytek? Wręcz przeciwnie! Drabiny drewniane cieszą się wśród fachowców budowlanych dużą popularnością. Szczególnie chętnie sięgają po nie elektrycy, ponieważ drabiny wykonane z drewna nie przewodzą prądu. Drabina drewniana to również stosunkowo tanie rozwiązanie, dlatego stanowi budżetową alternatywę dla drabin wykonanych z tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem szklanym. Nie znaczy to jednak, że każdy model z tej grupy może być wykorzystywana do pracy na wysokości – tak jak w przypadku innych urządzeń technicznych, kluczową kwestią jest jakość materiałów oraz precyzja wykonania. Drewniane drabiny KRAUSE powstają ze starannie wyselekcjonowanego drewna bez sęków i uszkodzeń. Elementy okucia wykonane zostały ze stali ocynkowanej. W ofercie KRAUSE znajdziemy modele: ze szczeblami, z wygodnymi stopniami lub taki, który łączy w sobie zarówno stopnie, jak i szczeble. Wykorzystane do ich produkcji drewno nie jest nasączane środkami chemicznymi – drewniana drabina to zatem rozwiązanie nie tylko bezpieczne, ale również przyjazne środowisku. Wadą tego rodzaju drabin jest jednak ich duża waga – co prawda zapewnia ona dodatkową stabilizację przy użytkowaniu, jednak może nie przypaść do gustu fachowcom stawiającym przede wszystkim na mobilność.

Drabina drewniana dwustronna KRAUSEFot. Drabina drewniana dwustronna KRAUSE

Drabiny specjalistyczne – modele do zadań specjalnych

Drabiny specjalistyczne to seria rozwiązań KRAUSE dedykowanych specyficznym potrzebom wybranych grup fachowców. W serii znajdziemy profesjonalne drabiny kominiarskie, drabiny dachowe, modele zaprojektowane z myślą o profesjonalnym myciu okien, ale także drabiny dielektryczne. To właśnie na te ostatnie elektrycy powinni zwrócić szczególną uwagę – drabina dielektryczna powstaje bowiem z tworzywa sztucznego dodatkowo wzmacnianego włóknem szklanym i dzięki temu nie przewodzi prądu, dzięki czemu może być z powodzeniem wykorzystywana do prac pod napięciem lub w pobliżu napięcia. W ofercie KRAUSE znaleźć można różne modele dedykowane elektrykom: stabilne dwustronne drabiny dielektryczne, a także różne modele drabin przystawnych. Masywne zawiasy, wytrzymałe paski oraz podłużnice sprawiają, że drabiny dielektryczne KRAUSE są stabilne i bezpieczne oraz stanowią doskonałe wsparcie podczas pracy przy serwisowaniu maszyn lub instalacji elektrycznych.

Drabina dielektryczna KRAUSEFot. Drabina dielektryczna KRAUSE

Gdy zwykła drabina nie wystarczy... czyli o pracy na większej wysokości

Nie zawsze wolnostojąca drabina dla elektryka okaże się wystarczająca – w przypadku pracy przy urządzeniach znajdujących się na znacznej wysokości, niezbędny jest sprzęt, który zagwarantuje odpowiednią wysokość roboczą. KRAUSE wprowadziło do swojej oferty dedykowanej elektrykom nie tylko jednoelementowe drabiny przystawne, ale również modele rozsuwane linką z podłużnicami z tworzywa sztucznego. W tych dwuelementowych drabinach zastosowano dodatkowe stabilizatory minimalizujące ryzyko utraty równowagi. To dielektryczne drabiny, dzięki którym bez problemu dostaniesz się do wysoko zawieszonych skrzynek z instalacjami czy innych wymagających naprawy elementów.

Drabiny dla elektryków powinny być nie tylko stabilne i bezpieczne, ale również wykonane z materiałów, które nie przewodzą prądu. W asortymencie KRAUSE znajdziesz zarówno tradycyjne modele wykonane z drewna, jak i nowoczesne drabiny dielektryczne z tworzywa sztucznego wzmacniane włóknem szklanym. Wybór należy do Ciebie!

Więcej na temat:


x