Wraz z rozwojem technologicznym roboty stają się coraz powszechniejszym elementem wielu branż. Początkowo kojarzone głównie z produkcją masową, dziś często wspomagają fachowców w różnych dziedzinach, zapewniając im większe bezpieczeństwo i komfort pracy. W jaki sposób roboty zapewniają lepsze warunki pracy dla specjalistów?

Bezpieczeństwo i komfort pracownika: zobacz, jak roboty pomagają fachowcom w pracy

Robotyzacja a bezpieczeństwo pracy

Roboty cechują się wytrzymałością, powtarzalnością i szybkością działania. Zaprojektowane i wykonane z dobrej jakości komponentów, mają za zadanie zastępować czynnik ludzki w ciężkich pracach. Kluczowym słowem jest to właśnie „zastąpienie”.

Maszyny są stosowane przy działaniach wykonywanych w toksycznej atmosferze, w obszarach dużego zapylenia, w miejscach trudnodostępnych czy w sytuacjach wymagających przenoszenia ciężkich elementów. Pomagają także przy pracach na wysokościach, eliminując tym samym ryzyko upadku pracownika.

Przykładami ich zastosowań mogą być:

  • wyburzenia – zdalnie sterowane roboty burzą stare budynki, eliminując ryzyko zawalenia się konstrukcji na pracowników,
  • magazynowanie – maszyny transportują towary w halach, odciążając pracowników fizycznych od dźwigania ciężarów,
  • spawanie – roboty spawalnicze precyzyjnie wykonują spoiny, chroniąc spawaczy przed odpryskami gorącego metalu, rozbłyskami i szkodliwymi substancjami.

Robotyzacja a zwiększenie komfortu pracy

Praca fizyczna często bywa męcząca i monotonna. Roboty mogą odciążyć pracowników od tych kłopotliwych obowiązków, pozwalając im skupić się na bardziej wymagających zadaniach. Przykładami takich zastosowań są:

  • prace montażowe – roboty instalują elementy elektroniki, precyzyjnie i szybko wykonując powtarzalne czynności,
  • sprzątanie – urządzenia sprzątające utrzymują czystość w biurach, halach produkcyjnych i innych obiektach, oszczędzając czas i energię pracowników,
  • spawanie – roboty spawalnicze pozwalają precyzyjne wykonywać spoiny nawet w bardzo trudnych warunkach i projektach.

Nowoczesne maszyny zostały wymyślone w ten sposób, żeby wykonywać mikroskopijne ruchy z niezwykłą dokładnością. W wielu przypadkach są one zintegrowane z pracą operatorów. W takim modelu maszyny są zaprogramowane do wykonywania powtarzalnych zadań, podczas gdy ludzie nadzorują proces i podejmują decyzje, które wymagają kreatywnego myślenia. Pozwala to jeszcze bardziej maksymalizować korzyści z procesu produkcyjnego – pamiętaj, że szeroki wybór robotów dla przemysłu znajdziesz w CLOOS.

Robotyzacja to przyszłość przemysłu

Robotyzacja to nieodwracalny trend, który będzie się rozwijać w nadchodzących latach. Maszyny staną się nieodłącznym elementem wielu branż, a ich wpływ na rynek pracy będzie znaczący. Jednym z segmentów, który szczególnie silnie odczuwa potrzebę unowocześnienia procesów jest spawalnictwo.

W tradycyjnym spawaniu ręcznym precyzja może być uzależniona od umiejętności i doświadczenia spawacza, co może prowadzić do zmienności jakości wykonanej pracy. Roboty są dokładne, co pozwala uzyskać produkty o stałej jakości bez względu na warunki czy kompetencje operatora. Maszyny spawalnicze zwiększają wydajności produkcji, gdyż są w stanie funkcjonować przez długie godziny bez zmęczenia. Ponadto, dzięki szybkości wykonywania zadań, roboty zwiększają przepustowości linii produkcyjnej i redukują koszty firmy.

Automatyzacja procesów spawalniczych za pomocą robotów pozwala jednak przede wszystkim ograniczyć ekspozycję pracowników na szkodliwe czynniki. Przy przestrzeganiu zasad BHP, niebezpieczeństwa dla operatora są praktycznie nieobecne.

Artykuł Partnera
x