Praski elektrohydrauliczne cieszą się coraz większym uznaniem wśród elektromonterów – o wyborze tych urządzeń decydują nie tylko ich doskonałe parametry, ergonomia i niezawodność działania ale również coraz bardziej przystępne ceny, które sprawiają, że taki zakup szybko się zwraca, zapewniając przy tym użytkownikom znacznie większy komfort pracy niż tradycyjne narzędzia instalacyjne. W porównaniu do modeli znanych starszemu pokoleniu energetyków, współczesne praski akumulatorowe przeszły prawdziwą rewolucję nie tylko pod względem gabarytów, ale przede wszystkim w zakresie zastosowanych w nich rozwiązań technicznych.

praski akumulatorowe do kabli energotytan nowosci 2019

Pierwsze modele ręcznych urządzeń elektrohydraulicznych do zagniatania końcówek kablowych cechowały się dużą wagą, sporymi wymiarami i krótkim czasem pracy, co w zestawieniu z ich wysoką ceną nie sprzyjało ich szerokiemu stosowaniu w branży elektroinstalacyjnej. Jednak z czasem producenci skutecznie wyeliminowali większość tych mankamentów, otwierając przed tą grupą urządzeń szerokie możliwości zastosowań.

Przykładem tego procesu są najnowsze praski pistoletowe HOLGER CLASEN PressMax- C6-C-SET), które pomimo niewielkich rozmiarów i niskiej wagi (3,4 kg) z powodzeniem radzą sobie z końcówkami kablowymi o przekroju do 300 mm2, zagniatając je z siłą do 60 kN. Zasilane bateriami MAKITA 18V , pozwalają na wykonanie nawet do 100 operacji na jej jednym ładowaniu. Możliwość swobodnej obsługi jedną ręką, obrotowa głowica 180°, ergonomiczny uchwyt oraz LED-owe podświetlenie miejsca pracy sprawiają, że urządzenia pistoletowe zyskują coraz większe uznanie wśród instalatorów, dowodząc swojej przydatności zwłaszcza w wąskich przestrzeniach roboczych.

praski akumulatorowe do kabli energotytan nowosci 20192

Kolejnym istotnym usprawnieniem było wprowadzenie podwójnej prędkości pracy napędu hydraulicznego – szybszy tryb pozwala na przytrzymanie końcówki, po czym urządzenie przechodzi automatycznie w wolniejszy tryb zaciskania, przy wysokim ciśnieniu, co skraca czas operacji, zwiększając wydajność pracy.

Przykładem kolejnej dwubiegowej praski elektrohydraulicznej o wszechstronnym zastosowaniu jest oferowany przez nas model HOLGER CLASEN PressMax-C12-SET. Urządzenie zasilane jest także akumulatorem 18V MAKITA. Posiada otwartą, obrotową głowicą typu „C” pracuje z siłą 120 kN, która pozwala na obróbkę końcówek kablowych Cu do 400 mm2.

Nowością jest możliwość zmiany ustawień narzędzia na automatyczne cofanie tłoka. Po osiągnięciu maksymalnej siły nacisku tłok automatycznie powraca do pierwotnego położenia. Możesz jednak zatrzymać tłok w żądanym położeniu, dotykając przycisku przepływu – zawsze masz pełną kontrolę nad narzędziem. Dzięki skokowi 15 mm i odpowiedniej mocy w optymalnie dopasowanym 2-stopniowym układzie hydraulicznym narzędzie to jest jeszcze szybsze i wydajniejsze od poprzedników.

praski akumulatorowe do kabli energotytan nowosci 20193

Najnowszy trendem jaki możemy obecnie zaobserwować wśród ręcznych urządzeń akumulatorowych jest łączenie dwóch funkcji: zaciskania końcówek i tulejek oraz cięcia kabli i przewodów w jednym narzędziu. Oferowany przez nas model AUW 6 (zdj. 4), składa się z pistoletowej obudowy z napędem o mocy 62/130 kN, zasilanym akumulatorem 14,4 V. Narzędzie wyposażone może zostać w głowicę prasującą do 300 mm2 (zdj. 5), głowicę tnącą do kabli o zakresie Ø65 mm (zdj. 6), oraz głowicę tnącą do przewodów AFL Ø45 mm .

Ze względu na swoją uniwersalność praski akumulatorowe stanowią bardzo interesującą alternatywę dla urządzeń zasilanych tradycyjnie, czego dowodzi znaczący wzrost ich sprzedaży na polskim rynku.

Mamy nadzieję, że chociaż skrótowo udało nam się przybliżyć Państwu tą ciekawą grupę urządzeń – w przypadku pytań jak zwykle pozostajemy do Państwa dyspozycji i zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na www.energotytan.com

Adrian Zając
x