Najważniejszym atutem ręcznych narzędzi akumulatorowych jest niewątpliwie komfort pracy - zapewniają one pełną niezależność od stałego źródła zasilania, brak kabli ułatwia manewrowanie i eliminuje ryzyko ich przypadkowego uszkodzenia. Jedynym ograniczeniem jest wydajność samych akumulatorów - rozwój technologii ogniw skupia się obecnie na podwyższeniu napięcia ich pracy, przy jednoczesnym zwiększaniu pojemności.

Fot. 1. Praska PHE-CK-12Fot. 1. Praska PHE-CK-12

Zalety przenośnych urządzeń akumulatorowych zostały co prawda już dawno zauważone przez branże elektroinstalacyjną, jednak pierwsze modele tego typu były bardzo drogie, ciężkie i nieporęczne, co w połączeniu z niewielką ilością energii dostępnej w ich systemach oraz długim czasem ładowania ogniw nie gwarantowało ani komfortu, ani odpowiednio długiego czasu pracy nawet z użyciem kilku akumulatorów zamiennych. Obecny postęp technologiczny sprawił jednak, że urządzenia te mogą śmiało i skutecznie zastępować zasilane tradycyjnie narzędzia instalacyjne. Firma ENERGOTYTAN posiada w swojej ofercie szeroki wybór różnego rodzaju ręcznych urządzeń akumulatorowych, poniżej przedstawiamy krótki opis modeli, które cieszą się największą popularnością naszych Klientów.

Fot. 2. Praska PHE-CK-14Fot. 2. Praska PHE-CK-14 Fot. 3. Praska PHE-130Fot. 3. Praska PHE-130 Fot. 4. Nożyce AS-85-14Fot. 4. Nożyce AS-85-14 Fot. 5. Wycinak E-20014Fot. 5. Wycinak E-20014

Nasz przegląd otwierają dwa modele prasek elektrohydraulicznych: jednobiegowa PHE-CK- 12, zasilana akumulatorem 12 V 2,2 Ah NiMH (fot. 1) i dwubiegowa PHE-CK-14 (fot. 2) z zasilaniem 14,4 V 3,0 Ah NiMH, przeznaczone do zaprasowywania końcówek i złączek Al, Cu o przekroju 6 - 300 mm², matrycami Energotytan serii 22. Każda z nich posiada w standardzie obrotową i otwieraną głowicę oraz automatyczny zawór bezpieczeństwa. Ich ergonomia i lekkość umożliwia obsługę jedną ręką, a napęd przerwanie operacji na każdym etapie pracy. Model PHE-CK-14 wyposażony jest dodatkowo w kontrolki stanu akumulatora, opcję podłączenia dodatkowego manometru i system wymiany szczotek silnika z zewnątrz. W razie potrzeby obie praski mogą pracować na zasilaniu sieciowym 230 V. W każdym zestawie standardowo znajdują się dwa akumulatory, ładowarka, walizka oraz pojemnik na matryce.

W przypadku konieczności obróbki końcówek miedzianych o średnicy do 400 mm², polecamy dwubiegowe akumulatorowe zaciskarki hydrauliczne serii PHE-130 (fot. 3) dostępne w wersji 14,4 lub 18,0 V 3,0 Ah NiMH i dostosowane do serii matryc Energotytan M13. Wyposażone są one w obrotową głowicę otwartą, automatyczny zawór ciśnieniowy, zewnętrzny system wymiany szczotek silnika oraz kontrolkę stanu akumulatora. Produkt sprzedawany jest w zestawie: praska, walizka, akumulator, ładowarka.

Technologia akumulatorowa sprawdza się również w urządzeniach przeznaczonych do cięcia kabli elektrycznych oraz do wycinania otworów. Nożyce elektrohydrauliczne AS-55-14 oraz AS-85-14 (fot. 4) dysponują dwubiegowym napędem oraz akumulatorem 14,4 V 3,0 Ah NiMH, umożliwiają one cięcie przewodów elektrycznych o maksymalnej średnicy odpowiednio 55 i 85 mm. Automatyczny zawór ciśnieniowy oraz klapowe zamknięcie obrotowej głowicy, w połączeniu z ergonomicznym kształtem, dużą siłą cięcia (do 55 kN) zapewniają bezpieczną i komfortową pracę. Nożyce mogą zostać wyposażone dodatkowo w manometr i zasilacz sieciowy.

Nasz krótki przegląd urządzeń akumulatorowych kończy kompaktowy wycinak E-20014 ze zintegrowaną pompą hydrauliczną (fot. 5). Zasilany jest akumulatorem 18,0 V wykonanym w technologii litowo-jonowej, która wydłuża znacznie jego cykl ładowania.

Przy niskiej wadze własnej - zaledwie 1,5 kg - urządzenie w kilka sekund wycina z siłą 60 kN otwory w blasze stalowej (także nierdzewnej) oraz tworzywie sztucznym do grubości maksymalnej 2,5 mm. Lekkość i zwarta konstrukcja gwarantuje komfortową pracę, zwłaszcza w sytuacjach, gdy konieczne jest dłuższe stosowanie narzędzia lub praca wymaga trzymania wycinaka w górze.

Pamiętajmy, że jeżeli naładowany akumulator nie jest używany przez dłuższy czas, procesy chemiczne w jego komorach zachodzą stale, co powoduje, że z czasem tracą zgromadzony ładunek energii. Tzw. samorozładowanie przebiega szybciej w podwyższonej temperaturze. Aby mu przeciwdziałać, każdy akumulator powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu. Doładowywanie go w pewnych odstępach czasu zapobiega głębokiemu rozładowaniu i przedłuża jego żywotność. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą produktów na stronie: www.energotytan.pl.

Adrian Zając
www.energotytan.pl




x