Rozwój nowych technologii sprawił, że najnowsze dwubiegowe praski hydrauliczne i akumulatorowe cieszą się bardzo dużym uznaniem wśród elektromonterów. Na wybór tych urządzeń wpływ mają nie tylko ich doskonałe parametry, szybkość pracy, niezawodność działania ale również bardzo przystępne ceny, które sprawiają, że zakup szybko się zwraca, zapewniając przy tym elektromonterom znacznie większy komfort pracy niż tradycyjne narzędzia instalacyjne. W porównaniu do modeli znanych starszemu pokoleniu energetyków, współczesne praski hydrauliczne i elektrohydrauliczne przeszły prawdziwą rewolucję, nie tylko pod względem gabarytów i zastosowanych w nich rozwiązań technologicznych, ale przede wszystkim przez najnowszy sposób hartowania i obróbki końcowej narzędzi znacznie wydłużający ich żywotność.

Fot. 1. Zestaw walizkowy praski HH622 Fot. 1. Zestaw walizkowy praski HH622

Materiały i procesy podczas wytwarzania ręcznych, hydraulicznych i akumulatorowych narzędzi ENERGOTYTAN podlegają ciągłej kontroli pod względem zgodności z przyjętymi standardami jakościowymi, a produkcja zawsze podąża za najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Przeszkolony zespół specjalistów wspomagany systemem projektowania 3D pozwala nie tylko spełniać aktualne wymagania Klientów, ale również być krok przed nimi.

Fot. 2. Praska hydrauliczna HH622 Fot. 2. Praska hydrauliczna HH622 Fot. 3. Zestaw matryc M22-PH-SET Fot. 3. Zestaw matryc M22-PH-SET Fot. 4. Praska akumulatorowa APE622 Fot. 4. Praska akumulatorowa APE622 Fot. 5. Oprogramowanie diagnostyczne do
praski APE622 Fot. 5. Oprogramowanie diagnostyczne do praski APE622 Fot. 6. Adapter do podłączenia narzędzia
bezpośrednio do sieci 230 V Fot. 6. Adapter do podłączenia narzędzia bezpośrednio do sieci 230 V

Najstarsze modele ręcznych urządzeń hydraulicznych do zagniatania końcówek kablowych cechowały się bardzo dużą wagą, sporymi wymiarami, problemem z montażem i demontażem matryc w głowicy i bardzo długim czasem jednego cyklu prasowania, co w połączeniu z ich wysoką ceną nie sprzyjało ich szerokiemu stosowaniu w branży elektroinstalacyjnej. Jednak z czasem konstruktorzy skutecznie wyeliminowali te mankamenty budując uniwersalną praskę ENERGOTYTAN® HH622 (zdj. 1, 2). Urządzenie wyposażone jest w zintegrowany dwubiegowy napęd hydrauliczny o nacisku 60 kN, w którym zaciskanie końcówek i tulejek odbywa się poprzez pompowanie ruchomą dźwignią. Wprowadzenie podwójnej prędkości pracy napędu hydraulicznego (szybszy tryb pozwala na przytrzymanie końcówki) i jego automatyczne spowolnienie w trybie zaciskania przy wysokim ciśnieniu, skraca czas operacji, zwiększając wydajność narzędzia. HH622 posiada obrotową i otwieraną głowicę prasującą o zakresie pracy od 6-300 mm² oraz przeciążeniowy zawór bezpieczeństwa. Rozwarcie matryc następuje samoczynnie po zwolnieniu zaworu przeciążeniowego lub zadziałaniu układu zabezpieczającego, a sama operacja zaciskania może zostać przerwana na każdym etapie pracy. Urządzenie waży zaledwie 3 kg i mierzy 415 mm, a skok tłoka to aż 17 mm. Praska z odpowiednim zestawem matryc typu M22 (zdj. 3) doskonale nadaje się do zaciskania końcówek i tulejek miedzianych oraz aluminiowych w wykonaniu standardowym, grubościennym, wg DIN 46235, DIN 46329, do formowania żył sektorowych na okrągło. Zaciskać można także końcówki tulejkowe izolowane i nieizolowane, końcówki izolowane ze szwem oraz złączki do linii napowietrznych.
Przykładem udanego procesu miniaturyzacji jest wprowadzona w ubiegłym roku do sprzedaży praska akumulatorowa ENERGOTYTAN® APE622 (zdj. 4), która dysponuje siłą 60 kN, pozwalającą na zagniatanie końcówek i tulejek do 300 mm2. Narzędzie także posiada obrotową i otwieraną głowicę prasującą o zakresie pracy od 6 do 300 mm² oraz przeciążeniowy zawór bezpieczeństwa. Dostarczana jest ze specjalnym oprogramowaniem, które po zainstalowaniu na komputerze PC pozwala użytkownikowi, za pomocą umieszczonego w obudowie złącza USB, na transmisję i analizę danych eksploatacyjnych i diagnostycznych zapisanych w pamięci urządzenia (zdj. 5). Dzięki takiemu rozwiązaniu, dostępnemu do niedawna jedynie w autoryzowanych punktach serwisowych, poznamy dokładną ilość wykonanych cykli, ich szczegółowe parametry, ogólny stan techniczny narzędzia, a także zaplanujemy termin jego następnego przeglądu serwisowego. W przypadku problemów, wygenerowany na podstawie takich danych raport, może zostać przesłany bezpośrednio do serwisu. Praska umożliwia swobodną obsługę jedną ręką, posiada otwieraną i obrotową głowicę 1800, ergonomiczny uchwyt oraz LED-ową sygnalizację stanu pracy. Cechy te sprawiają, że urządzenia serii APE zyskują coraz większe uznanie wśród instalatorów, dowodząc swojej przydatności zwłaszcza w wąskich przestrzeniach roboczych.
APE622 posiada jeszcze jedną użyteczną funkcję – w razie potrzeby może być zasilana za pośrednictwem adaptera bezpośrednio z sieci 230 V (zdj. 6) , co eliminuje konieczność wymiany lub doładowywania akumulatorów przy długotrwałej pracy. Praska jest kompatybilna ze wszystkimi zestawami matryc typu M22.
Mamy nadzieję, że chociaż skrótowo udało nam się przybliżyć Państwu tę ciekawą grupę urządzeń. W przypadku pytań jak zwykle pozostajemy do Państwa dyspozycji i zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na www.energotytan.com

Adrian Zając

www.energotytan.com




x