Mercedes dba także o najwyższe bezpieczeństwo podróżnych. Na wyposażeniu standardowym modeli Vito i Viano znalazło się adaptacyjne światło stop.

Adaptacyjne światło stop - Mercedes Vito i Viano

System ma za zadanie przede wszystkim zwiększyć poziom bezpieczeństwa jadących z tyłu. Podczas gwałtownego hamowania przy prędkości powyżej 50 km/h, system ESP aktywuje nowe adaptacyjne światło stop, które, zamiast świecić na stałe, miga z częstotliwością 3 Hz. Kiedy sytuacja nagłego hamowania ustąpi i pedał hamulca jest tylko lekko wciśnięty ESP dezaktywuje adaptacyjne światło stop i światła powracają do tradycyjnej formy świecenia. Migające światło stop powoduje zwiększoną uwagę kierowcy jadącego z tyłu.

Jeśli funkcja adaptacyjnego światła stop zostanie uruchomiona powyżej 70 km/h i pozostanie aktywna do zatrzymania samochodu, w momencie zatrzymania pojazdu włączają się światła awaryjne, które w każdej chwili można ręcznie wyłączyć. Jeżeli zaś samochód ponownie zacznie się poruszać z prędkością powyżej 10 km/h, światła awaryjne automatycznie się wyłączają.