Podjęcie decyzji o zakupie nowego samochodu to dopiero pierwszy, ale jakże istotny krok. Planując nabycie pojazdu, trzeba jednak odpowiedzieć sobie na wiele ważnych pytań, dzięki którym wybór będzie bardziej świadomy. Na co warto więc zwrócić uwagę, poszukując auta? Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z uczciwą ofertą? O czym pamiętać, jeśli chodzi o kwestie techniczne i formalne? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej!

Planujesz zakup samochodu? O tym musisz pamiętać!

W teorii cała procedura zakupu auta składa się z kilku zasadniczych etapów i powinna przebiegać zawsze niemal identycznie. Życie bardzo często weryfikuje jednak wszelkie założenia, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i zachować sporą elastyczność. Mimo wszystko, jeśli zamierzamy nabyć używany pojazd – niezależnie od tego, czy jest to Citroen Berlingo, Volvo S60, czy też Dodge Charger – najlepiej trzymać się kilku zasad, dzięki którym zwiększamy szansę na udaną transakcję. O co dokładnie chodzi? Podpowiadamy!

Przede wszystkim określ budżet

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań, jest określenie kwoty, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup pojazdu. Budżet najlepiej podzielić na dwie części, z czego jedna ma stanowić kwotę na kupno samego auta, druga natomiast to poduszka finansowa w razie konieczności przeprowadzenia drobnych napraw. Decydując się bowiem na zakup używanego samochodu, musimy mieć świadomość tego, że nie unikniemy kosztów związanych choćby z wymianą oleju silnikowego, rozrządu, wymianą uszczelek itd. Trzeba więc podejść do tej kwestii rozsądnie, przewidując wszelkie możliwe scenariusze, w tym np. koszty dotyczące polisy OC itp. Przeglądając oferty sprzedaży pojazdów np. na Allegro, warto mieć już określony zarys swoich potrzeb i wymagań. Musimy wiedzieć, na jakie trasy jest nam potrzebny samochód, czy poruszamy się głównie w mieście, czy też w nieco trudniejszych warunkach. Wszystko to przekłada się później na wybór auta o optymalnej mocy, gabarytach, silniku (benzyna, diesel), jak i średnim spalaniu. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że istnieje różnica pomiędzy kompaktowym SUV-em a sportowym coupe.

Oględziny pojazdu – jak przeprowadzić?

Co do zasady, im więcej informacji o pojeździe, w tym o jego specyfikacji technicznej, znajdzie się w ofercie, tym lepiej dla obu stron. Pozwala to bowiem na zaoszczędzenie energii oraz czasu. Mimo opisu i zdjęć samochodu, kluczowym etapem jest zawsze obejrzenie go na żywo. Zaleca się poproszenie o pomoc znajomego mechanika lub inną osobę, która zna się na motoryzacji i podejdzie do tego konkretnego przypadku bez emocji. Oględziny pojazdu powinny być przeprowadzone jak najbardziej szczegółowo, należy przede wszystkim zajrzeć pod maskę w celu ocenienia stanu silnika, szczelności zaworów, sprawdzenia przewodów itp. Naszą uwagę powinien zwrócić każdy, nawet niewielki ślad po wycieku oleju czy płynu chłodniczego. Trzeba skontrolować ponadto stan ogumienia, a więc to, czy opony nie są w którymś miejscu przetarte. Następnie można wyruszyć w jazdę próbną, podczas której sprawdzamy układ hamulcowy, pracę silnika, zawieszenia, układu kierowniczego i ogólny poziom komfortu.

Zakup używanego auta a stan prawny

Stan techniczny to jednak nie wszystko, ponieważ równie ważny jest kontekst prawny. W tym przypadku należy sprawdzić numer VIN na nadwoziu oraz porównać go z tym wskazanym w dokumentach. Trzeba też zweryfikować, czy w karcie pojazdu lub dowodzie rejestracyjnym nie widnieją wpisy o leasingu czy zastawie. Niezbędne jest też dokładne sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC, jak i potwierdzenie, że dany pojazd należy do sprzedającego poprzez zapoznanie się z umową sprzedaży.

Artykuł Partnerax