
Uczestnicy kongresu Energi@21 przedstawili nowoczesną wizję firmy energetycznej. W niedalekiej przyszłości będzie ona przede wszystkim platformą handlu różnymi usługami - zarządzaniem, optymalizacją i kontrolą zużycia energii, regulacją popytu, ładowaniem elektrycznych samochodów.
Tematy dziewięciu paneli dyskusyjnych, towarzyszących Kongresowi, zaproponowali prelegenci, wśród których znaleźli się uznani naukowcy i praktycy z kraju i z zagranicy. Do stolicy Wielkopolski przyjechali m.in. były Minister Gospodarki Janusz Steinhoff, Witold Orłowski, ekonomista z Pricewaterhouse Coopers Polska oraz energetyczni eksperci z Włoch, Belgii, Niemiec, Francji, Norwegii, Szwecji, Islandii, Grecji, Portugalii, Litwy i Stanów Zjednoczonych.
W Poznaniu gościli również m.in. Stathis Peteves, kierownik Jednostki Oceniania Systemów Energii w Instytucie Energii i Transportu Komisji Europejskiej, Peter Fox-Penner, dyrektor The Brattle Group, wiodącej firmy konsultingowej specjalizującej się w doradztwie gospodarczym, francuska ekonomistka i dziennikarka Iana Dreyer, założycielka cenionego serwisu borderlex.eu, zajmującego się analizami i wiadomościami dotyczącymi europejskiej polityki handlowej. Podczas paneli zaproszeni goście dyskutowali m.in. z prezesami największych polskich firm energetycznych: Enei (gospodarza Kongresu), PGE, Tauronu, Energi i RWE. W sumie w kongresie Energia21 wzięło udział 492 osób z całego świata.

Swoistym dialogiem między światem biznesu a światem nauki było trzydniowe forum InnoPower. W panelach dyskusyjnych wzięła udział wybitna kadra naukowa oraz praktycy z największych przedsiębiorstw sektora energetycznego. Głos w dyskusji zabrali m.in. prof. Bronisław Misztal - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Republice Portugalskiej, Krzysztof Jedziniak - Dyrektor ds. Inwestycji w UKTI Central and Eastern Europe, Marek Samotyj - Dyrektor Techniczny, Sektor Dostaw i Uzytkowania Energii Elektrycznej Electric Power Research Institute (EPRI), Magdalena Wasiluk-Hassa – Executive Business Development Manager Energy, T-Mobile Polska.
Toczącym się debatom na temat konieczności oraz możliwości wprowadzania innowacyjnych zmian w sektorze energetyki towarzyszyła wystawa InnoPower. Na uwagę zwracały prezentacje przedsiębiorstw oraz instytucji naukowych, które opracowują skomplikowane, często zaawansowane technologicznie innowacje, przeznaczone dla sieci przesyłowych, sektora OZE, jakości energii, zarządzania popytem czy obsługi sektora B+R.

Obserwując rynek widać wyraźne ożywienie w zakresie inwestycji w energetyce - branża energii konwencjonalnej modernizuje się i buduje nowe systemy dystrybucji. W Poznaniu na ekspozycji swoją ofertę w ramach targów EXPOPOWER i GREENPOWER prezentowało ponad 200 firm z Polski, Austrii, Belgii, Niemiec, Chin, Holandii, Litwy, Rumunii, Włoch, Szwecji i Węgier.
Wystawcy targów EXPOPOWER, wśród których tradycyjnie nie zabrakło licznej reprezentacji liderów sektora - wiodących producentów, dystrybutorów i usługodawców - zaprezentowali bogatą listę nowych produktów oraz rozwiązań technologicznych z zakresu energetyki i elektrotechniki, budownictwa energetycznego i technologii energooszczędnych, energii cieplnej, elektrycznych urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym, urządzenia do pomiarów i automatyki oraz detekcji gazów i wycieków, oświetlenia, telekomunikacji energetycznej, smart grids czy energii odnawialnej.
Wydarzeniom Expopower towarzyszyły targi GREENPOWER. Ich uczestnicy prezentowali ofertę przeznaczoną wykorzystaniu energii słońca, wiatru oraz biopaliw. Uzupełnianie się tematyki obu ekspozycji stanowiło interesującą mieszankę sprzyjającą wymianie doświadczeń. Targi GREENPOWER i EXPOPOWER zwiedziło 7 865 profesjonalistów.
Tegoroczna edycja targów EXPOPOWER była platformę równoważącą wiedzę i doświadczenia. Nie zawiodły się osoby, które przyjechały do Poznania w poszukiwaniu najnowszych trendów, kierunków rozwoju branży i planowanych inwestycji oraz by zobaczyć przykłady zrealizowanych projektów. Taką możliwość gwarantowała m.in. konferencja „Energooszczędność w oświetleniu” organizowana przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Zaproszeni do dyskusji praktycy m.in. oceniali efektywność energetyczną projektowanego oświetlenia drogowego, omawiali zastosowanie opraw LED w rolnictwie, przemyśle spożywczym i transporcie kolejowym czy też dyskutowali na temat inteligentnego oświetlenia w mieście. W konferencji wzięli przedstawiciele czołowych firm oświetleniowych Osram, Philips, Krulen, Schréder Polska.
Także drugie wydarzenie organizowane przez SEP wypełniło salę po brzegi.
XI Konferencja Naukowo-Technicznej z cyklu „Instalacje elektryczne niskiego, średniego i wysokiego napięcia” – bo to o niej mowa - umożliwiła przybyłym na targi zapoznanie się m.in. ze zdalnie sterowanymi rozdzielnicami kompaktowymi w sieciach pierścieniowych SN. Poruszono zagadnienia związane z automatyką, detekcją zwarć i rekonfiguracji zasilania w sieciach miejskich SN, omawiano stacje transformatorowe kompaktowe prefabrykowane SN/nn oraz kompleksowe rozwiązania nowoczesnych bezobsługowych rozdzielnic SN.
Goście targów Expopower włączyli się w dyskusję także podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Elektroinstalacyjnego, która nosiła tytuł „Nowoczesne technologie inteligentnych sieci energetycznych Smart Grids”. Prelegenci omówili raport na temat rynku firm elektroinstalacyjnych, a następnie dyskutowali o szansach i zagrożeniach wprowadzenia w Polsce powszechnego inteligentnego opomiarowania energii elektrycznej.
Kolejna edycja targów EXPOPOWER w dniach 10-12 maja 2016 r.
Źródło: Międzynarodowe Targi Poznańskie