Najważniejszym elementem każdego wyłącznika determinującym sposób jego pracy jest wyzwalacz prądowy – przeciążeniowy i zwarciowy. To od niego zależy charakterystyka czasowo-prądowa urządzenia, czyli zdolność reagowania na prądy przetężeniowe.

Fot. 1. Wyświetlacz FDM121 do montażu na drzwiach rozdzielnicy.Fot. 1. Wyświetlacz FDM121 do montażu na drzwiach rozdzielnicy.

Im bardziej zaawansowana technologicznie konstrukcja, tym większy wpływ mamy na dobór określonych parametrów pracy danego aparatu. Najlepiej widać to na przykładzie wyłączników kompaktowych oraz wyłączników powietrznych, gdzie ustawiane przez nas parametry pozwalają na idealne dopasowanie do potrzeb każdej aplikacji. W dzisiejszych aparatach elektrycznych obok gwarancji bezpieczeństwa coraz silniejszy nacisk kładziony jest również na ich jak najefektywniejsze wykorzystywanie pod kątem energetycznym. A efektywność energetyczna to świadomość tego, ile energii zużywamy i jaka jest jej jakość. Właśnie w tym celu firma Schneider Electric stworzyła elektroniczne wyzwalacze serii Micrologic E, które łączą w sobie pewność i wysoką dokładność działania oraz zaawansowane funkcje pomiarowe w przystępnej cenie.

Fot. 2. Wyzwalacz elektroniczny Micrologic 5.0E do wyłączników powietrznych Masterpact NT/NW.Fot. 2. Wyzwalacz elektroniczny Micrologic 5.0E do wyłączników powietrznych Masterpact NT/NW.

Wyzwalacze serii Micrologic 5E, niezależnie od tego, czy zostaną zastosowane w wyłącznikach kompaktowych NSX czy wyłącznikach powietrznych Masterpact NT/NW, stanowią idealne połączenie zabezpieczenia selektywnego oraz zaawansowanego analizatora parametrów sieci. Pod względem ochrony naszego układu możemy dobierać takie parametry pracy, jak wartości prądu przeciążeniowego (Ir), zwarciowego krótkozwłocznego (Isd) i bezzwłocznego (Ii) oraz czasów zwłoki dla członu przeciążeniowego (tr) i zwarciowego krótkozwłocznego (tsd). W przypadku pomiarów na bieżąco mamy dostęp do aktualnych (i średnich) wartości prądu, napięcia, częstotliwości, mocy czynnej i biernej, energii oraz cos φ i THD. Możliwość tworzenia alarmów pozawala na ciągłe monitorowanie systemu i informowanie o ewentualnych stanach zagrożenia. Do tego podręczna pamięć, w której przechowywana jest historia 10 ostatnich zdarzeń oraz rozbudowane opcje diagnostyczne sprawiają, że wyłączniki wyposażone w wyzwalacze Micrologic typ E są bezkonkurencyjnymi rozwiązaniami na rynku. Wbudowane w wyzwalaczu przekładniki prądowe maksymalnie upraszczają cały układ i znacząco przyspieszają czas instalacji takiego wyłącznika w rozdzielnicy. Bardzo ciekawą opcją - zwłaszcza dla aplikacji, gdzie utrzymanie ruchu ma zasadnicze znaczenie - jest podawana przez aparat informacja o stanie zużycia styków głównych. Dzięki temu zawsze wiadomo, kiedy dany wyłącznik należy wymienić.

Fot. 3. Wyzwalacz elektroniczny Micrologic 5.2E do wyłączników kompaktowych NSX.Fot. 3. Wyzwalacz elektroniczny Micrologic 5.2E do wyłączników kompaktowych NSX.

Dostęp do danych możliwy jest na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest skorzystanie z wbudowanego w wyzwalaczu wy-świetlacza LCD, na którym bez problemu odczytamy wszystkie parametry. Wyświetlacz jest tak skonstruowany, że samoczynnie przewija poszczególne ekrany z informacjami. Nie ma potrzeby „wchodzenia” do menu, wszystko dzieje się w pełni automatycznie. Drugą z opcji jest wyposażenie wyłącznika w dodatkowy wyświetlacz, montowany na drzwiach rozdzielnicy. Moduł FDM121 daje idealny podgląd na to, co dzieje się z naszym aparatem, bez konieczności podchodzenia do samego urządzenia. Ponadto pozwala on na lepszą (bardziej czytelną) wizualizację pomiarów oraz stanów pracy wyłącznika. Najbardziej zaawansowaną z opcji odczytu danych jest przesyłanie ich zdalnie z wykorzystaniem sieci komunikacyjnej Modus. Dzięki specjalnym modułom komunikacyjnym, możemy odczytać wszystkie niezbędne parametry z dowolnego miejsca.

Fot. 4. Wyłącznik kompaktowy NSX wyposażony w wyzwalacz Micrologic 5.2E.Fot. 4. Wyłącznik kompaktowy NSX wyposażony w wyzwalacz Micrologic 5.2E.

Ponadto cechą wyłączników, wyposażonych w wyzwalacze Micrologic 5E jest zapewnienie wszelkich rodzajów selektywności. Nie tylko czasowej, prądowej i energetycznej, lecz również - dzięki specjalnej konstrukcji - selektywności strefowej (ZSI). Można ją zrealizować bez konieczności stosowania dodatkowych sterowników czy sieci komunikacyjnych. Wystarczy skorzystać z wbudowanych gniazd, w każdym z wyzwalaczy i połączyć ze sobą aparaty przy pomocy zwykłego przewodu. Efektywność energetyczna jest coraz powszechniejszym zjawiskiem wykorzystywanym w dzisiejszych instalacjach z coraz większą świadomością. Inteligentne są już nie tylko domy, samochody czy sprzęty codziennego użytku. Inteligentne są również wyłączniki w naszych instalacjach elektrycznych. Do tej pory największą przeszkodzą w stosowaniu zaawansowanych rozwiązań była cena. Dzięki serii wyzwalaczy Micrologic E nie stanowi to już więcej żadnego problemu.

Karol Juszczak
Szef Produktu Schneider Electric Polska

Fotografie: Schneider Electric

www.schneider-electric.com

 


Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.



x