Fronius pisze historię sukcesu komercyjnych systemów fotowoltaicznych od ponad 15 lat. Dziesiątki tysięcy falowników Fronius IG Plus, Eco i Symo są używane i cenione na całym świecie przez instalatorów i klientów końcowych. Teraz Fronius wprowadza na rynek swój najnowszy produkt dla sektora komercyjnego: falownik Fronius TAURO.

Nowość w sektorze komercyjnych elektrowni fotowoltaicznych Falownik Fronius TAURO

„Gdy projektowaliśmy TAURO, szczególnie ważne dla nas było zaadresowanie potrzeb naszych klientów, w najdrobniejszych szczegółach. Dlatego spędziliśmy sporo czasu odwiedzając wielu naszych partnerów na całym świecie i pytając ich o wyzwania, przed którymi stają na co dzień”, wyjaśnia Peter Schmidhuber, menedżer produktu. Podróż po całym świecie, podjęta przez zespół ds. Badań i Rozwoju, przyniosła bardzo pozytywne rezultaty: „Wróciliśmy z długą listą wymagań i oczekiwań. Opierając się na nich, opracowaliśmy falownik, który zaspokaja różnorodne potrzeby i naprawdę stanowi wartość dodaną dla naszych klientów.”

Ten solidny komercyjny falownik nadaje się do montażu w miejscach narażonych na najtrudniejsze warunki atmosferyczne i jest przeznaczony zarówno do systemów nadachowych, jak i megawatowych instalacji naziemnych. Dlatego wyznacza zupełnie nowe standardy w przemysłowych instalacjach PV. Dzięki różnym przemyślanym rozwiązaniom Fronius Tauro gwarantuje nie tylko szybki montaż, ale także znacząco zmniejsza koszty BOS (ang. Balance of System). Są to koszty instalacji PV obejmujące wszystkie – poza modułami, konstrukcją i falownikami – dodatkowe wydatki: m. in. na okablowanie, skrzynki DC, podrozdzielnice AC, itp. Oszczędności można poczynić zarówno w instalacjach systemu nadachowego, jak i naziemnego.

Nowość w sektorze komercyjnych elektrowni fotowoltaicznych Falownik Fronius TAURO

Przyjrzyjmy się elastyczności

Nowy produkt, dostępny jako Tauro i Tauro Eco, kontynuuje tradycję elastyczności falowników firmy Fronius. Model Tauro o mocy 50 kW oferuje trzy trackery MPP i wyjątkowo szeroki zakres napięcia wejściowego, co zapewnia doskonałą elastyczność w projektowaniu. Natomiast Tauro Eco będzie dostępny jako urządzenie o mocy 50 kW lub 100 kW. Ma jeden tracker MPP i jest zaprojektowany pod kątem wydajności i opłacalności inwestycji. Taka różnorodność daje projektantom elastyczność w doborze odpowiedniego wariantu falownika w celu optymalnego dopasowania do warunków i osiągnięcie najlepszych wyników z uwzględnieniem niskich kosztów przy wysokiej wydajności. Również w przypadku ułożenia generatora PV w układzie wschód-zachód lub na innej skomplikowanej powierzchni dachu: Tauro sprawdzi się w każdej sytuacji. Tauro praktycznie nie ma żadnych ograniczeń montażowych – możliwy jest dowolny kąt montażu pomiędzy 90 a 180°. Oznacza to, że można go zainstalować pionowo lub całkowicie poziomo – co doskonale sprawdza się na płaskich dachach. Można go po prostu położyć na odpowiednim stelażu bezpośrednio na połaci dachu. Podobnie jak Fronius Eco, Fronius Tauro doskonale nadaje się zarówno do systemów o topologii zcentralizowanej (lokalizacja falownika w pobliżu stacji transformatorowej), jak i rozproszonej (falowniki bezpośrednio przy modułach), co oznacza, że może obsłużyć cały zakres wymagań projektowych systemu. Tauro oferuje również łączenie łańcuchowe po stronie prądu przemiennego (ang. AC daisy chaining), specjalną konstrukcję, która pozwala łączyć od dwóch do czterech falowników między sobą, ograniczając w ten sposób liczbę podrozdzielnic AC i pół przyłączeniowych w stacji transformatorowej. Otwiera to drzwi do ogromnych oszczędności na kosztach BOS dzięki zmniejszonym wydatkom na okablowanie i podrozdzielnice.

Natomiast zastosowanie zacisków typu V ułatwia podłączenie przewodów AC o dużych przekrojach, oszczędzają przy tym czas i koszty montażu. „Opcja łączenia łańcuchowego AC była szczególnie ważna, ponieważ nasi klienci często mówili, że chcą zmniejszyć koszty BOS stosując przemyślane rozwiązania techniczne falownika. Możliwość podłączenia kabli prądu przemiennego do kilku falowników Tauro bezpośrednio w urządzeniu drastycznie zmniejsza liczbę wymaganych rozdzielnic AC, co z kolei obniża koszty”, wyjaśnia Johannes Starzinger, który był częścią Zespołu Badawczo-Rozwojowego od samego początku. Przestronny obszar przyłączeniowy pozwala na montaż różnych dodatkowych komponentów (takich jak np. ochronniki przeciwprzepięciowe) bez potrzeby stosowania zewnętrznych skrzynek. To dodatkowe ułatwienie i eliminacja zbędnych kosztów.

Fot. Falownik Fronius Tauro.Fot. Falownik Fronius Tauro.

Stworzony, aby wytrzymywać trudne warunki

Jeśli chodzi o obszary zastosowań, Tauro z pewnością nie zawiedzie. Zapewnia wysoką wydajność, nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Dzięki klasie ochrony IP 65 i unikalnej technologii chłodzenia falownik może być montowany nawet bez dodatkowej osłony ochronnej oraz w nieosłoniętych miejscach na zewnątrz. Zasadniczo Fronius zaleca montaż Tauro w zacienionym miejscu, ale jeśli nie jest to możliwe, jego system podwójnych ścianek pomaga w zarządzaniu ciepłem pochodzącym z otoczenia. Takie rozwiązanie zapewnia, że wysoka temperatura (pochodząca np. z bezpośredniego działania promieniowania słonecznego) nie dociera do wnętrza urządzenia – w którym znajdują się wrażliwe elementy elektroniczne – ale pozostaje w szczelinach obudowy. Stamtąd nagrzane powietrze jest stale usuwane za pomocą aktywnego chłodzenia wymuszonym obiegiem powietrza, a to znacznie poprawia wydajność urządzenia mimo niesprzyjającej, wysokiej temperatury otoczenia. Co najważniejsze, tylko takie rozwiązanie w pełni chroni komponenty falownika przed wysoką temperaturą, a tym samym wydłuża żywotność jego komponentów. „Wielu naszych klientów na całym świecie zmaga się z warunkami zewnętrznymi, wpływając na falowniki”, wyjaśnia Peter Schmidhuber. „Zdaliśmy sobie sprawę, że Tauro musi być solidną, bezpośrednią alternatywą zapewniającą wysoką wydajność. Opracowanie takich funkcji, jak aktywne chłodzenie, pomogło nam to osiągnąć. Falownik nie męczy się, nawet gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, co pozwala mu dalej generować wysokie uzyski.”

Liczy się to, co jest w środku

Komponenty systemu Tauro zostały sprytnie zintegrowane. Instalatorzy mają możliwość zakupu wbudowanego urządzenia przeciwprzepięciowego lub odłącznika prądu przemiennego. Obudowa jest przyjazna dla użytkownika: oferuje dużo miejsca w obszarze przyłącza prądu przemiennego, złącza MC4, wspornik montażowy i uchwyty do przenoszenia dla łatwej obsługi. Zmniejsza to również koszty, ponieważ minimalizuje poziom błędów podczas instalacji. A co w przypadku, gdy urządzenie wymaga konserwacji? „Dla wielu naszych klientów bardzo ważne jest, aby jedna osoba mogła z łatwością serwisować urządzenie”, wyjaśnia Schmidhuber. Projektanci Fronius sprostali temu wyzwaniu. Jedna osoba może z łatwością na miejscu wymienić moduł mocy 50kW bez konieczności demontażu całego, ważącego kilkadziesiąt kilogramów falownika. Nie tylko zmniejsza to koszty pracy, ale także oszczędza czas i obniża koszty transportu.

Nowość w sektorze komercyjnych elektrowni fotowoltaicznych Falownik Fronius TAURO

Testy wytrzymałościowe pod greckim, upalnym słońcem

Nowy falownik firmy Fronius wystawia swoje umiejętności na próbę w pobliżu Kastorii na greckim półwyspie. Zainstalowany tam system 1 MW działa od stycznia 2019 r. z 13 urządzeniami Tauro. Pierwsze wyniki mówią same za siebie: „Wykorzystując możliwości projektowania systemu oferowane przez Tauro, system został skonfigurowany w sposób wysoce zoptymalizowany pod względem kosztów, przy jednoczesnym maksymalizowaniu wydajności. Na przykład opcja łączenia łańcuchowego AC oznacza, że wystarczy użyć jednego kabla dla dwóch falowników (po 100 kW każdy) na wspólnej trasie kablowej”, informuje Schmidhuber. Następnie wyjaśnia, dlaczego wysokie równiny greckie zostały wybrane jako region testowy dla Tauro. „Grecka lokalizacja jest odpowiednia ze względu na stosunkowo wysokie temperatury w odniesieniu do całej Europy a również dlatego, że dobre są warunki dostępu do sieci. Tauro może także przetestować swoją wytrzymałość bez dodatkowego zacienienia.”

DANE TECHNICZNE FRONIUS TAURO
 TAURO 50TAURO ECO 50TAURO ECO 100
Moc znamionowa 50 kW 50 kW 100 kW
Maks. moc generatora PV (Pdc max) 75 kWpeak 75 kWpeak 150 kWpeak
Ilość MPPT 3 1 1
Maks. napięcie wejściowe DC (Udc max) 1 000 V
Stopień ochrony IP 65
Wymiary (wysokość x szerokość x głębokość) 644 x 1,038 x 316 mm
Waga 93 kg 80 kg 105 kg

Strategiczne pierwsze wdrożenie na lata

Wstępne wyniki z Grecji ukazują dokładnie jedną rzecz: pewność jaka stała za rozwojem falownika. „Wybierając falownik, musisz spojrzeć na szczegółowe dane i podjąć właściwą decyzję dla każdego konkretnego przypadku z osobna. Prawdziwie ważnymi czynnikami są oszczędności kosztów CAPEX, niskie koszty OPEX i wysoka wydajność”, stwierdza Peter Schmidhuber. Fronius pokazał już najłatwiejszy sposób wpływania na te czynniki w systemach z Fronius Eco. Elastyczne i lekkie urządzenie można dostosować do wymagań topologicznych szerokiej gamy systemów, co pozwala obniżyć koszty BOS. System Tokmak Solar Energy o mocy 50 MW na Ukrainie ujawnia szeroki zakres zastosowań, z którymi Fronius Eco może sobie poradzić. Dla Fronius Service Partner Plus technologia aktywnego chłodzenia i proces wymiany płyt PCB były kluczowymi argumentami za wyborem Fronius Eco.

Fronius Polska Sp. z o.o.

www.fronius.pl