Zainteresowanie fotowoltaiką rośnie z roku na rok, przybywa nowych inwestorów ze względu na coraz większą opłacalność korzystania z instalacji PV. Na ich zakup i montaż decydują się zarówno klienci biznesowi, jak i indywidualni. W każdym przypadku można liczyć na wiele wymiernych korzyści dla użytkownika. Jeśli ktoś nadal nie jest przekonany do inwestycji we fotowoltaikę i ma co do tego pewne wątpliwości, czas poznać zalety tego innowacyjnego rozwiązania.

Postaw na odnawialne źródła energii

Dlaczego fotowoltaika Śląsk cieszy się coraz większą popularnością?

Źródła odnawialnej energii są przyszłością, którą należy zainteresować się już teraz. Tym bardziej, że możliwe jest uzyskanie pomocy finansowej od rządu w postaci bezzwrotnej dotacji. Obecnie można liczy na uzyskanie do nawet pięciu tysięcy złotych z rządowego programy Mój Prąd. Dofinansowanie z programu Mój Prąd dotyczy zakupu i montażu nowych instalacji PV. Wsparcie finansowe dotyczy też niskooprocentowanej pożyczki. Fotowoltaika jest skutecznym sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd i większe uniezależnienie się od wahań cenowych na rynku energii. Trzeba pamiętać o tym, że każdego roku planowane są mniejsze lub większe podwyżki, co niestety obija się niekorzystnie na budżecie – zarówno domowym, jak i firmowym. Posiadanie instalacji PV pozwala na produkowanie prądu z darmowego źródła energii w postaci promieniowania słonecznego. Wbrew pozorom Słońce dostępne jest przez cały rok, z wyjątkiem nocy. Podczas pochmurnych dni wydajność paneli spada, ale nadal można liczyć na wytworzenie energii elektrycznej.

Panele fotowoltaiczne przekształcają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną, którą można wykorzystać na wiele sposobów – do zasilania urządzeń, podgrzewania wody użytkowej, ogrzewania budynku itd. Na korzyść fotowoltaiki przemawia to, że jest proekologiczna. Nie emituje żadnych szkodliwych związków do atmosfery ani toksycznych substancji dla otoczenia. W przylądku dobrej jakości paneli można mówić o bardzo dużej wydajności i żywotności. Producenci udzielają nawet trzydziestoletniej gwarancji na swoje produkty, ale nawet po upływie tego czasu sprawność instalacji utrzymuje się na poziomie ponad 80% pierwotnej wydajności. Montaż paneli jest prosty i szybki, zajmuje od dwóch do trzech dni. W przypadku konstrukcji nieprzekraczających trzech metrów nie trzeba nawet posiadać pozwolenia na budowę. Kolną zaletą będzie różnorodność montażu – panele mogą zostać zainstalowane nie tylko na dachu domu, ale też na gruncie czy budynku gospodarczym. Instalacja PV jest praktycznie bezobsługowa, nie wymaga przeglądów ani konserwacji. Nie trzeba martwić się o żadne uporczywe hałasy ze względu na bezgłośną pracę.