Czasami to konieczność. Nie ma możliwości wycięcia bruzd w ścianie lub nie jest ona pokryta tynkiem. Czasami to kwestia wygody – pozbawionego problemów dostępu do każdego elementu instalacji, łatwej modernizacji czy rekonfiguracji bez potrzeby prowadzenia prac murarsko-malarskich. Czasem o montażu natynkowej instalacji elektrycznej i teleinformatycznej decyduje styl pomieszczenia, gust inwestora lub po prostu moda.

brutalna koniecznosc czy elegancja

Instalację natynkową można zrobić w zasadzie na dwa sposoby. Najprostszym jest użycie listew lub kanałów kablowych – rozwiązanie proste w montażu, łatwe w obsłudze ale niezbyt eleganckie. Drugi z nich znamy przede wszystkim z hal fabrycznych – to instalacja położona wprost na ścianach, pozornie bez żadnego zabezpieczenia. To rozwiązanie jest nieco mniej praktyczne i trudniejsze w wykonaniu niż listwy i kanały kablowe. Dobrze wykonane jest za to niezwykle eleganckie – dlatego od lat wykorzystywane jest w miejscach mających świadczyć o bezkompromisowym, wyrafinowanym guście właścicieli.

Zanim przejdziemy do kwestii estetycznych słów kilka o praktycznym wymiarze instalacji natynkowych. To przede wszystkim łatwość dostępu, a co za tym idzie – szybkie, proste, tanie i co najważniejsze – nie wymagające dużych prac remontowych działania serwisowe i modernizacyjne instalacji. Każdy element okablowania może zostać wymieniony w kilkanaście minut. Dodanie czy usunięcie elementów instalacji to kwestia odkręcenia kilku śrub, rozpięcia i spięcia kilku złączek. Bez kucia, bez ponownego gipsowania, bez malowania, bez wymiany tapet czy skuwania kafelków. Sprzątanie? Kilka chwil z odkurzaczem lub miotłą. Korzyści? Nie wyłączamy z pracy biura, nie przerywamy pracy sklepu czy restauracji, nie blokujemy na kilka dni pokoju, sypialni czy łazienki. Jak wspomnieliśmy na początku są miejsca, gdzie instalacji pod tynkiem ukryć się nie da, bo po prostu nie ma tynku. Surowa cegła, beton architektoniczny, drewno – faktura i kolorystyka tych materiałów jest dla wielu tak piękna, że nie chcą jej pod tynkiem ukrywać. W takich wypadkach chcąc poprowadzić jakąkolwiek instalację – czy to elektryczną, czy teleinformatyczną, czy sterującą musimy skorzystać z rozwiązań natynkowych.

brutalna koniecznosc czy elegancja2

I nie będą to z pewnością listwy czy kanały kablowe. Jeżeli chcemy zadbać o spójność i estetykę miejsca kłujący w oczy biały plastik kanałów kablowych pasował będzie jak plastikowe klapki do smokingu. Pozostaje więc rozwiązanie znane od zarania elektryczności – mocowanie izolowanych przewodów wprost do ścian za pomocą opasek oraz specjalnych uchwytów. Wspomnieliśmy na początku, że znamy tę metodę przede wszystkim z hal fabrycznych. Tak, bo tam właśnie dbano o to, żeby było prosto i tanio, niekoniecznie za to estetycznie. Dziś w przestrzeniach przemysłowych stosuje się już przede wszystkim koryta i kanały kablowe – zapewniają lepszą ochronę, są też bardziej uniwersalne i łatwiejsze w obsłudze. miniaturyzacja elektronicznych urządzeń miniaturyzacja elektronicznych urządzeń sterujących czy służących do transmisji danych pozwala na „upchnięcie” ich w dowolnego kształtu obudowach, dlatego bez problemu znajdziemy na rynku pasujące do całości sterowniki klimatyzacji, instalacji alarmowej, nadajniki wi-fi itp. Tak samo jest w przypadku podstawowego osprzętu instalacyjnego.

brutalna koniecznosc czy elegancja3

Puszki rozdzielcze,gniazdka, włączniki, oprawy oświetleniowe– na rynku znajdziemy wszystko, co niezbędne jest do stworzenia stylowej, a co najważniejsze – sprawnie funkcjonującej instalacji elektrycznej czy teleinformatycznej w stylu loft bądź vintage.Na koniec jeszcze dwie kwestie praktyczne.Myśląc o stylowej instalacji natynkowej nie możemy zapominać o bezpieczeństwie.Musimy mieć na uwadze to, że instalacja natynkowa z natury rzeczy jest odkryta. Należy więc dobrać ją tak, aby była odpowiednio odporna na uszkodzenia, a jej szczelność dostosowana do warunków, w jakich będzie pracować, ze szczególnym uwzględnieniem instalacji zewnętrznych, łazienkowych i kuchennych. To również kolejny powód do tego, aby zwrócić szczególną uwagę na staranność wykonania i spasowania każdego z elementów systemu.

Solidne wykonanie to również gwarancja właściwej ochrony przeciw porażeniowej. Drugą sprawą jest uniwersalność. Myśląc o klasycznej instalacji natynkowej wyobrażamy sobie przymocowane bezpośrednio do ścian kable elektryczne w grubej czarnej izolacji. Z pewnością wielu czytelników zdążyło więc zadać sobie pytanie – gdzie więc miejsce na sieć teleinformatyczną?Co zrobię, gdy będę chciał dodać dodatkową linię elektryczną, pociągnąć światłowód lub kabel sterujący? Czy będę musiał przykręcać do ściany koleją „żyłę”? Otóż nie.Jeżeli chcemy, aby instalacja miała industrialny charakter i jednocześnie zachowała elastyczność kanałów kablowych możemy wykorzystać rurki osłonowe. Nie mam tu oczywiście na myśli zwykłych peszeli. Do naszych celów świetnie nadają się rurki z aluminium, stali czy miedzi doskonale komponujące się z cegłą, drewnem czy betonem.

brutalna koniecznosc czy elegancja4

Jeżeli już chcemy korzystać z tworzywa sztucznego wybierzmy nie zwykłe rozwiązania instalacyjne, lecz wysokiej jakości produkty przeznaczone do montażu natynkowego. Osprzęt taki sprzedawany jest w komplecie z wszelkiego rodzaju końcówkami, złączkami oraz uchwytami do mocowania. Rurki wyposażone są w linki umożliwiające przeciągnięcie dodatkowych przewodów i kabli.Mamy nadzieję, że przekonaliśmy czytelników do tego, że instalacja to nic wstydliwego,niekoniecznie trzeba ukrywać ją pod tynkiem. Jeżeli wykonana jest starannie i fachowo jest równie bezpieczna, jak podtynkowa,o wiele od niej praktyczniejsza i doskonale może sprawdzić się, jako element dekoracyjny postindustrialnego czy drewnianego wnętrza.

Arkadiusz Danielczenko

Fachowy Elektryk poleca

Gdzie kupić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.