Zbudowanie domu, biurowca lub innego obiektu, który nie tylko będzie zapewniał wysoki komfort, ale będzie również bezpiecznym miejscem do życia lub pracy, stanowi dla właściciela lub inwestora wielkie wyzwanie i odpowiedzialność. Nowoczesna instalacja elektryczna w każdym domu mieszkalnym lub w lokalu użytkowym jest tego gwarancją. Jednym z elementów takiej instalacji są puszki elektroinstalacyjne.

Fot. 1. Uniwersalna puszka do dociepleń z otwieranym wiekiem.Fot. 1. Uniwersalna puszka do dociepleń z otwieranym wiekiem.

Wybór puszek na rynku elektroinstalacyjnym jest ogromny, a wymagania klientów wciąż rosną. Wynika to głównie z dużego nacisku jaki w dzisiejszych czasach kładzie się na bezpieczeństwo instalacji, a także oszczędność oraz łatwość montażu. W związku z tym producenci puszek prześcigają się w nowoczesnych rozwiązaniach, które spełniać będą te wysokie wymagania. Standardem obecnie jest fakt, że wszystkie puszki muszą być produkowane i testowane zgodnie z normami europejskimi dla tego rodzaju wyrobu. Każdy wyrób musi pozytywnie przejść przez szczegółowe testy i badania, zanim zostanie skierowany na rynek, a testy wykonywane są w akredytowanej stacji prób i badań.

Fot.2. Uniwersalna puszka przyrządowa.Fot.2. Uniwersalna puszka przyrządowa.

Jakie zatem rodzaje puszek mamy do wyboru realizując inwestycję budowlaną?

Wszystko zależy od rodzaju danej inwestycji, materiałów użytych do budowy oraz przeznaczenia puszek. Jeśli mielibyśmy przedstawić tu krótki podział dostępnych na rynku puszek sklasyfikować je możemy według kilku kryteriów, są to m.in.:

  • przeznaczenie puszki (na lub w jakich materiałach dana puszka będzie instalowana),
  • materiał z jakiego puszka jest wykonana,
  • szczególne właściwości i wymagania jakie musi spełniać puszka (wiatro i pyłoszczelność, puszki bezhalogenowe, puszki ognioodporne).

Nie możemy w tym miejscu pominąć specjalistycznych rozwiązań jak puszki do ocieplonych fasad budynków, puszki podłogowe wytrzymujące nacisk do 1500 N czy wielofunkcyjne puszki przyrządowe.

Fot.3. Uniwersalna puszka hermetyczna.Fot.3. Uniwersalna puszka hermetyczna.

Puszki podtynkowe

W budownictwie mieszkaniowym najpopularniejszym rodzajem puszek są puszki podtynkowe. Wynika to głównie z wymogów estetycznych (instalacja ukryta jest w całości pod tynkiem) oraz względów bezpieczeństwa (utrudniony dostęp do instalacji osób postronnych i nieuprawnionych, mniejsze ryzyko uszkodzenia puszki, a co za tym idzie samej instalacji). Czasami, na przykład w sytuacji konieczności modernizacji lub naprawy instalacji, utrudniony dostęp będzie niestety wadą. Producenci oferują puszki podtynkowe przystosowane do instalacji zarówno w ścianach z cegły, betonu, w ścianach kartonowo-gipsowych czy wreszcie w budownictwie drewnianym. Klasyczne puszki pod tynk wykonane są z twardego PCV, różnić się mogą ilością przepustów dla kabli i rurek, a niektóre z nich dają możliwość wyłamania ścianki bocznej aby łatwiej manipulować kablami.

Fot.4. Uniwersalna puszka bezhalogenowa.Fot.4. Uniwersalna puszka bezhalogenowa.

Osobną kategorią w tej grupie będzie seria puszek do ścian gipsowokartonowych. Często puszki te nadają się do instalacji elektrycznych w budownictwie drewnianym, zarówno w domkach drewnianych oraz domach z bali, jak również przy budowie domów rodzinnych prefabrykowanych o konstrukcji drewnianej. Ponieważ można umieszczać je w ścianach palnych, stropach palnych lub podłogach palnych (materiały budowlane o klasie reakcji na ogień A1 do F). Pisząc o domach drewnianych nie sposób pominąć szczególnego rodzaju tych puszek jakim są puszki hermetyczne.

Fot.5. Puszka z PCV w wykonaniu zamkniętym z przepustami.Fot.5. Puszka z PCV w wykonaniu zamkniętym z przepustami.

Wyposażone są one w otwory wlotowe – membrany wykonane z elastycznego materiału. Dzięki temu zapewniona jest wysoka szczelność przepustu również przy wprowadzonym kablu i rurce. Właściwość ta eliminuje niechciane przepływy powietrza, co jest szczególnie istotne w przypadku domów pasywnych i szkieletowych oraz domów o niskim zużyciu energii. Ostatnim rodzajem puszek z tej grupy o jakim należy wspomnieć to puszki dedykowane do montażu w betonie. Montowane do szalunku lub do prętów zbrojeniowych a następnie zalewane betonem. Po stwardnieniu mieszanki wyłamuje się wieczko uzyskując w ten sposób przestrzeń do montażu.

Fot.6. Puszka metalowa w wykonaniu zamkniętym.Fot.6. Puszka metalowa w wykonaniu zamkniętym.

Puszki natynkowe

Ta grupa puszek wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie priorytetem jest nie estetyka ale łatwy dostęp do instalacji oraz zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa użytkownikom pomieszczeń, w których puszki te są zainstalowane. Będą to na przykład hale produkcyjne, magazyny, składy oraz budynki użyteczności publicznej. Zrozumiałym jest więc, że wymagania wobec tego produktu są bardzo duże. Ponieważ często narażone są one na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych muszą być przede wszystkim szczelne (wysoki stopień IP) oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne (wysoki stopień IK) lub promieniowanie UV. Nierzadko puszki te montowane są w strefi e zagrożenia wybuchem lub narażone są na wysokie temperatury i dużą wilgotność, dlatego też muszą charakteryzować się potwierdzoną badaniami odpornością na te czynniki. Materiałem użytym do ich produkcji może być twardy samogasnący PCV, samogasnący polipropylen czy poliwęglan. Dostępne są również puszki w wykonaniu zamkniętym w wersji metalowej wykonane ze stopu aluminium.

Fot.7. Zestaw wielofunkcyjnej puszki przyrządowej montaż w meblach.Fot.7. Zestaw wielofunkcyjnej puszki przyrządowej montaż w meblach.

Puszki listwowe

W obiektach biurowych, hotelach, salach konferencyjnych często spotykanym rozwiązaniem są puszki montowane w listwach lub kanałach elektroinstalacyjnych. To właśnie za pomocą listew i kanałów w biurach rozprowadzane są kable zasilające, sterujące lub telekomunikacyjne, a ich konstrukcja zapewnia możliwość instalacji osprzętu. Przy użyciu puszek listwowych montuje się gniazda i łączniki. Puszki te dostępne są w wersji pojedynczej lub podwójnej. Z kolei w kanałach podparapetowych można instalować osprzęt modułowy zasilający oraz teletechniczny.

Fot.8. Puszka listwowa.Fot.8. Puszka listwowa.

Puszki o szczególnym zastosowaniu i specjalistyczne

Interesującym rodzajem puszek są puszki przeznaczone do montowania na ocieplone fasady budynków. Znajdują one zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i przemysłowym. Często służą do instalacji urządzeń elektrycznych takich jak oświetlenie zewnętrzne, czujniki ruchu, gniazdka 400 V. Charakteryzuje je wytrzymała konstrukcja, która eliminuje powstawanie mostków termicznych. Puszki do dociepleń mogą też spełniać funkcje klasycznej puszki rozdzielczej. Niektóre z nich mogą być także montowane pod tynk. Producenci dostarczają ten rodzaj puszki w zestawie z izolacją wewnętrzną oraz zewnętrzną. Ciekawym rozwiązaniem są także wielofunkcyjne puszki przyrządowe dla modułowego gniazdka danych lub gniazdka energetycznego. Można je montować zarówno do ścian kartonowo-gipsowych, w kanałach parapetowych, w meblach oraz jako puszkę podłogową w pomieszczeniach o mniejszym obciążeniu roboczym. Ponadto wykorzystać ją można jako klasyczną puszkę pod tynk. Dla pomieszczeń o dużym obciążeniu roboczym producenci proponują puszki podłogowe wytrzymujące nacisk do 1500 N. służą głównie do instalacji w betonie oraz podwójnych podłogach, dzięki dużej powierzchni i zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym umożliwiają montaż od 6 do 12 przyrządów modułowych.

Fot.9. Puszka podłogowa.Fot.9. Puszka podłogowa.

Nacisk na bezpieczeństwo

Puszka jest właściwie tuleją, chroniącą kable pozbawione izolacji. Jest również nośnikiem właściwego urządzenia elektrycznego. Właśnie dlatego każdy producent kładzie ogromny nacisk na to by zapewniała wysoki stopień bezpieczeństwa. Co go zapewnia? Przede wszystkim materiał użyty do produkcji puszki. Powinien on być samogasnący oraz nierozprzestrzeniający płomienia, a często także odporny na promieniowanie UV. Z kolei puszki bezhalogenowe powinny być stosowane na drogach ewakuacyjnych oraz w pomieszczeniach użyteczności publicznej.

Fot.10. Zestaw puszek uniwersalnych do dociepleń.Fot.10. Zestaw puszek uniwersalnych do dociepleń.

Jest to istotne dlatego, że puszki zawierające w swoim składzie pierwiastki halogenowe (fluor, brom, jod, astat) podczas spalania wydzielają toksyczny i szkodliwy dla człowieka dym. Pokrewną grupą będą tzw. puszki PO. Puszki te mają za zadanie podtrzymać funkcjonowanie urządzeń elektrycznych w razie wybuchu pożaru. Chodzi tu przede wszystkim o oświetlenie awaryjne, urządzenia alarmowe czy urządzenia pozwalające na walkę z ogniem. W tej grupie na wyróżnienie zasługuje puszka wyposażona w bezpiecznik termiczny. Gdy temperatura osiąga wartości zagrażające bezpieczeństwu podłączonych urządzeń lub następuje zwarcie w linii podrzędnej bezpiecznik termiczny odcina od niej dopływ napięcia.

Fot.11. Puszka wielokrotna do dociepleń.Fot.11. Puszka wielokrotna do dociepleń.
Fot.12. Płyta montażowa do systemów docieplających.Fot.12. Płyta montażowa do systemów docieplających.

Czym zatem się kierować?

Jak widać z powyższej próby usystematyzowania szerokiej gamy dostępnych na rynku puszek, zmiennych jakie musimy wziąć pod uwagę dobierając puszkę do danej inwestycji jest bardzo dużo. Niezmienne pozostaje jedno – puszka jako jeden z najważniejszych elementów instalacji elektrycznej niejako określa stopień bezpieczeństwa i jakości całej instalacji dlatego uzasadnione jest aby tymi dwoma kryteriami kierować się podczas dokonywania wyboru.

www.kopos.pl

Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.x