Solidarni z UKRAINĄ!

„POKÓJ” Spółdzielnia Elektrotechniczna została założona w 1951 r., w charakterze producenta funkcjonuje od lat 70. XX wieku, kiedy rozpoczęła produkcję złączek jedno- i wielotorowych, którą kontynuuje do dziś, a stworzony tu znak handlowy ZUG jest utożsamiany właśnie z połączeniami elektrycznymi przewodów.

ekspert w zakresie aparatury niskiego napiecia

Wiodącym produktem spółdzielni są złączki jednotorowe. Wcześniejsze konstrukcje (ZUG-G i ZG-G) są z powodzeniem zastępowane przez nową złączkę ZUG. Poliamid w klasie palności V0, napięcie znamionowe izolacji 1 kV, identyczny obrys zewnętrzny przy różnych grubościach, siedem wariantów kolorystycznych, cztery gniazda na oznaczniki, możliwość stosowania zwieraczy zespolonych to tylko kilka zalet nowej linii złączek, która z biegiem czasu powiększyła się o złączki ochronne ZUG-…PE i złączki piętrowe ZUG-21 również w wersji ochronnej. Akcesoria do opisywanego typoszeregu także zostały wykonane z uniepalnionego poliamidu V0, a rodzina ZUG-ów jest sukcesywnie rozwijana.

ekspert w zakresie aparatury niskiego napiecia2

„POKÓJ” S.E. produkuje również odgałęźniki OBL w odmianach: jednosekcyjnej (również z podwójnym zaciskiem toru głównego) i czterosekcyjnej. Przyłączalność znamionowa w przedziale: 25…95 mm2 dla toru głównego i 10…35 mm2 dla torów odgałęźnych pozwala na wiele zastosowań. Można je mocować do listwy montażowej TS lub bezpośrednio do podłoża. Dodatkowym atutem jest możliwość podłączenia przewodów wykonanych z aluminium, pod warunkiem zastosowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Ważnym produktem spółdzielni są listwy przyłączeniowe izolowane LPI. Wykonane w odmianach sześcio – i czternastotorowej pozwalają łączyć przewody o przekrojach od 1,5…16 mm2 (dwa skrajne zaciski o maksymalnym przekroju 25 mm2 w wersji 14-torowej). Istnieje możliwość wyboru kilku odmian kolorystycznych w tym żółto-zielonej dla przewodów ochronnych. Listwy te można montować bezpośrednio na listwie montażowej TS lub na wspornikach Ws. Złączki wielotorowe powstają w dwóch odmianach: PLZ, a także TLZ i przekrojach odpowiednio: 1,5…6 mm2 oraz 4…16 mm2. Oprócz większego przekroju znamionowego TLZ-y wyposażono w specjalną podkładkę, która separuje żyłę i wkręt, co zapobiega przecinaniu przewodów w trakcie dokręcania. Konstruktorzy pokusili się również o specjalne podstawki, aby można było wygodnie zamontować je na listwie montażowej. „POKÓJ” S. E. ma w swojej ofercie szeroką gamę przycisków sterowniczych i lampek sygnalizacyjnych. Seria N-527 wykonana jest z metalu pokrytego galwanicznie chromem, z klawiszami z tworzywa, a nowa seria 627 wykonana jest w całości z tworzywa. Przyciski mają budowę członową: napęd, adapter i łącznik. W przypadku przycisków podświetlanych należy umieścić oprawę źródła światła między adapterem a łącznikami (dla N-527) lub pomiędzy łącznikami pierwszego poziomu (dla 627).

ekspert w zakresie aparatury niskiego napiecia3

Napędy dostępne są w pięciu kolorach klawiszy oraz w ponad dwudziestu wykonaniach, które można podzielić w zależności od budowy i pełnionej funkcji na: kryte, wystające, podświetlane, push-push, podwójne, bezpieczeństwa, dłoniowe (?), pokrętne, z kluczem oraz joysticki – dwu- i czteropołożeniowe. Seria 627 poszerzona została o porty USB (2.0 i 3.0), gniazda RJ45 i buczki. Osprzętem wykorzystującym obie serie przycisków są obudowy wykonane z tworzywa lub aluminium, mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz budynków, gwarantując szczelność IP65. Uzupełnieniem oferty przycisków są ręczne kasety sterownicze DLAP. Ergonomiczny kształt i doskonałej jakości materiały zapewniają obsługę i bezawaryjną pracę w trudnych warunkach. Spółdzielnia produkuje również łączniki, których oferta jest bardzo bogata. Obudowy z tworzywa i metalu, możliwość stosowania dwui trójpolowych członów zestykowych, szeroki wybór głowic, zakres temperatury pracy – 25…70°C, szczelność na poziomie IP65 lub wyższa to tylko niektóre z zalet oferowanych krańcówek. Głowice (dostępne również z opcją resetu) mogą być montowane w jednym z czterech położeń (co 90°), a konstrukcja członów zestykowych umożliwia skuteczne przełączanie zestyków działających niezależnie (migowo) lub zależnie. W ofercie są również łączniki krańcowe awaryjnego stopu i specjalna krańcówka PAP1V…, w której styki działają niezależnie, w zależności od wychylenia się dźwigni głowicy. Istotnym asortymentem w szerokiej gamie produktów „POKOJ” S.E. są wciąż produkowane odbieraki prądu do suwnic. Odbieraki sprężynujące podzielone są na dwa rodzaje: małe (M) i duże (D), różniące się maksymalnym wychyleniem. Wyposażone mogą być w trzy typy ślizgów: metalografitowe (M), cynkowe (Z), mosiężne (S). Maksymalne natężenie prądu znamionowego dla pojedynczego odbieraka sięga 250 A. Odbieraki boczne są niesprężynujące i mają izolator umieszczony z boku odbieraka. Wyposażone są tylko w ślizgi metalografitowe. Zarówno te opisane powyżej, jak i wiele innych produktów, np. szyny wyrównujące potencjał, opaski uziemiające, listwy montażowe TS35, złączki specjalne czy z elektroniką, są polskimi produktami i plasują „POKÓJ” Spółdzielnię Elektroniczną na czele producentów osprzętu elektrycznego niskiego napięcia.

 

www.pokoj.com.pl

 

Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.x