Solidarni z UKRAINĄ!

Plączące się kable urządzeń zasilanych z sieci zostały skutecznie ujarzmione przez systemy gniazd nablatowych. tego typu rozwiązania sprawdzają się przede wszystkim w biurach i w salach konferencyjnych, gdzie przybierają formę rozbudowanych mediaportów. Niemniej również w instalacjach domowych, zwłaszcza w kuchniach, gniazda nablatowe zyskują sporą popularność, zwiększając funkcjonalność m.in. wysp i półwyspów kuchennych.

Fot. 1. Kolumny typu „winda” mogą być wyposażone w gniazda różnego typu. FOT: BACHMANN Fot. 1. Kolumny typu „winda” mogą być wyposażone w gniazda różnego typu. FOT: BACHMANN

Gniazda nablatowe w kuchni

Decydując się na umieszczenie w kuchni wyspy lub półwyspu, należy pomyśleć o tym, jakie prace będziemy w tym miejscu prowadzić. Prawdopodobnie będą wymagały użycia miksera bądź innych kuchennych sprzętów zasilanych z sieci, dlatego należy to miejsce wyposażyć w gniazda elektryczne. Praktycznym rozwiązaniem będzie tu montaż gniazda w blacie, dzięki czemu system stanie się niezależny, przygotowanie potraw wygodne, a do tego kable urządzeń nie będą niebezpiecznie plątały się na podłodze lub zagradzały przejście wisząc w powietrzu.
Komfortowe podłączanie do sieci w biurach Gniazda wpuszczane w blat bardzo często znajdują zastosowanie w biurach, a także we wszelkiego rodzaju salach szkoleniowych i konferencyjnych. Sprawdzają się zwłaszcza tam, gdzie w jednym pomieszczeniu znajduje się kilka biurek lub innych stanowisk pracy. Dzięki zamontowaniu gniazd na blacie biurka czy stołu, ich działanie nie wymaga bliskości ściany z gniazdem zasilania czy stosowania niewygodnych przedłużaczy.
Ze względu na to, że w takich pomieszczeniach często podłącza się nie tylko urządzenia korzystające z gniazd zasilających na 230 V, listwy multimedialne mogą być wyposażone również w inne gniazda, takie jak gniazda optyczne, VGA, HDMI, RCA, RJ12, RJ45, USB, USB-A, Cinch, Mini Jack, BNC, SAT (F), TV, S-Video czy Audio i mogą być dowolnie skonfigurowane i dostosowane do potrzeb użytkownika. Listwy mogą także posiadać podświetlany wyłącznik zasilania.
Tego typu urządzenia nazywa się kolumnami instalacyjnymi, blokami lub mediaportami. Dostępne są także w wersjach o podwyższonym stopniu ochrony IP.

Listwy wpuszczane w blat i wysuwane z blatu

To bardzo estetyczne a jednocześnie praktyczne rozwiązanie. Dostępność szerokiej gamy tego typu produktów pozwala na dopasowanie ich kolorystyki i stylistyki do pozostałych elementów wystroju wnętrza.
Zwykle na listwie znajduje się kilka gniazd, co pozwalana podłączenie kilku różnych urządzeń. W zależności od modelu, gniazdo może być otwierane przez lekkie naciśnięcie wieczka lub otwarcie (przesunięcie) pokrywy. Po zakończeniu pracy listwę można schować, co oprócz zalet związanych z estetyką, ma także walory praktyczne – pokrywa, pod którą znajdują się gniazda chroni je przed zanieczyszczeniami Jest to również dobry sposób na to, aby ograniczyć dostęp dzieci do urządzenia, które może być dla nich niebezpieczne. Innym rodzajem tego typu osprzętu są gniazda wysuwane z blatu, które wysuwają się i chowają po naciśnięciu wieczka. Mogą być pojedyncze lub podwójne, zestawione w dowolnej konfiguracji gniazd zasilających i sieciowych, a jej wybór zależy od tego, jakie urządzenia będą zasilane.

Fot. 2. Bryzgoszczelne gniazda idealnie sprawdzą się jako wyposażenie wyspy kuchennej. FOT: ASA PLASTICI Fot. 2. Bryzgoszczelne gniazda idealnie sprawdzą się jako wyposażenie wyspy kuchennej. FOT: ASA PLASTICI

Wytyczne montażowe

Działania gniazd nablatowych oraz mediaportów jest możliwe tylko wtedy, gdy urządzenie jest podłączone do gniazda. Najczęściej znajduje się ono bezpośrednio w podłodze i nosi nazwę floorboxu.
Gniazda instaluje się montażem prostym lub kątowym. Mediaporty biurowe zwykle podłączone są za pośrednictwem stelażu umieszczonego w meblach albo elastycznego kanału kablowego (np. zwanego kręgsłupem), do którego wpuszcza się wiązkę przewodów. Gniazdka w blacie eliminują konieczność stosowania przedłużaczy kablowych, a całość wygląda ultra nowocześnie, jest estetyczne i bezpieczne.
W zależności od wybranego modelu gniazda nablatowego, konieczne jest wywiercenie otwornicą lub wycięcie wyrzynarką odpowiednio dużego otworu montażowego w meblu. Oczywiście, od kształtu osprzętu zależy również kształt otworu, który należy wyciąć. W otworze należy umieścić puszkę z gniazdem, samo gniazdo lub listwę, a następnie podłączyć je do sieci.
W przypadku gniazd wysuwanych z blatu, winda jest umieszczana w otworze o odpowiedniej średnicy i zamocowana do blatu od jego spodu, przy pomocy właściwego pierścienia blokującego.

Warto wziąć pod uwagę…

Decydując się na zakup gniazd nablatowych lub mediaportów, trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem. Im bardziej zaawansowane urządzenie i w im więcej modułów wyposażone, tym wyższa będzie jego cena. Dlatego warto postawić na produkty uznanego producenta. Jest to gwarancją bezawaryjnego użytkowania urządzenia przez lata, a także – w przypadku jego zużycia – regeneracji w akceptowalnej cenie. Należy także zwrócić uwagę na jakość i tym przewodów. Najlepiej sprawdzą się przewody oryginalnie zarobione. Przewodu zakończone z obu stron wtyczkami łatwo się wyrabiają.

Damian Żabicki

Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.x