Przerwy w dostawach prądu nie muszą już być tak uciążliwe dla gospodarstw domowych. Odpowiedzią na ten problem jest zasilanie rezerwowe zastosowane w ramach systemu fotowoltaicznego. Takie rozwiązania oferują falowniki firmy Fronius: GEN24 i GEN24 Plus, które posiadają unikalną funkcję PV Point. Dzięki zintegrowanemu zasilaniu rezerwowemu w trakcie przerwy w dostawie prądu najważniejsze dla użytkownika odbiorniki mogą wciąż działać. W praktyce PV Point może np. zasilić router WiFi, naładować smartfona i laptopa czy też zagotować wodę w czajniku elektrycznym. Fronius opracował też funkcję pełnego zasilania rezerwowego.

Zasilanie rezerwowe ma znaczenie. Innowacyjna opcja PV Point w falownikach Fronius

W marcu br. marka Fronius Polska Solar Energy zainicjowała nową kampanię informacyjną „Falownik nie ma znaczenia?”, która jest poświęcona znaczeniu wyboru falownika dla systemu fotowoltaicznego. Jedną z istotniejszych kwestii użyteczności systemu i wygody jego użytkowania może być posiadanie opcji zasilania rezerwowego. Taką możliwość oferują falowniki Fronius, w tym hybrydowy GEN24 Plus oraz GEN24, który po odpowiedniej aktualizacji może stać się hybrydą.

PV Point pomoże podczas przerwy w dostawie prądu

Funkcja PV Point jest odpowiedzią na problemy związane z przerwami w dostawach prądu. To zintegrowane podstawowe zasilanie rezerwowe, dzięki któremu dodatkowe pojedyncze gniazdo zasilane energią z systemu PV (o mocy do 3 kW) pozwala na zasilenie wybranych odbiorników. PV Point nie potrzebuje do działania akumulatora. To autorskie i unikalne rozwiązanie firmy Fronius, które nie jest dostępne w falownikach innych producentów.

„Rezerwowe zasilanie jest opcją zwiększającą użyteczność systemów PV. Dzięki zintegrowanej z falownikiem funkcji PV Point właściciel instalacji fotowoltaicznej zyskuje na niezależności energetycznej i uzyskuje większy komfort w przypadku ewentualnych przerw w dostawach prądu. Jeśli np. w okolicy prowadzone są jakieś prace związane z systemem elektroenergetycznym albo dojdzie do awarii prądu związanej z burzą, to rezerwowe zasilanie daje – w trakcie dnia z wystarczającą ilością światła słonecznego – możliwość zasilenia potrzebnych urządzeń energią z fotowoltaiki. Może to być np. radio, router WiFi czy ładowarka do smartfona” – mówi Maciej Piliński, Dyrektor Solar Energy w firmie Fronius Polska.

Z PV Point korzysta się za pośrednictwem osobnego i odpowiednio zabezpieczonego gniazda, do którego podłącza się następnie wybrany odbiornik. Może to być jednofazowy obwód o mocy do 3 kW. Nie są wtedy potrzebne żadne dodatkowe komponenty. Używanie PV Point jest możliwe, gdy instalacja fotowoltaiczna jest zasilana energią słoneczną.

Pełne zasilanie rezerwowe w falownikach Fronius GEN24 Plus

Falowniki hybrydowe GEN24 Plus, które umożliwiają korzystanie z magazynów energii, pozwalają także na uzyskanie pełnego zasilania rezerwowego, w tym również w nocy. Taką możliwość daje opcjonalna funkcja pełnego zasilania rezerwowego – Full Backup. Rozwiązanie to opiera się na integracji z magazynem energii.

„Falowniki Fronius GEN24 Plus oferują nie tylko funkcję PV Point, ale opcjonalnie także funkcję Full Backup. Takie pełne zasilanie rezerwowe dla całego gospodarstwa domowego obejmuje również duże, trójfazowe odbiorniki, czyli np. pompy ciepła. Daje to nam właściwie całkowitą niezależność energetyczną w zakresie zasilania, ogrzewania czy e-mobilności. Korzystając z Full Backup, użytkownik nie musi się przejmować porą dnia i tym, czy ilość słońca jest akurat wystarczająca” – dodaje Maciej Piliński.

Należy pamiętać, że aby móc korzystać z pełnego zasilania rezerwowego – Full Backup, użytkownik systemu fotowoltaicznego musi posiadać też akumulator oraz sieciowe urządzenie przełączające, które zapewni skuteczne i bezpieczne odłączenie od sieci.


Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.x