Sercem każdego softstartu jest zestaw tyrystorów – elementów półprzewodnikowych, które po odebraniu sygnału startowego zaczynają przewodzić prąd o stopniowo zwiększającym się napięciu (lub zmniejszającym w przypadku procedury łagodnego zatrzymywania silnika). Pozostałe części konstrukcyjne to m.in. drukowany na płytce PCBA obwód sterujący, transformatory dokonujące pomiaru prądu, radiator i wentylatory do rozpraszania ciepła oraz obudowa (często z wyświetlaczem i panelem sterowania). Bardziej zaawansowane softstarty mogą być wyposażone także w elektroniczny przekaźnik przeciążeniowy, wejścia czujników temperatury PTC, czy rozbudowany zestaw łączy komunikacyjnych.
Stopniowe zwiększanie napięcia przez softstart sprawia, że połączony z nim silnik elektryczny łagodnie „wchodzi na obroty” - bez niepożądanych szarpnięć, naprężeń mechanicznych i wahań napięcia w sieci zasilającej. W dłuższej perspektywie czasowej przekłada się to na większą bezawaryjność jednostki, a tym samym niższe koszty serwisowania i wydłużenie czasu eksploatacji jednostki.
Nowoczesne softstarty są jednocześnie „softstopami” zdolnymi zarówno do łagodnego rozruchu, jak i łagodnego wyhamowania silnika. Stopniowe redukowanie napięcia zasilającego pracujący silnik ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku aplikacji pompowo-wodociągowych. Pozwala uniknąć szkodliwych uderzeń hydraulicznych, czyli nagłego wzrostu ciśnienia towarzyszącego szybkiemu zatrzymaniu przepływu cieczy.
Oprócz możliwości ustawienia czasu narastania i redukowania napięcia nowoczesne softstarty (np. ABB) oferują możliwość konfiguracji takich funkcji jak: regulacja momentu obrotowego silnika, wartość napięcia początkowego i końcowego, czy regulacja prądu znamionowego silnika.
Jak większość urządzeń elektrotechnicznych, softstarty dzielą się na grupy i kategorie, różniące się między sobą parametrami oraz przeznaczeniem. W tym kontekście można wyróżnić m.in:
Aby softstart efektywnie spełniał swoje zadania musi zostać prawidłowo dobrany do obsługiwanego silnika i aplikacji – zadanie to warto powierzyć doświadczonemu projektantowi instalacji elektrycznych.
Kluczową zasadą jest dopasowanie mocy znamionowej softstartu do mocy znamionowej silnika - maksymalnej wartości przy której pracuje on zgodnie z obowiązującymi normami i zaleceniami producenta. Jeżeli moc rozruchowa aplikacji jest wyższa niż jej moc pracy - rekomendowane są softstarty o wyższej mocy znamionowej. Ważnym aspektem jest również ilość rozruchów na godzinę. W przypadku aplikacji wymagających więcej niż 10 rozruchów dobiera się softstarty o „rozmiar większe” niż wynikałoby to z mocy znamionowej silnika. Przeciążalność i maksymalne napięcie obsługiwane przez softstart muszą być co najmniej równe parametrom silnika i instalacji elektrycznej w której będzie pracował.
Decydując się na konkretne softstarty warto zwrócić uwagę, czy spełniają one wymagane przepisami i normami branżowymi standardy. Są to przede wszystkim norma Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej IEC 60947-4-2, zaś w Polsce i na pozostałym obszarze Unii Europejskiej również: Dyrektywa niskonapięciowa 206/95/WE, Dyrektywa maszynowa 2006/42/WE oraz Dyrektywa o kompatybilności elektromagnetycznej 2004/108/WE.
Wszystkie powyższe wymagania spełniają softstarty renomowanych producentów, do których bez wątpienia zalicza się ABB. Oferta szwedzko-szwajcarskiej marki to szeroka gama kompaktowych urządzeń do budowy zwartych układów (seria PSR), wszechstronne softstarty nowej generacji (seria PSE) lub zaawansowane, oparte na technologii mikroprocesorowej modele do zastosowań przemysłowych (seria PSTX).
Jednym z wiodących polskich dystrybutorów marki ABB jest hurtownia elektrotechniczna Polimet z oddziałami stacjonarnymi w Bielsku-Białej, Katowicach i Dąbrowie Górniczej oraz sklepem internetowym (www.e-polimet.com.pl), gdzie w czasie rzeczywistym można sprawdzać dostępność produktów. Firma zapewnia fachowe doradztwo techniczne przy wyborze urządzeń.
Artykuł Partnera