Sprawna instalacja elektryczna i teletechniczna w mieszkaniach, domach i budynkach wielorodzinnych to podstawowy wymóg obowiązujących przepisów. Rozdzielnice przeznaczone do takich instalacji muszą jednak sprostać jeszcze innym wymaganiom – ambitnym potrzebom użytkowników.

Fot. 1. Nowe rozdzielnice teletechniczne golf VDI doskonale sprawdzą się w budownictwie deweloperskimFot. 1. Nowe rozdzielnice teletechniczne golf VDI doskonale sprawdzą się w budownictwie deweloperskim

Postępująca technologia i cyfryzacja narzuca producentom systemów rozdziału energii potrzebę dostosowania oferty do otaczającego świata. Stacje ładowania pojazdów elektrycznych czy instalacje fotowoltaiczne stały się teraźniejszością. Idąc naprzeciw klientom, użytkownikom inteligentnych domów i internetu rzeczy, firma Hager tworzy rozwiązania, dzięki którym instalacja zapewnia sprawne działanie wszystkich urządzeń.
Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa instalacji elektrycznej powinno odbywać się za pomocą zabezpieczeń (wyłączników) dobranych na podstawie projektu. Ich poprawne umiejscowienie i montaż ma równie duże znaczenie. Wymogi stawiane rozdzielnicom (wytrzymałość na uderzenia, stopień szczelności itp.) są jasno określone w grupie norm elektrycznych PN-EN 61439. Z tego powodu każda z rozdzielnic oferowanych przez firmę Hager została odpowiednio przebadana w celu spełnienia najbardziej aktualnych wymogów prawnych. Wymogi instalacji teletechnicznej są opisane w rozporządzeniu ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Instalacja powinna być wykonana w sposób umożliwiający wymianę i instalowanie odpowiedniego rodzaju i liczby elementów telekomunikacyjnych i dodatkowej infrastruktury bez naruszania struktury budynku. Z tego względu firma Hager proponuje rozdzielnice pozwalające na realizację obu instalacji w oparciu o wspólne podtynkowe rozdzielnice elektryczno-teletechniczne.

Rozdzielnica golf – optymalne rozwiązanie do mieszkań

Duże możliwości zabudowy na ograniczonej przestrzeni, pojemność, funkcjonalność oraz elegancki design to podstawowe walory rozdzielnic teletechnicznych. Podtynkowe modele typu golf VDI firmy Hager to doskonałe rozwiązanie stosowane w budynkach wielorodzinnych, w których ograniczona ilość miejsca na zabudowę rozdzielnic utrudnia realizację rozbudowanych instalacji teletechnicznych, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 2012 r. (Dz.U. z 2012 r. Poz., 1289).
W ofercie znajdują się również multimedialne rozdzielnice golf w wersji VDI, które można łączyć pionowo z rozdzielnicami elektrycznymi o tej samej szerokości. Rozdzielnice golf 18-modułowe pozwalają na zasilanie każdego mieszkania z pojedynczej rozdzielnicy multimedialnej, przy czym zabudowane jednostki do transmisji danych mogą być zarówno aktywne, jak i pasywne. Nowoczesne obudowy są bardzo pojemne – można w nich zmieścić wszystkie wymagane komponenty komunikacyjne jednego poziomu. Dzięki podtynkowemu montażowi inwestor zyskuje nie tylko oszczędność miejsca, lecz także optymalny efekt estetyczny. W rozdzielnicy golf VDI połączono doskonały design i maksimum funkcjonalności, dlatego została nagrodzona prestiżową nagrodą reddot design award.

Fot. 2. Rozdzielnice teletechniczne i elektryczne volta – wzorowa organizacja przestrzeniFot. 2. Rozdzielnice teletechniczne i elektryczne volta – wzorowa organizacja przestrzeni

Volta – nowoczesna instalacja w apartamentach i domach jednorodzinnych

Fot. 3. Rozdzielnice teletechniczne volta – patch panel do budowy sieci strukturalnejFot. 3. Rozdzielnice teletechniczne volta – patch panel do budowy sieci strukturalnej Fot. 4. Rozdzielnice teletechniczne volta – połączenia wyrównawczeFot. 4. Rozdzielnice teletechniczne volta – połączenia wyrównawcze Fot. 5. Rozdzielnica FW media – rozdział energii i teletechnikiFot. 5. Rozdzielnica FW media – rozdział energii i teletechniki Fot. 6. FW media – pole do urządzeń teletechnicznychFot. 6. FW media – pole do urządzeń teletechnicznych

Rozdzielnica volta, dostępna w wersji 5-rzędowej z 60 miejscami na aparaty modułowe, stanowi najlepszą propozycję do apartamentów i mniejszych domów jednorodzinnych. Przeznaczona jest do montażu podtynkowego w ścianach murowanych i szkieletowych (GK). Volta ma szczególnie dużą przestrzeń na okablowanie, zaciski mocujące ze zintegrowanym uchwytem na dokumentację oraz wbudowaną poziomicę. Dostępna jest także w wariancie multimedialnym. W standardzie ma potrójne, obrotowe gniazdo oraz 12-modułowy patch-panel pod gniazda multimedialne. Konstrukcja umożliwia łączenie ze sobą obudów w pionie i poziomie. Wersja teletechniczna jest wyposażona w dzielone płyty perforowane, zapewniające wygodę konfiguracji instalacji na najwyższym poziomie. Dodatkowo zacisk pozwalający na wyrównanie potencjałów podnosi bezpieczeństwo i jakość sygnału.

FW Media (media center) – z myślą o budownictwie jednorodzinnym

Większym „kuzynem” rozdzielnic golf i volta jest rozdzielnica FW Media. Dzięki głębokości 110 mm, rozdzielnicę FW Media można zamontować w prawie każdej ścianie, również w ściankach gipsowo-kartonowych. Jest to kompletna, metalowa rozdzielnica elektryczna, zapewniająca stopień ochrony IP30. Ma wystarczająco dużo miejsca, aby oprócz systemu rozdziału energii elektrycznej, pełnić równocześnie rolę centrali do urządzeń telekomunikacyjnych i mediów TV.
Dzięki perforowanej płycie montażowej, którą opcjonalnie można zamontować w osobnym polu, instalacja urządzeń teletechnicznych staje się bardzo przejrzysta i szybka. W celu zapewnienia łatwiejszego sposobu wprowadzania przewodów elektrycznych można wyjmować górne i dolne przepusty kablowe. Jako opcja, dostępne są również przezroczyste drzwi.
Rozdzielnice FW Media standardowo wyposażone są w ruszt nośny z szynami TS35, pokrywy chroniące przed dotykiem, listwy samozaciskowe QuickConnect PE/N oraz łatwe w demontażu drzwi osadzone w płaskiej, estetycznej, metalowej ramie maskującej. FW Media zapewnia wystarczająco dużo miejsca, nawet przy bardzo zaawansowanych aplikacjach sterowania z zakresu automatyki budynku (KNX).

Więcej na temat:


x