Coraz częściej projektanci układów automatyki decydują się na zastosowanie kabli bezhalogenowych. W trakcie pożaru emitują one przezroczyste dymy, które nie utrudniają ewakuacji przebywających w obrębie pożaru osób. Gazy emitowane podczas palenia są nietoksyczne oraz niekorozyjne i w wyniku połączenia z wilgocią/wodą nie tworzą żrących substancji, które mogą być przyczyną poparzeń ciała lub korozji urządzeń elektronicznych oraz instalacji kablowej znajdującej się poza bezpośrednim oddziaływaniem ognia.
Sygnały kontrolne i pomiarowe mogą być przesyłane za pomocą giętkich kabli wielożyłowych typu TECHNOTRONIK LIHH i ekranowanych giętkich kabli wielożyłowych typu TECHNOTRONIK LIHCH (fot. 1). Oferowane są również kable o konstrukcji parowej typu TECHNOTRONIK LIHH-P i TECHNOTRONIK LIHCH-P. Kable ekranowane wyposażone są w oplot z drutów miedzianych ocynowanych, który chroni kabel przed wpływem zewnętrznych zakłóceń elektromagnetycznych. Taka budowa ekranu pozwala uzyskać dobrą elastyczność kabla.
Oddzielną grupę stanowią wieloparowe kable ekranowane typu RD-H(ST)H Bd o konstrukcji pęczkowej (fot. 2). Służą one do transmisji danych za pośrednictwem sygnałów analogowych lub cyfrowych o częstotliwości do 10 kHz. Dzięki specjalnej konstrukcji (odpowiednie skoki par, konstrukcja pęczkowa) osiągnięto niski poziom wzajemnego zakłócania się torów kabla.
Zwiększone wymagania dotyczące ilości informacji przekazywanej w jednostce czasu w przemysłowych układach automatyki realizowane są za pomocą kabli do przemysłowych sieci PROFIBUS, typu TECHNOTRONIK 02YS(St)CH (fot. 3). Transmisja sygnałów w tego typu kablach odbywa się z prędkością do 16 Mb/s.
W budynkach inteligentnych opartych na standardach Europejskiej Magistrali Instalacyjnej EIB (European Installation Bus) stosowane są kable EIB BUS-H przeznaczone do łączenia urządzeń sygnalizacyjnych i sterujących (fot. 4).
Zasilające instalacje elektroenergetyczne budynków powinny być realizowane przy użyciu kabli N2XH-J 0,6/1 kV i N2XCH 0,6/1 kV, zaś instalacje elektryczne pomieszczeń za pomocą przewodów H03Z1Z1-F, H05Z1Z1-F, H05ZZ-F i H07ZZ-F (fot. 5). Najbardziej rozwiniętą grupą są kable „ognioodporne”. Spełniają one niezwykle ważna rolę w systemach bezpieczeństwa i ze względu na przeznaczanie instalowane są w następujących rodzajach instalacji przeciwpożarowych:
Zasilania obwodów bezpieczeństwa (pompownie, klapy odcinające i oddymiające, drzwi i bramy ppoż i windy strażackie) – fot. 6.
Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, zalecamy stosowanie kabli bezhalogenowych, które z powodzeniem sprawdzają się w różnych aplikacjach. Przedstawione kable stanowią część oferty TECHNOKABLA, w której znajduje się ponad 6000 typowymiarów. Nasze wyroby znajdują zastosowanie w wielu branżach na terenie Polski, krajów Unii Europejskiej oraz całego świata.
Dariusz Ziółkowski TECHNOKABEL S.A