Współczesne centra handlowe to miejsca, które poza handlowymi spełniają także funkcje kulturalne i rozrywkowe. W centrum można jednocześnie zrobić zakupy, wypić kawę, a także posłuchać ciekawego koncertu. W tworzeniu odpowiedniej atmosfery tych miejsc dużą rolę odgrywa nie tylko ich architektura czy wystrój wnętrz, lecz także odpowiednie oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne.
Rola oświetlenia zewnętrznego nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ klienci odwiedzają kompleksy handlowe zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych. Z jednej strony atrakcyjne iluminacje budują odpowiednią atmosferę wokół centrum, zachęcają do wejścia i skorzystania z jego usług. Z drugiej strony wskazują na istotne dla funkcjonowania obiektu strefy wejść i wyjść. Specjaliści zwracają uwagę, aby zewnętrzne oświetlenie użytkowe dobrze współgrało z proponowanym rozwiązaniem iluminacyjnym. Zespoły projektowe ES-SYSTEM, przy projektowaniu oświetlenia zewnętrznego, kierują się zarówno wymaganiami zdefi - niowanymi w obowiązujących normach technicznych, jak i względami wizualnymi, przy czym różnorodność zagospodarowania wnętrza centrum handlowego skutkuje wieloma odmiennymi wymaganiami co do oświetlenia poszczególnych jego części.
Obiekty handlowe mają wiele różnych stref, takich jak: ciągi komunikacyjne, butiki, sklepy średniopowierzchniowe i wielkopowierzchniowe (supermarkety), punkty usługowe, a także wydzielona część food court, zaplecze techniczne i parkingi. Każdy z tych elementów wymaga odmiennego spojrzenia i innej aranżacji oświetlenia. Ze względu na chęć przyciągnięcia jak największej liczby klientów uwagę skupia się na efektach wizualnych i dopiero po wykreowaniu odpowiedniej atmosfery wnętrza, należy dołożyć starań, aby zaproponowane oświetlenie było jak najbardziej efektywne energetycznie i ekonomicznie. Istotną funkcję w centrach handlowych pełnią ciągi komunikacyjne, wzdłuż których ulokowane są sklepy, butiki i punkty usługowe. Sposób ich aranżacji, w tym także przyjęte rozwiązania oświetleniowe, bardzo często uchodzą za unikalne i projektowane są specjalnie dla danej realizacji. Oprócz opraw oświetlenia ogólnego, często dopasowywanych pod względem kształtu i parametrów do indywidualnych potrzeb inwestorów, specjaliści ES-SYSTEM dbają także o różnorodne oświetlenie akcentujące, czyli takie, które zbuduje – niepowtarzalny nastrój wnętrza.
Jeżeli chodzi o sklepy i butiki, to sposób ich oświetlania zależy od specyfi ki danego sklepu i rodzaju wystawianych w nim towarów. Prawidłowe rozpoznanie powyższych czynników pozwala na opracowanie systemu oświetlenia, które przy doborze właściwej jakości i ilości światła wykreuje odpowiedni klimat danego wnętrza, przy racjonalnych kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Nieco inaczej jest w przypadku supermarketów. Ich oświetlenie jest bardziej konserwatywne, tzn. instalowane pod kątem wygodnego prezentowania wielu zróżnicowanych produktów, czemu służy proste i uporządkowane wnętrze sklepu. Oświetlenie musi zapewnić doskonałą widoczność eksponowanych towarów, a także bezpieczne poruszanie się po sklepie.
Niezależnie do rodzaju oferowanego asortymentu, supermarkety cechuje wyższy poziom średniego natężenia oświetlenia ogólnego – zwykle w zakresie 500 lx–1000 lx, przy temperaturze barwowej równej bądź większej niż 4000 K i wskaźniku oddawania barw powyżej 80. Dążąc do optymalizacji kosztów eksploatacyjnych związanych z oświetleniem – a te nierzadko przekraczają 30% całkowitych wydatków na energię elektryczną – coraz częściej stosuje się zaawansowane systemy sterowania, wyposażone np. w czujki natężenia oświetlenia, które uwzględniają wpływ światła słonecznego. Kolejne strefy centrum handlowego stanowią powierzchnie zajmowane przez punkty usługowe, takie jak: pralnie, salony fryzjerskie, punkty dorabiania kluczy itp. W ich przypadku średnie natężenie oświetlenia musi być nie mniejsze niż 500 lx przy ponadprzeciętnym wskaźniku ograniczenia olśnienia nieprzekraczającym 19 i wysokich wymaganiach odnośnie oddawania barw powyżej 90. Ze względu na funkcję tego typu stref należy skupić się na użytkowych walorach oświetlenia, pomijając w znacznym stopniu aspekty związane z kreowaniem wnętrza za pomocą światła. Ważnym elementem centrów handlowych jest oświetlenie awaryjne, w tym ewakuacyjne, które projektuje się odrębnie dla ciągów komunikacyjnych, sklepów, butików, a także dla pomieszczeń technicznych. Występują różne sposoby realizacji oświetlenia awaryjnego: od wybranych opraw wyposażonych w inwertery po zasilanie dedykowanych opraw z systemu centralnej baterii.
Kompleksowe i poprawne oświetlenie obiektów handlowych stanowi duże wyzwanie. Różnorodność obligatoryjnych i fakultatywnych zaleceń dotyczących oświetlenia, norm technicznych, duży wybór opraw oświetleniowych oraz możliwość sterowania nimi, w wyniku czego powstaje mnogość koncepcji oświetlenia możliwych do zrealizowania powodują, że fi nalna jakość systemu oświetlenia w danym centrum handlowym zależy od umiejętności projektanta, w ścisłym powiązaniu z jakością użytych opraw oświetleniowych. ES-SYSTEM – lider technologii LED – każdego roku wprowadza na rynek nowe kompleksowe rozwiązania i produkty w całości opracowane przez własne działy badawczo-rozwojowe.,
Opracowane konstrukcje opraw oświetleniowych LED podlegają kompleksowym badaniom w laboratorium firmowym, pracującym w certyfi - kowanej procedurze nadzorowanej, co gwarantuje ich wysoką jakość. Dzięki szerokiej gamie dostępnych opraw oświetleniowych, a także umiejętności ich szybkiego modernizowania lub opracowania nowych rozwiązań oświetleniowych, ES-SYSTEM tworzy systemy oświetlenia dopasowane do konkretnych realizacji, tak w zakresie ich walorów architektonicznych, jak i oczekiwań inwestorów. Kompetentnie zrealizowana instalacja oświetleniowa, w realny sposób podnosi wartość galerii handlowej poprzez zwiększenie jej atrakcyjności w oczach klientów.
Bogdan Skorupka
Dyrektor Sprzedaży,Manager ds. Efektywności Energetycznej Oświetlenia
ES-SYSTEM SA