Wiele nowoczesnych przyrządów pomiarowych bazuje na bezprzewodowej technologii wymiany danych, i to nie tylko między przyrządem a komputerem, ale również pomiędzy poszczególnymi przyrządami pomiarowymi. W takim rozwiązaniu można połączyć kilka mierników, przez co powstają rozbudowane systemy pomiarowe. Przyrządy pracują w bezprzewodowej sieci wykorzystującej moduły pomiarowe. Dodatkowo przyrządy mogą współpracować z urządzeniami mobilnymi, co zwiększa elastyczność systemu. Zebrane wyniki pomiarów można bezprzewodowo wysłać do komputera oraz wyświetlać na aplikacjach mobilnych. W razie potrzeby wyodrębnia się sporadyczne zdarzenia lub rejestruje ewentualne wahania sygnałów wykorzystując do tego dziennik modułów. Przydatną funkcjonalnością jest możliwość przeprowadzenia rozmowy wideo pracownika w terenie z innymi członkami zespołu pomiarowego. Nowoczesne przyrządy pomiarowe mają ekrany dotykowe. Tym sposobem obsługa urządzenia jest czytelna. Ponadto wielodotyk pozwala zwiększyć intuicyjność obsługi, a przyrząd cechuje wysoki poziom odporności na działanie warunków środowiskowych.
Wspomniana już technologia bezprzewodowej wymiany danych daje możliwość zdalnego wykonywania pomiarów z rejestracją wyników, przy zachowaniu jednoczesności pomiarów. W przykładowej aplikacji multimetr może wyświetlać wyniki pomiarów oraz odczytywać wyniki z kilku innych modułów działających bezprzewodowo. Z kolei kamery termowizyjne są w stanie zapisywać wyniki pomiarów zebrane bezprzewodowo i przedstawiać je w obrazie. W typowych przyrządach pomiarowych moduł pomiarowy można oddalić na 20 m. Odpowiednie moduły odpowiadają za pomiar prądu przemiennego o wartości do 2500 A z dokładnością 3 proc. a pamięć przechowująca wyniki pomiarów gromadzi do kilkudziesięciu tysięcy rekordów. W praktyce bezprzewodowe moduły pomiarowe umieszcza się bezpośrednio w miejscu wykonywania pomiaru. Przydatne rozwiązanie stanowi aplikacja pobierająca odczyt z modułów umieszczonych w miejscach pomiarów, które są zamknięte – np. rozdzielnie elektryczne, szafy sterownicze itp. Z takiego rozwiązania bardzo często korzysta się w diagnostyce przemysłowej bowiem moduły można podłączać w miejscach niebezpiecznych dla człowieka.\
Szereg możliwości w zakresie analizowania zebranych wyników pomiarów zapewnia dedykowane oprogramowanie komputerowe współpracujące z określonym przyrządem pomiarowym. Wiele aplikacji ma możliwość dostosowania raportu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Tworzone są więc optymalne formularze raportu, łącznie z logo firmy. Wiele programów jest w stanie współpracować z edytorami tekstów. Przeprowadzane są automatyczne obliczenia z narzędziami formuły. Przy diagnostyce maszyn i urządzeń elektroenergetycznych przydadzą się możliwości analityczne. Przede wszystkim chodzi o wyznaczanie trendów w oparciu o uzyskane dane.
Aplikacje instalowane na smartfonie, przeznaczone do obsługi przyrządów pomiarowych, są bardzo proste w obsłudze. Każda funkcja pomiarowa ma przypisany samouczek. Niektóre aplikacje wykorzystują standardowe funkcje smartfona – wiadomości email, połączenia głosowe i wideo, robienie zdjęć itp. Oprócz tego są zapisywane i udostępniane wyniki pomiarów każdej osobie wchodzącej w skład zespołu pomiarowego. Dostęp do danych jest możliwy w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca. Dzięki specjalnym funkcjom wykonuje się szybki zapis pomiarów w telefonie. Można przeprowadzić ocenę trendów a użytkownik zyskuje przy tym bezpieczny, bezprzewodowy dostęp do dokumentacji zapisywanej w chmurze. Z całą pewnością można podsumować, że bezprzewodowy przesył danych w urządzeniach diagnostycznych nie tylko uprościł przeprowadzanie badań ale również wpłynął na szybkość ich analizy i wyciąganie wniosków z pomiarów.
Damian Żabicki