Obecnie puszka elektrotechniczna to element o złożonej budowie i dedykowanemu, ściśle określonemu przeznaczeniu. Dla właściwej, pożądanej jej budowy – trzeba uwzględnić wiele zróżnicowanych czynników – takich jak: użyteczność, szybkość montażu, elastyczność zastosowania, kompatybilność do rozwiązań wcześniejszych, ekonomika w systemie itd.
Te określenia nowych wymiarów determinujących nowe podejście do produktów elektrotechnicznych – można by tworzyć bez końca, nawet formułując z nich rozprawę naukową. Tylko po co…? Lepiej przedstawić konkretne nowe, ciekawe, niebanalne, użyteczne i korzystne ekonomicznie rozwiązania – po prostu ułatwiające prace elektroinstalacyjne.
Można łatwiej, lepiej, szybciej, a w efekcie taniej. Jak? Ciekawe przykłady poniżej…
To stosunkowo młoda gałąź puszek elektroinstalacyjnych. W naszym kraju to zaledwie około dekady – gdzie puszki te znalazły swoje powszechne miejsce w instalacjach p-poż. Często występującym nieporozumieniem w określeniu ich zastosowania i cech jest błędne rozumienie ich przeznaczenia. Głównym zadaniem tych puszek nie jest przetrwanie ich – jako takich – w warunkach pożaru, ale konstrukcyjne utrzymania w nich rozgałęzionej instalacji w początkowym czasie trwania pożaru.
W szczególności głównymi najczęstszymi zadaniami tych instalacji jest utrzymanie w określonym okresie czasu zasilania, transmisji danych lub przekaz sygnałów dla urządzeń związanych z ochroną budynków w czasie zaistnienia pożarów. Te urządzenia, które muszą pracować w trudnych warunkach to wentylatory oddymiające, baterie oświetlenia awaryjnego, klapy zamykające, dźwiękowe systemy ostrzegawcze, a także odbiorniki przekazu danych informatycznych, sygnałów dźwiękowych i innych niezbędnych urządzeń mających przez pewien czas pracować w kryzysowej sytuacji jakim jest pożar obiektu.
W ofercie Simet jest stosunkowo duży asortyment puszek rozgałęźnych do pracy w takich warunkach – zapewniający ich uniwersalne przeznaczenie, jak i do wielu indywidualnie dedykowanych zastosowań. Podstawową grupą są standardowe puszki o uniwersalnym przeznaczeniu w korpusach wykonanych z tworzywa sztucznego, wyposażone w złączki porcelanowe osadzone na metalowym stelażu. To rozwiązania o stosunkowo szerokim przeznaczeniu – pozwalające na standardowy rozdział przewodów p-poż., głównie w systemach zasilających. Zastosowane są tam złączki porcelanowe od 6 mm2 do 16 mm2 po 5 torów w puszce.
Duża grupa puszek wykonanych ze stali nierdzewnej – to rozwiązania zarówno uniwersalne jak i specjalnie dedykowane do indywidualnych rozgałęzień. Ich typoszereg pozwala na przyłączenie większości systemów przeciwpożarowych, bez konieczności dodatkowego mostkowania czy wyposażania w dodatkowe tory prądowe. Seryjnie też w niektórych wykonaniach znajdują się bezpieczniki przeciążeniowe i termiczne. Obie grupy tych puszek zapewniają ciągłość pracy odpowiednio w systemach E30, E60 i E90. Wszystkie oferowane produkty posiadają aprobaty techniczne CNBOP w Józefowie, które obecnie są podstawowym dokumentem potwierdzającym ich prawidłowe działanie w warunkach pożarów i dającym im formalne prawo zastosowania w instalacjach przeciwpożarowych w Polsce.
Nowa idea puszek do betonu, oparta jest na jednym zasadniczym założeniu: „nigdy więcej wiercenia w betonie pod instalacje elektryczną...”. Puszki zaprojektowane są tak, aby umieszczać je przed wylewkami betonowymi w sufitach, ścianach i podłogach. Mocuje się je do elementów zbrojenia stalowego lub przybija do szalunku. To wygodne i szybkie osadzanie bez potrzeby kosztownego i uciążliwego wiercenia w wylewkach betonowych.
Najczęściej stosowane puszki z tej serii (np. PO15) mocuje się za pomocą drutu do zbrojenia, natomiast alternatywnym rozwiązaniem jest przybijanie dna gwoździami do drewnianego szalunku. Puszki zamknięte są deklami, które usuwa się dla odsłonięcia wnętrza po wykonaniu wylewki betonowej. Głównie są to puszki osprzętowe do mocowania osprzętu o standardowym rozstawie 60 mm. Przeznaczenie – jako puszki rozgałęźnej – uzyskuje się poprzez dokręcenie specjalnej pokrywy (PL60) zamykającej wnętrze puszki. Najnowszym rozwiązaniem konstrukcyjnym w tych puszkach jest stosowanie łatwo usuwalnych zaślepień pod rury osłonowe. Trzeba je po prostu tylko wysunąć, ponieważ nie stanowią one integralnej części puszki. Pozwala to na szybkie i wygodne podłączenie peszli do puszki – bez używania narzędzi wykrawających otwory. Stosowanie ich jest szczególnie uciążliwe, kiedy puszka jest już przymocowana do szalunku czy zbrojenia i dostęp do miejsca, gdzie trzeba wykonać otwór pod wprowadzenia rury jest trudny.
Część z puszek pozwala na łączenie wzajemne ze sobą, przy zachowaniu standardowego odstępu pod ramki osprzętowe, czyli o module 71 mm. Dla podwieszenia oświetlenia w puszkach mocowanych w suficie można zastosować specjalne haki wkręcane w dno puszki.
Nowością w asortymencie puszek standardowych są wersje puszek osprzętowych z membranami przebiciowymi. Obiegowo zwane wiatroszczelnymi, ze względu na ich cechę uszczelnienia przy wprowadzeniu bezpośrednio przewodu do puszki lub poprzez rurę osłonową lub peszla. Uszczelnienie to daje głównie izolację na przepływ powietrza. Przeprowadzenie przewodu lub rury osłonowej przez nakłutą gumę tworzy izolację zapewniającą szczelność instalacji elektrycznej. Przyspiesza także prace instalacyjne ze względu na łatwość wprowadzania przewodów i rur do wnętrza puszki.
Potrzeba stosowania takich puszek zazwyczaj istnieje w domach pasywnych, „inteligentnych budynkach” i innych obiektach tam, gdzie obieg wewnętrzny powietrza jest ściśle określony.
Straty ciepła poprzez nieszczelny system elektroinstalacyjny są ważnym czynnikiem w dobie poszukiwań efektywności energetycznej w budynkach.
Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.